Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi Wed, 07 Jun 2023 14:00:08 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.7 https://memur70.com/wp-content/uploads/2020/11/cropped-favicon-32x32.png Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com 32 32 İstanbul’da restoran sahibine ‘Suç örgütü’ operasyonu: 16 gözaltı https://memur70.com/istanbulda-restoran-sahibine-suc-orgutu-operasyonu-16-gozalti.html https://memur70.com/istanbulda-restoran-sahibine-suc-orgutu-operasyonu-16-gozalti.html#respond Wed, 07 Jun 2023 14:00:08 +0000 https://memur70.com/?p=52046

İstanbul'da işlettiği restoranda iddiaya göre şemsiye parası ödemeyen bir kişi ile omuz atan bir kişiyi darbederek paralarını alan işletme sahibi Ö.O. ve beraberindekilere operasyon düzenlendi.

The post İstanbul’da restoran sahibine ‘Suç örgütü’ operasyonu: 16 gözaltı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Suç işlemek maksadıyla örgüt kurduğu tespit edilen Ö.O. ile birlikte toplam 16 kişi gözaltına alındı.

Beyoğlu’nda bir alışveriş merkezinde faaliyet gösteren restorana giden H.İ.K., iddiaya göre restoran sahibi Ö.O.’ya yanlışlıkla omuz attı. Olayın ardından ikili arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında restoran çalışanları yine iddiaya göre, Ö.O.’yu aldı ve bir odaya kapatarak saatlerce darbetti. Daha sonra hastaneye giden H.İ.K., hastane polisine başından geçenleri anlattı. Bunun üzerine polis ekipleri konuyla ilgili inceleme başlattı. 

Emniyet ekiplerince yapılan çalışmalarda söz konusu restoranda bir müşterinin de aldığı şemsiye parasını ödemediği için darbedilerek parasının alındığı saptandı. Bunun üzerine Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, işletme sahibi Ö.O. hakkında fiziki ve teknik çalışma başlattı. Çalışmaların ardından işletme sahibi Ö.O.’ya, ‘Suç işlemek amacıyla silahlı suç örgütü kurma’, ‘Yönetme ve üye olma’, ‘Yağma’, ‘Kasten yaralama’, ‘Tehdit’ ve ‘Silah teşhir etme’ gibi suçlardan operasyon düzenlendi. Operasyonda Ö.O.’yla beraber toplam 16 kişi gözaltına alındı. Şüphelilere ait adreslerde yapılan aramalarda 7 tabanca, 150 fişek, 1,5 kilogram esrar, 2 hassas terazi ele geçirildi.

Restoran personellerinin H.İ.K.’yi darbettikleri ve bir odaya kapattıkları görüntüler güvenlik kameralarına yansıdı.

KAYNAK: DHA

The post İstanbul’da restoran sahibine ‘Suç örgütü’ operasyonu: 16 gözaltı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/istanbulda-restoran-sahibine-suc-orgutu-operasyonu-16-gozalti.html/feed 0
AK Parti’den asgari ücret ve memur maaşı açıklaması https://memur70.com/ak-partiden-asgari-ucret-ve-memur-maasi-aciklamasi.html https://memur70.com/ak-partiden-asgari-ucret-ve-memur-maasi-aciklamasi.html#respond Wed, 07 Jun 2023 13:00:09 +0000 https://memur70.com/?p=52043

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu "İnsanlarımızın beklentisi mutlaka karşılanacaktır. Emeklileri de kapsayacak şekilde çalışanlarımızı memnun edecek yaklaşımı bir ay içerisinde görmüş olacağız" diye konuştu.

The post AK Parti’den asgari ücret ve memur maaşı açıklaması appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün gerçekleşen kabine toplantısı sonrası enflasyon ve hayat pahalılığıyla ilgili sözleri sonrası asgari ücret, memur ve emeklilere yapılması beklenen maaş zamlarıyla ilgili AK Parti’den açıklama geldi.

Habertürk’e konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, “Asgari ücrete yapılacak zam oranı ve en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye çıkarılmasıyla ilgili kanun teklifimizi komisyonlar oluşur olmaz ortaya koyacağız.” diye konuştu.

AK Partili Akbaşoğlu’nun açıklamaları şöyle;

İlk yapacağımız işlerden biri asgari ücretle ilgili ve memur maaşlarının artışıyla ilgili düzenlemeleri Meclis’in gündemine getirmektir. Bunun için ilk adım Meclis Başkanımızın bugün seçilmesi sonra da başkanlık divanının oluşması ardından da komisyonların belirlenmesidir.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Öncelikli olarak komisyon oluşturacağız. Muhtemel TBMM Başkanı 3. turda seçilecektir. 301 oyu alan seçilecek. Akabinde başkanlık divanı oluşturulacak, komisyonlar oluşturulacak.

Zaten bu konuda bakanlıklarımızın çalışmaları söz konusu. Enflasyon oranının dikkate alınması söz konusu biz de malum refah payını da buraya ilave ediyoruz. O çerçevede oluşacak oran memur maaşlarına yansıyacak.

“KANUN TEKLİFİMİZİ KOMİSYONLAR OLUŞUR OLUŞMAZ ORTAYA KOYACAĞIZ”

Ne vaadettiysek yapan bir partiyiz. Cumhurbaşkanımızın vaadi de gerçekleşecektir. Asgari ücrete yapılacak zam oranı ve en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye çıkarılmasıyla ilgili kanun teklifimizi komisyonlar oluşur oluşmaz ortaya koyacağız. Tabi Haziran ayının da enflasyon oranının ortaya çıkması gerekiyor.

“İNSANLARIMIZIN BEKLENTİSİ MUTLAKA KARŞILANACAKTIR”

Refah farkını da beraber değerlendirmemiz gerekiyor. İnsanlarımızın beklentisi mutlaka karşılanacaktır. Alım gücü esastır. Emeklileri de kapsayacak şekilde çalışanlarımızı memnun edecek yaklaşımı bir ay içerisinde görmüş olacağız.

The post AK Parti’den asgari ücret ve memur maaşı açıklaması appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/ak-partiden-asgari-ucret-ve-memur-maasi-aciklamasi.html/feed 0
Turizmde dokuz günlük bayram tatili hareketliliği https://memur70.com/turizmde-dokuz-gunluk-bayram-tatili-hareketliligi.html https://memur70.com/turizmde-dokuz-gunluk-bayram-tatili-hareketliligi.html#respond Wed, 07 Jun 2023 12:00:13 +0000 https://memur70.com/?p=52040

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olacağını söylemesi ardından turizmde hareketlilik başladı. Sektör temsilcileri rezervasyonlar yüzde 121 artış olduğuna dikkat çekiyor.

The post Turizmde dokuz günlük bayram tatili hareketliliği appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabinesi ile yaptığı ilk toplantıdan sonra aldığı kararları açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararlarını açıklarken, Kurban Bayramı öncesi iki günün de idari izin ilan edilmesiyle tatilin 9 olacağını söyledi. Turizmci Şebnem Akman Balta, bayram tatilinin sektöre etkisini değerlendirirken, havaların ısınmasının rezervasyonları arttırdığını söyledi.

UZUN BİR AİLE TATİLİNE İMKAN SAĞLANDI

9 günlük bayram tatilini değerlendiren Şebnem Akman Balta, “Kurban Bayramı öncesi 26 -27 Haziran idari izin olarak ilan edildiği için bayram hafta sonu tatili ile birleşmesi sonucu 24 Haziran’da başlayıp 2 Temmuz’a kadar toplam 9 gün tatil olacak. Erken rezervasyon yapılması insanlara yüzde 25 indirim fırsatı oluşturuyor. Bayram tatilinin uzaması insanların uzun bir aile tatili planlamasını sağladı” diye konuştu.

“REZERVASYONLAR YÜZDE 121 ARTTI”

Yurt dışında da okulların tatile girmesi ve Türkiye’de havaların ısınması nedeniyle yabancı turistlerin rezervasyonlarını arttırdığını belirten Balta, “Rezervasyonlar yüzde 121 artı. Ayrıca Şampiyonlar Ligi maçı ve Johny Deep’in ülkemize gelmesi, rock konserleri ve bir çok global ekonomi üzerine oluşturulan kongreler ve toplantılar nedeni ile dünya için İstanbul bir çekim merkezi oldu” dedi.

KAYNAK: İHA

The post Turizmde dokuz günlük bayram tatili hareketliliği appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/turizmde-dokuz-gunluk-bayram-tatili-hareketliligi.html/feed 0
1 milyar dal kesme çiçekten 165 milyon dolar gelir hedefi https://memur70.com/1-milyar-dal-kesme-cicekten-165-milyon-dolar-gelir-hedefi.html https://memur70.com/1-milyar-dal-kesme-cicekten-165-milyon-dolar-gelir-hedefi.html#respond Wed, 07 Jun 2023 11:00:09 +0000 https://memur70.com/?p=52037

Antalya'dan dünyanın 33 ülkesine kesme çiçek gönderen sektör, 2023 yılı için 1 milyar dal kesme çiçek ve 165 milyon dolar döviz girdisi hedefliyor. 2021 yılında en yüksek dönemini yaşayan sektör, 2022 yılında 2021'in yüzde 4 gerisinde kaldı

The post 1 milyar dal kesme çiçekten 165 milyon dolar gelir hedefi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Turizm kenti Antalya’dan dünyanın 33 ülkesine her yıl milyonlarca dal kesme çiçek gönderiliyor. Dünyanın en büyük çiçek mezadının kurulduğu Hollanda başta olmak üzere İngiltere, Almanya ve Türki Cumhuriyetlere de çiçek gönderen kent, ülke ekonomisine döviz girdisi sağlıyor. En çok tercih edilen çiçeklerin başında kırmızı karanfil geliyor. Kırmızının yanı sıra, beyaz ve pembe renkli karanfiller de tercih ediliyor. Çiçekler, Antalya’dan kapalı kasa kamyonlar, TIR’lar ve uçak kargolarla gönderiliyor. Geçen yıl bir önceki yıla göre ilerleme kaydeden kesme çiçek sektörü, bu yıl için hedeflediği rakama ulaşmak için üretimi ve ihracatı sürdürüyor.

KESME ÇİÇEKLER DÜNYANIN HER NOKTASINA GÖNDERİLİYOR

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, Antalya’nın örtü altında üretilen kesme çiçeklerinin dünyanın her noktasına gönderildiğini söyledi. Pandemi sonrası büyüme hızında bir miktar yavaşlama olan sektörün kısa sürede toparlandığını belirten Yılmaz, “Deniz aşırı ülkelere hava yolu ihracatı öne çıktı. Bu durumda ihracatımız 2021 yılında sektörün en yüksek dönemini yaşadı. 2022 yılında dünya genelindeki ekonomik sorunlar nedeniyle 2021’in yüzde 4 gerisinde kaldık. Bu yıl tekrar 2021 yılı ihracatının üzerine çıkacağız gibi görünüyor” dedi.

‘1 MİLYAR DAL ÇİÇEK SEVİYELERİNE ÇIKACAK’

Mayıs ayı sonu itibarıyla 80 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını, 400 milyon dal çiçek ihraç ettiklerini ifade eden Başkan Yılmaz, “Yayla üretimlerimizle birlikte bu rakamı 2021 yılı rakamlarının yüzde 15 gibi üzerine çıkaracağız. 165 milyon dolar seviyelerine gelecek yıl sonu itibarıyla. Yılın geri kalanında 500 milyon ve üzeri dal satışı olacak. Toplamda 900 milyon, 1 milyar dal çiçek seviyelerine çıkacak” diye konuştu.

14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle sektörün beklediğini alamadığını belirten İsmail Yılmaz, kadınlar ve anneler gününün de geride kalmasıyla artık üretimin yayla olarak tanımladıkları alanlarda sürdüğünü ifade etti. Isparta bölgesindeki üretim alanlarından hasat edilen çiçeklerin kısa sürede piyasaya çıkmasıyla çiçekçilik sektörünün yeniden hızla yol alacağını belirten İsmail Yılmaz, sektör temsilcilerinin kredi kullanımı noktasında hükümetten destek beklediğini sözlerine ekledi.

YÜZDE 80’İ KARANFİL

Türkiye’den ihraç edilen kesme çiçeklerin başında karanfil geliyor. İhraç pazarının büyük kısmını oluşturan karanfil pazarın yüzde 80’ine hakimken yüzde 10’unu rananculus ve dianthus barbatus çiçekleri, geri kalan yüzde 10’luk kısmı ise gerbera, solidego ve diğer çiçek türleri dolduruyor. 

KAYNAK: DHA

The post 1 milyar dal kesme çiçekten 165 milyon dolar gelir hedefi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/1-milyar-dal-kesme-cicekten-165-milyon-dolar-gelir-hedefi.html/feed 0
İş Bankası sendikasyon kredisi sağladı https://memur70.com/is-bankasi-sendikasyon-kredisi-sagladi.html https://memur70.com/is-bankasi-sendikasyon-kredisi-sagladi.html#respond Wed, 07 Jun 2023 10:00:09 +0000 https://memur70.com/?p=52034

İş Bankası, 388,25 milyon Euro ve 224 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi anlaşmasını imzaladı.

The post İş Bankası sendikasyon kredisi sağladı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

İş Bankası, 388,25 milyon Euro ve 224 milyon dolar tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi anlaşmasını imzaladı.

Banka’dan KAP’a yapılan açıklamaya göre, dış ticaretin finansmanında kullanılacak olan sendikasyon kredisinin, en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti; Euro dilimi için Euribor+%4,00, ABD Doları dilimi için Sofr+%4,25 olarak gerçekleşti.

The post İş Bankası sendikasyon kredisi sağladı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/is-bankasi-sendikasyon-kredisi-sagladi.html/feed 0
Asgari ücret ne kadar olacak? Yüzde 25-30-35 artarsa zamlı maaş ne olur? https://memur70.com/asgari-ucret-ne-kadar-olacak-yuzde-25-30-35-artarsa-zamli-maas-ne-olur.html https://memur70.com/asgari-ucret-ne-kadar-olacak-yuzde-25-30-35-artarsa-zamli-maas-ne-olur.html#respond Wed, 07 Jun 2023 08:00:07 +0000 https://memur70.com/?p=52031

Emekli ve memur zamlarının ardından asgari ücret zammı da konuşulmaya başlandı. Temmuz’da en düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkacakken, en düşük emekli maaşı da 7 bin 500 lira oldu. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücretin 500 dolar seviyelerinde olması gerektiğini ifade etmişti. Peki Temmuz’da asgari ücret ne kadar olacak?

The post Asgari ücret ne kadar olacak? Yüzde 25-30-35 artarsa zamlı maaş ne olur? appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Ocak’ta asgari ücret %54.66 oranında zamlanarak net 8 bin 506 lira olmuştu. Başkan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde asgari ücrete ara zam yapılacağını ifade etmişti. Bunun üzerine de eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücretin 500 dolar seviyelerinde olacağını belirtmişti. Asgari ücret sadece çalışanları değil memur maaşları, özel sektörde çalışanlar ve diğer birçok ödemeyi doğrudan etkiliyor. Engelli aylığı, 65 yaş maaşı, işsizlik maaşı ödemeleri, staj ücretleri de asgari ücrete göre belirleniyor. Bu sebepten asgari ücretin ekonomi üzerinde büyük etkisi bulunuyor. İşte asgari ücret beklentisi…

MAYIS ENFLASYONU AÇIKLANDI!

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %39,59, aylık %0,04 oldu

TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,26, bir önceki yılın aynı ayına göre %39,59 ve on iki aylık ortalamalara göre %63,72 olarak gerçekleşti.

Mayıs ayı enflasyon verileri yukarıdaki gibidir. Emekli ve memur maaşlarına yapılan olan kesin zam oranı Temmuz ayı başında açıklanacak Haziran ayı enflasyonu ile netleşecek.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Seçimlerden önce de gündeme gelen asgari ücret artışı için hükümet tarafından bir hazırlık yapılmaya devam ediyor. Asgari ücret, yılbaşında 2023’ün tamamında geçerli olacak şekilde belirlense de geçen yıl olduğu gibi Temmuz ayında da ara zam yapılacak.

Asgari ücrette farklı zam oranları üzerinde duruluyor. Ancak hiçbir zam oranına ilişkin resmi açıklama bulunmuyor. Komisyon toplantılarından sonra oranların netlik kazanması bekleniyor. 

Asgari ücret zam oranlarına göre mevcut maaşlara eklenecek tutarlar aşağıda hesaplanmıştır.

TEMMUZ AYI ASGARİ ÜCRET SENARYOLARI
Asgari Ücret %25 Zamlı Rakam %30 Zamlı Rakam %35 Zamlı Rakam
8.506,80 TL 10,633 TL 11,058 TL 11,484 TL

 

  • Asgari ücrete %25 zam yapılması durumunda 2,126 TL artacak.

  • Asgari ücrete %30 zam yapılması durumunda 2,552 TL artış gösterecek.

  • Asgari ücrete %35 zam yapılması durumunda asgari ücret 2,977 TL artacak.

”ASGARİ ÜCRET 500 DOLAR SEVİYESİNDE OLACAK”

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Temmuz ayında asgari ücretin 500 dolar seviyelerine çekileceğinin sinyallerini vermişti.

Güncel kur hesabı ile birlikte asgari ücret 500 dolar olarak baz alınırsa 11 bin lira seviyesine kadar ulaşacak.

GÜNCEL ASGARİ ÜCRET
Asgari Ücret 2023 Brüt Ücret (Aylık) 10.008.00 TL
Asgari Ücret 2023 Net Ücret (Aylık) 8.506,80 TL
Asgari Ücret 2023 Brüt Ücret (Günlük) 333,60 TL

 

 

Asgari Ücret 2023 Yasal Kesintileri
Brüt Ücret 10.008,00
Sigorta Primi İşçi Payı 1.401,12 
İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı 100,08
Kesintiler Toplamı 1.501,20
NET ÜCRET (Asgari Ücret) 8.506,80  

 

İşverene Maliyeti 2023
Asgari Ücret 10.008,00
SGK Primi % 15,5 (İşveren Payı) 1.551,24  
İşveren İşsizlik Sigorta Fonu 200,16
İşverene Toplam Maliyeti 11.759,40  

 

MEMUR EMEKLİ ZAMLARI BELLİ OLUYOR!

Asgari ücret zammından önce emekli maaşlarına geçtiğimiz Nisan ayında 2 bin liralık bir artış yapıldı. En düşük emekli aylığı 5 bin 500 liradan 7.500 liraya yükseltildi. Kamu işçisi zammı ise refah payı dahil olmak üzere yüzde 45 zam yapılarak en düşük kamu işçisi maaşı 15 bin liraya yükseltildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Temmuz’da 12 bin lira seviyelerinde olan en düşük memur maaşının 22 bin lira seviyelerine çıkarılacağını ifade etmişti.

Memur, emekli maaşı enflasyon dikkate alınarak yapılıyor. Asgari ücret zammı ise işçi ve işveren sendikalarının yaptığı toplantılar akabinde netlik kazanıyor. Asgari ücret tespit komisyonu toplanırken toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliği yapıyor.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU NE ZAMAN TOPLANACAK?

Yeni dönemde Kabine’de yer alan Bakanların büyük birçoğunluğu değişti. Değişen Bakanlıklar arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bulunuyor. Vedat Bilgin’in yerine yeni dönemde Vedat Işıkhan görev alacak. İşveren ve işçi sendikası arasında gerçekleşen toplantılara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın Başkanlık etmesi bekleniyor. Ancak henüz toplantı tarihine ilişkin resmi bir açıklama gelmedi.

The post Asgari ücret ne kadar olacak? Yüzde 25-30-35 artarsa zamlı maaş ne olur? appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/asgari-ucret-ne-kadar-olacak-yuzde-25-30-35-artarsa-zamli-maas-ne-olur.html/feed 0
Erdoğan’ın talimatı sonrası yeni zam tahmini https://memur70.com/erdoganin-talimati-sonrasi-yeni-zam-tahmini.html https://memur70.com/erdoganin-talimati-sonrasi-yeni-zam-tahmini.html#respond Wed, 07 Jun 2023 07:00:12 +0000 https://memur70.com/?p=52028

Temmuzun ilk haftasında zamlar netleşecek, asgari ücret için de ilk toplantı yapılacak. Asgari ücretin refah payı ile birlikte yaklaşık yüzde 30 zamla 11 bin lira seviyesine çıkması bekleniyor.

The post Erdoğan’ın talimatı sonrası yeni zam tahmini appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ilk kabine toplantısının ardından seçim döneminde asgari ücretliye, memura, emekliye verilen sözleri hayata geçirmek için kolları sıvadı. Bakan Işıkhan, mesaiye Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye İş Kurumu başta olmak üzere bakanlığa bağlı kurum bürokratlarından brifing alarak başladı. Kamu işçilerine en düşük ücretin 20 bin liraya çıkmasının ardından kamuda maaş dengesinin korunması için en düşük memur maaşı, asgari ücretli ve emekli zammı bütçeyi doğrudan etkileyeceği için yapılacak artışta Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in tutumu da belirleyici olacak.

BEKLENTİ EN AZ 11 BİN TL

Temmuz ayında asgari ücrete yapılacak ara zammın belirlenmesi için anket çalışması yapılırken Asgari Ücret Tespit Komisyonu da Kurban Bayramı’ndan hemen sonra toplanacak. Çalışma Bakanı Işıkhan’ın başkanlık yapacağı komisyon toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü verdiği ara zam belirlenecek. Ara zammın belirlenmesinde temmuzun ilk haftasında açıklanacak haziran ayı verileri ile ortaya çıkacak 6 aylık enflasyon belirleyici olacak. Sabah’ın haberine göre, Asgari ücretin refah payı ile birlikte yaklaşık yüzde 30 zamla 11 bin lira seviyesine çıkması bekleniyor. Bakan Işıkhan’ın masasındaki bir diğer önemli başlığı memur ve emekliler için zam hazırlıkları oluşturuyor. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasasından yararlanarak emekli olanlarla birlikte yaklaşık 15.6 milyon emekli enflasyon zammıyla beraber refah payı da alacak.

AYLIK BAĞLANMAYAN EYT’LİYE 25.520 TL AVANS

Emeklilikte yaşa takılanlar yasası kapsamında 2 milyonu aşkın başvurunun büyük bölümüne emekli aylığı bağlanırken, mart ayında başvurup işlemleri tamamlanmayanlar da heyecanla bekliyor. Haziran ayı itibarıyla başvuru tarihinin üzerinden 90 gün geçmesine karşın aylık alamayanların 25 bin 520 lira avans (net asgari ücretin üç katı) talep etme hakkı bulunuyor. SGK tarafından aylık bağlamaya hak kazandığı tespit edilen kişilere yazılı talepte bulunmaları durumunda ilerde alacakları aylıktan mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor.

470 BİN MEMURA EK GÖSTERGE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 3600 ek göstergenin birinci dereceye gelen herkesi kapsayacak şekilde düzenlenmesine ilişkin yasa teklifini hazırladı. Kamu çalışanlarına temmuz ayında yapılacak ek zamla birlikte bütün kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge düzenlemesi de yapılacak. Yapılacak düzenlemeden ilk etapta 470 binin üzerinde memur yararlanacak. Bu düzenlemeyle 600 puanlık bir artışla 25 yıllık çalışanın aylığına bugün itibarıyla yaklaşık 2.115 lira ilave edilirken, ikramiyedeki artış da 53 bin liradan başlayacak.

SSK VE BAĞ-KUR PRİM GÜN SAYISI EŞİTLENİYOR

BAĞ-Kur primlerinin 9 bin günden 7.200 güne indirilmesine yönelik çalışma da önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Bakan Işıkhan’ın öncelikli dosyalarından birini oluşturan prim düzenlemesiyle birlikte emeklilik sisteminde de yeni bir dönem başlayacak. Yeni düzenlemeyle 1.800 günlük prim indirimi esnafa 5 yıl erken emeklilik kapısı açacak. Ayrıca kamuda taşeron işçiliği dönemi sona erecek.

The post Erdoğan’ın talimatı sonrası yeni zam tahmini appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/erdoganin-talimati-sonrasi-yeni-zam-tahmini.html/feed 0
Shell, İngiltere, Almanya ve Hollanda’da enerji ticaretinden çıkıyor https://memur70.com/shell-ingiltere-almanya-ve-hollandada-enerji-ticaretinden-cikiyor.html https://memur70.com/shell-ingiltere-almanya-ve-hollandada-enerji-ticaretinden-cikiyor.html#respond Tue, 06 Jun 2023 21:00:28 +0000 https://memur70.com/?p=52025

Shell, İngiltere, Almanya ve Hollanda'da enerji ticaretinden çekilme kararı aldığını ve potansiyel bir alıcıyla görüşme yürüttüğünü açıkladı.

The post Shell, İngiltere, Almanya ve Hollanda’da enerji ticaretinden çıkıyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Shell’den yapılan açıklamada, şirketin bu yıl itibarıyla enerji ticaretinde ana merkezleri olan İngiltere, Almanya ve Hollanda’daki faaliyetlerine ilişkin stratejik değerlendirme çalışmasını tamamladığı ve bu ülkelerde enerji ticaretinden çıkma kararı aldığı bildirildi.

Satış sürecini başlatan şirketin potansiyel bir alıcıyla görüşmelerinin sürdüğü ve gelecek aylarda anlaşmaya varılmasının hedeflendiği ifade edildi.

Açıklamada, tüketicilerin söz konusu satış sürecinden etkilenmeyeceği belirtildi.

Şirketin İngiltere’de 2 bin çalışanı bulunuyor.

 

KAYNAK: AA

The post Shell, İngiltere, Almanya ve Hollanda’da enerji ticaretinden çıkıyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/shell-ingiltere-almanya-ve-hollandada-enerji-ticaretinden-cikiyor.html/feed 0
Borsa günü yükselişle tamamladı https://memur70.com/borsa-gunu-yukselisle-tamamladi-16.html https://memur70.com/borsa-gunu-yukselisle-tamamladi-16.html#respond Tue, 06 Jun 2023 18:00:23 +0000 https://memur70.com/?p=52021

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,30 değer kazanarak günü 5.388,80 puandan tamamladı.

The post Borsa günü yükselişle tamamladı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 16,14 puan artarken, toplam işlem hacmi 93,7 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,46, holding endeksi yüzde 0,36 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,45 ile madencilik, en çok kaybettiren ise yüzde 1,49 ile elektrik oldu.

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikalarına ilişkin belirsizliklerle yön arayışının devam ettiğini ifade etti.

ABD’de borç limiti krizinin çözülmesiyle birlikte ABD hazinesinin tahvil satışlarına başladığını belirten analistler, ABD hükümetinin borçlanmasının piyasalarda likiditeyi olumsuz etkileyebileceği endişesinin de devam ettiğini söyledi.

Söz konusu gelişmelerle Fed’in gelecek hafta yüzde 77 ihtimalle faiz oranlarını değiştirmeyeceği fiyatlanırken, bankanın nihai faiz oranını şu anki seviyenin 25 baz puan üzerinde belirlemesi bekleniyor.

Analistler yarın yurt içinde hazine nakit dengesi, yurt dışında ise ABD’de ve Çin’de dış ticaret dengesi ile Almanya’da sanayi üretiminin öne çıkacağını dile getirerek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.500 ve 5.700 seviyelerinin direnç, 5.300 ve 5.200 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

The post Borsa günü yükselişle tamamladı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/borsa-gunu-yukselisle-tamamladi-16.html/feed 0
Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Yüzde 25-30-35 artarsa zamlı tutar ne olur? https://memur70.com/asgari-ucret-zammi-ne-kadar-olacak-yuzde-25-30-35-artarsa-zamli-tutar-ne-olur.html https://memur70.com/asgari-ucret-zammi-ne-kadar-olacak-yuzde-25-30-35-artarsa-zamli-tutar-ne-olur.html#respond Tue, 06 Jun 2023 17:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=52018

Emekli ve memur zamlarının ardından asgari ücret zammı da konuşulmaya başlandı. Temmuz’da en düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkacakken, en düşük emekli maaşı da 7 bin 500 lira oldu. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücretin 500 dolar seviyelerinde olması gerektiğini ifade etmişti. Peki Temmuz’da asgari ücret ne kadar olacak?

The post Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Yüzde 25-30-35 artarsa zamlı tutar ne olur? appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Ocak’ta asgari ücret %54.66 oranında zamlanarak net 8 bin 506 lira olmuştu. Başkan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde asgari ücrete ara zam yapılacağını ifade etmişti. Bunun üzerine de eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücretin 500 dolar seviyelerinde olacağını belirtmişti. Asgari ücret sadece çalışanları değil memur maaşları, özel sektörde çalışanlar ve diğer birçok ödemeyi doğrudan etkiliyor. Engelli aylığı, 65 yaş maaşı, işsizlik maaşı ödemeleri, staj ücretleri de asgari ücrete göre belirleniyor. Bu sebepten asgari ücretin ekonomi üzerinde büyük etkisi bulunuyor. İşte asgari ücret beklentisi…

MAYIS ENFLASYONU AÇIKLANDI!

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %39,59, aylık %0,04 oldu

TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,26, bir önceki yılın aynı ayına göre %39,59 ve on iki aylık ortalamalara göre %63,72 olarak gerçekleşti.

Mayıs ayı enflasyon verileri yukarıdaki gibidir. Emekli ve memur maaşlarına yapılan olan kesin zam oranı Temmuz ayı başında açıklanacak Haziran ayı enflasyonu ile netleşecek.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Seçimlerden önce de gündeme gelen asgari ücret artışı için hükümet tarafından bir hazırlık yapılmaya devam ediyor. Asgari ücret, yılbaşında 2023’ün tamamında geçerli olacak şekilde belirlense de geçen yıl olduğu gibi Temmuz ayında da ara zam yapılacak.

Asgari ücrette farklı zam oranları üzerinde duruluyor. Ancak hiçbir zam oranına ilişkin resmi açıklama bulunmuyor. Komisyon toplantılarından sonra oranların netlik kazanması bekleniyor. 

Asgari ücret zam oranlarına göre mevcut maaşlara eklenecek tutarlar aşağıda hesaplanmıştır.

TEMMUZ AYI ASGARİ ÜCRET SENARYOLARI
Asgari Ücret %25 Zamlı Rakam %30 Zamlı Rakam %35 Zamlı Rakam
8.506,80 TL 10,633 TL 11,058 TL 11,484 TL

 

  • Asgari ücrete %25 zam yapılması durumunda 2,126 TL artacak.

  • Asgari ücrete %30 zam yapılması durumunda 2,552 TL artış gösterecek.

  • Asgari ücrete %35 zam yapılması durumunda asgari ücret 2,977 TL artacak.

”ASGARİ ÜCRET 500 DOLAR SEVİYESİNDE OLACAK”

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Temmuz ayında asgari ücretin 500 dolar seviyelerine çekileceğinin sinyallerini vermişti.

Güncel kur hesabı ile birlikte asgari ücret 500 dolar olarak baz alınırsa 11 bin lira seviyesine kadar ulaşacak.

GÜNCEL ASGARİ ÜCRET
Asgari Ücret 2023 Brüt Ücret (Aylık) 10.008.00 TL
Asgari Ücret 2023 Net Ücret (Aylık) 8.506,80 TL
Asgari Ücret 2023 Brüt Ücret (Günlük) 333,60 TL

 

 

Asgari Ücret 2023 Yasal Kesintileri
Brüt Ücret 10.008,00
Sigorta Primi İşçi Payı 1.401,12 
İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı 100,08
Kesintiler Toplamı 1.501,20
NET ÜCRET (Asgari Ücret) 8.506,80  

 

İşverene Maliyeti 2023
Asgari Ücret 10.008,00
SGK Primi % 15,5 (İşveren Payı) 1.551,24  
İşveren İşsizlik Sigorta Fonu 200,16
İşverene Toplam Maliyeti 11.759,40  

 

MEMUR EMEKLİ ZAMLARI BELLİ OLUYOR!

Asgari ücret zammından önce emekli maaşlarına geçtiğimiz Nisan ayında 2 bin liralık bir artış yapıldı. En düşük emekli aylığı 5 bin 500 liradan 7.500 liraya yükseltildi. Kamu işçisi zammı ise refah payı dahil olmak üzere yüzde 45 zam yapılarak en düşük kamu işçisi maaşı 15 bin liraya yükseltildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Temmuz’da 12 bin lira seviyelerinde olan en düşük memur maaşının 22 bin lira seviyelerine çıkarılacağını ifade etmişti.

Memur, emekli maaşı enflasyon dikkate alınarak yapılıyor. Asgari ücret zammı ise işçi ve işveren sendikalarının yaptığı toplantılar akabinde netlik kazanıyor. Asgari ücret tespit komisyonu toplanırken toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliği yapıyor.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU NE ZAMAN TOPLANACAK?

Yeni dönemde Kabine’de yer alan Bakanların büyük birçoğunluğu değişti. Değişen Bakanlıklar arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bulunuyor. Vedat Bilgin’in yerine yeni dönemde Vedat Işıkhan görev alacak. İşveren ve işçi sendikası arasında gerçekleşen toplantılara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın Başkanlık etmesi bekleniyor. Ancak henüz toplantı tarihine ilişkin resmi bir açıklama gelmedi.

The post Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Yüzde 25-30-35 artarsa zamlı tutar ne olur? appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/asgari-ucret-zammi-ne-kadar-olacak-yuzde-25-30-35-artarsa-zamli-tutar-ne-olur.html/feed 0