DOLAR
32,4759
EURO
34,5661
ALTIN
2.475,07
BIST
9.542,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
26°C
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
Perşembe Açık
21°C
Cuma Yağmurlu
17°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
16°C

GÜBRETAŞ, zorlu geçen 2020 yılını yükselişle tamamladı

GÜBRETAŞ’ın 2020 yılı finansal sonuçları açıklandı. Bir evvelki yıla oranla toplam üretim ölçüsünü yüzde 12, katı gübre satış ölçüsünü yüzde 21 …

GÜBRETAŞ, zorlu geçen 2020 yılını yükselişle tamamladı
13.03.2021 12:00
0
A+
A-

GÜBRETAŞ’ın 2020 yılı finansal sonuçları açıklandı. Bir evvelki yıla oranla toplam üretim ölçüsünü yüzde 12, katı gübre satış ölçüsünü yüzde 21 ve sıvı-toz eser satışlarını yüzde 23 arttıran GÜBRETAŞ’ın konsolide cirosu yüzde 25 artışla 5,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bitki besleme kesiminde faaliyet gösteren GÜBRETAŞ, şiddetli geçen 2020 yılıyla ilgili finansal sonuçlarını Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’nda açıkladı. Geride kalan yılda Ar-Ge faaliyetleri ve şuurlu tarımı yaygınlaştırma alanlarında atılan kıymetli adımların yanı sıra şirketin operasyonel faaliyetlerdeki muvaffakiyetleri, finansal sonuçlara da yansıdı. Bir evvelki yıla oranla toplam üretim ölçüsünü yüzde 12, katı gübre satış ölçüsünü yüzde 21 ve sıvı-toz eser satışlarını yüzde 23 arttıran GÜBRETAŞ’ın konsolide cirosu yüzde 25 artışla 5,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Verilen bilgiye nazaran, geçtiğimiz yıl Mart ayından itibaren ülkemizi de tesiri altına alan Covid-19 periyodunda GÜBRETAŞ, salgın başlangıcında üreticileri rahatlatan açıklamasıyla ziraî üretimin devamlılığı için gübre tedarikinde kasvet yaşanmayacağını taahhüt ederek daldaki öncülüğünü ve çiftçilerin yanında duruşunu göstermişti. Üstlendiği bu sorumluğu yerine getirmek için salgın periyodunda tüm imkanlarını seferber ederek operasyonel faaliyetlerini ağır bir tempoyla sürdüren şirket, çiftçilere kesintisiz gübre tedariki sağladığı yılı rekor sonuçlarla tamamladı. Sıvı-toz gübre kategorisinde 36,9 bin ton üretimle rekor kıran şirket, ayrıyeten 648 bin ton katı gübre üretimi gerçekleştirdi. Satış ölçüsünü bir evvelki yıla nazaran katı gübrede yüzde 19 ve sıvı-toz gübrelerde ise yüzde 23 artıran şirket, tüm eser kümelerinde toplam 2 milyon 54 bin ton ile 69 yıllık şirket tarihinin en yüksek satış ölçülerine erişti. Bilhassa son yıllarda geliştirdiği bitkiye özel eserlerin yurtdışına satışıyla ülke iktisadına katma paha sağlayan şirket, 2019’a nazaran yüzde 41 artışla 53 bin tona ulaşan gübre ihracatıyla da bu alanda rekorunu kırmayı başardı.

“Bu muvaffakiyetler, son yıllardaki yatırımlar ile uygun fiyatla eser bulunurluğu stratejimizin sonucudur”

Mevzuyla bir kıymetlendirme yapan GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, salgına karşın artan tempoyla sürdürdükleri operasyonel faaliyetler ve maliyet optimizasyonu sonucunda 2020 yılının şirket açısından tarihi başarılarla tamamlandığını belirtti.

Bu muvaffakiyetlerin temelinde, şirketin son yıllarda ağır biçimde sürdürdüğü tesis yatırımlarının da değerli hissesi olduğunu vurgulayan Yumaklı, “Şirket olarak bilhassa son 5-6 yılda gerçekleştirdiğimiz kıymetli tesis yatırımlarıyla üretim ve lojistik kabiliyetimizi yükselttik. Kocaeli’ndeki Yarımca Tesisleri’nde 2015 yılında devre alınan yeni NPK fabrikası, 2017’de hizmete aldığımız Amonyak Depolama Tankı ve geçen yıl tamamladığımız yeni liman dolgu projesi ile 2016 yılında İzmir’deki Sıvı Toz Üretim kapasitesini 25 bin tondan 100 bin tona çıkardığımız tesis yatırımları sayesinde, üretim istikametiyle stratejik adımları gerçekleştirip eser çeşitliliği kabiliyetimizi güçlendirdik. Bunun yanı sıra 2017 yılında Samsun’da ve 2019’da ise İskenderun’da yüksek kapasiteli yeni lojistik merkezlerimizin inşasını tamamlayıp hizmete açtık. Bu sayede depolama kapasitemiz 472 bin tona çıkarken, çiftçilere sunduğumuz tedarik hizmetleri için operasyonel imkanlarımız güçlendirilmiş oldu” dedi.

Son yıllardaki yatırım atılımıyla devreye alınan bu tesislerin GÜBRETAŞ’a büyük bir güç kattığını belirten Yumaklı, “Üretim ve lojistik alanındaki bu yatırımların tamamlanması sayesinde şirketimizin operasyonel faaliyetlerinde eser çeşitliliği ve maliyet optimizasyonu açısından hareket kabiliyeti artırılmış oldu. Bunun sağladığı operasyonel ve finansal avantajları sayesinde, bilhassa son iki yılda ana hissedarımız Tarım Kredi Kooperatifleri kanalıyla 12 ay boyunca çiftçilerin gereksinim duyduğu eserlerin bulunurluğu ve uygun fiyatlarla çiftçiye ulaştırılması stratejimiz ile gurur verici sonuçlara ulaşmayı başardık. Dünyayı etkileyen Covid-19 salgını sürecinde hem yurtiçi satışlarda hem de ihracatta rekorlara ulaşmamız, bu tesis yatırımlarının birer meyvesidir” diye konuştu.

Açıklamasında, “Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu Tarım Kredi Kooperatifleri’nin şirketi olan GÜBRETAŞ’ın son yıllarda gerçekleştirdiği tesis yatırımları, en çok çiftçilerimize yarar sağladı” sözlerini kullanan Yumaklı, “Artan üretim ve lojistik imkanlarımız hasebiyle salgın başladığında tarım bölümüne verdiğimiz ‘gübre tedarikinde bir meşakkat yaşanmayacağı’ kelamımızı de tutmuş olduk. Ziraî üreticilerin de şirketimizin kalitesine olan ilgi ve ağır talebi, geçtiğimiz sene 2 milyon ton üzerinde gübre satışıyla rekora ulaşmamızı sağladı. Böylelikle bu şirketin çiftçilere ilişkin olduğunu ve kuruluşundan beri çiftçinin yararı için çalıştığını, 2020 yılında ulaştığımız tarihi başarılarla somut formda bir sefer daha ortaya koyduk” dedi.

“Kazancımızı, çiftçilere yarar sunacak yeni yatırımlara dönüştürüyoruz”

Bölümün birinci ve öncü şirketi olan GÜBRETAŞ’ın bitki besleme alanında tarıma daha faal halde hizmet sunmak maksadıyla tesis yatırımlarını sürdürdüğüne dikkat çeken Yumaklı, “Şirket olarak ana faaliyet unsurlarımızı güçlendirerek dikey büyüme stratejisiyle hareket ediyoruz. Tıpkı vakitte kuruluş misyonumuz doğrultusunda karımızı, her vakit yeni yatırımlarla tekrar çiftçinin yararına sunmak için çalışmaya devam ediyoruz. Ziraî üretimde verimlilik artışı için en kıymetli girdilerden olan bitki besleme eserlerinin çiftçiye daha kolay ve uygun fiyatlarla ulaştırılması için üretim ve lojistik altyapımızı güçlendiren tesis yatırımlarımızı önümüzdeki devirde de sürdüreceğiz” halinde konuştu.

GÜBRETAŞ’ın salgın sürecinde yatırım faaliyetlerini de aralıksız devam ettirerek geçen yıl Liman Dolgu Projesi, Mikrobiyoloji Laboratuvarı ve Ar-Ge Serası üzere kıymetli yatırımları tamamlayıp hizmete açtığını hatırlatan Yumaklı,“Halihazırda bir yandan Yarımca Tesisleri’nde depolama tankları yatırımı devam ederken, öbür yandan İskenderun Tesisleri’nde yeni depolar ve kompoze gübre üretim tesisi yatırımı için çalışmalarımız sürüyor. İskenderun’da 1954 yılında faaliyete başlattığımız ülkemizdeki birinci gübre fabrikamızın yerinde kuracağımız yeni üretim tesisini iki yıl içinde tamamlayarak 2023 başında hizmete açmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Üreticilere ve tarıma katkı sağlamak, bizim için rakamsal göstergelerden önemli”

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ İdare Heyeti Lideri Dr. Fahrettin Poyraz ise sonuçlarla ilgili değerlendirmesinde, şirketin şiddetli 2020 yılındaki operasyonel performansının finansal sonuçlara da müspet halde yansımasından tüm paydaşlar ismine memnuniyet duyduklarını belirtti.

Fahrettin Poyraz, “Geçen yıl gösterdiğimiz üstün tempo sonucunda Tarım Kredi’nin en büyük şirketi olan GÜBRETAŞ’ın üretim, satış ve ihracattaki muvaffakiyetleri mali tablolara da yansıdı. Böylelikle 2020’yi bir evvelki yıla nazaran yüzde 25’lik büyüme ile 5,4 milyar TL’lik konsolide ciroyla tamamlayarak finansal rekorlara da ulaştık. Şirketimizin ana paydaşlık isabet eden konsolide net periyot kârı da yıllık bazda rekora işaret eden 262 milyon TL olarak gerçekleşti” dedi.

Bu rekor muvaffakiyetlerin, salgın devrinin başlangıcında şirket olarak çiftçilere verdikleri taahhüdün gerçekleşmesi ve şirketin kalitesine duyulan itimadı göstermesi bakımından kıymetli olduğuna değinen Poyraz, “2020 yılı hem ülkemiz hem dünya için tarihte gibisi görülmemiş zorluklara sahne oldu. Birçok dal, sene boyunca global salgının getirdiği yıkıcı tesirlerle çaba etmeye çalıştı. Bu süreç, besin arz güvenliği açısından ziraî üretimin devamlılığı tarafıyla tarımın kritik rolünü ortaya çıkardı. Bu nedenle hem Tarım Kredi Kooperatifleri hem de şirket olarak, ziraî üreticilerin mağdur olmaması için kesintisiz ve aralıksız halde gübre tedarikini sağlamak için çok çalıştık. Şirketimizin bitki besleme alanındaki ağır uğraşlarına dayanak veren kooperatiflerimiz, çiftçilerin gereksinim duyduğu gübreleri en uygun halde tedarik edip ulaştırdı. Gece gündüz demeden telefonla çiftçilere ziraî danışmanlık takviyesi veren ziraat mühendislerimizle ve salgın nedeniyle tartı verdiğimiz dijital mecralardaki çalışmalarla her an ve her yerde üreticinin yanında olduk. Üreticilere ve tarıma sağladığımız bu katkılar, bizim için tüm operasyonel ya da finansal göstergelerden daha kıymetli. GÜBRETAŞ’ın kuruluşundan beri koruduğu çiftçiye yarar sağlama misyonunu sürdürmek, bizi rakamsal başarılardan daha çok memnun etti. Bu muvaffakiyetlerde emeği geçen tüm çalışanlarımızı ve paydaşlarımızı kutluyorum” açıklamasında bulundu.

Yeni amaçlarla başladıkları 2021 yılında sürat kesmeden tıpkı çalışma temposunu sürdürdüklerini vurgulayan Poyraz, “Şirketimizin 69’uncu yılını her alanda hoş sonuçlarla tamamladık. Bu sene sonunda ise şirketimizin kuruluşunun 70’inci yılına ulaşacağız. Maksadımız, gücümüzü aldığımız bu topraklara tekrar eserlerimizle, hizmetlerimizle, yatırımlarımızla ve toplumsal sorumluluk projeleriyle katma paha sağlamaya devam etmek olacaktır” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.