Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi Sat, 02 Dec 2023 13:00:21 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.8 https://memur70.com/wp-content/uploads/2020/11/cropped-favicon-32x32.png Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com 32 32 EPDK yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı https://memur70.com/epdk-yonetmeligi-resmi-gazetede-yayimlandi.html https://memur70.com/epdk-yonetmeligi-resmi-gazetede-yayimlandi.html#respond Sat, 02 Dec 2023 13:00:21 +0000 https://memur70.com/?p=59035

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), lisans sahiplerinin kurum izni dışında LNG hariç iletim, dağıtım ve depolama tesislerini teminat olarak gösteremeyeceğine, üzerine ipotek koyduramayacağına ve rehin veremeyeceğine karar verdi.

The post EPDK yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), “Doğal Gaz Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, lisans sahipleri Kurumun izni olmadan LNG hariç iletim, dağıtım ve depolama tesislerini teminat olarak gösteremeyecek, üzerine ipotek koyduramayacak ve rehin veremeyecek.

Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler ile kamu tüzel kişisi olmayan depolama lisansı sahibi tüzel kişiler, Kurumun uygun göreceği haller dışında, teminat olarak hisse rehni, kısıtlayıcı etki doğuracak alacağın temliki, lisans kapsamındaki hakların temliki, hesaplarının rehni, ticari işletme rehni, sigorta poliçelerinin temliki, ipotek ve malvarlığı rehni işlemleri ile bu mahiyette sonuç doğurabilecek herhangi bir işlem gerçekleştiremeyecek.

Ortakları da dahil üçüncü kişiler lehine kefil, garantör, kreditör, lehine ipotek veren olamayacak, ayrıca müşterek ve/veya müteselsil borçlu sıfatı ile her nam adı altında olursa olsun üçüncü kişinin borcuna kefalet veya garantörlük verilmesi anlamına gelecek bir işlem tesis edemeyecek.

Söz konusu hükümler dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler ile kamu tüzel kişisi olmayan depolama lisansı sahibi tüzel kişilerin ana sözleşmelerinde yer alacak.

The post EPDK yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/epdk-yonetmeligi-resmi-gazetede-yayimlandi.html/feed 0
Atılan adımlar dikkatleri TL varlıklara çeviriyor https://memur70.com/atilan-adimlar-dikkatleri-tl-varliklara-ceviriyor.html https://memur70.com/atilan-adimlar-dikkatleri-tl-varliklara-ceviriyor.html#respond Sat, 02 Dec 2023 12:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=59032

Yeni ekonomi yönetiminin hazirandan bu yana attığı adımlar Türk lirası (TL) varlıkları yeniden yabancı yatırımcıların gündemine taşırken, bu kapsamda son dönemde lirada carry trade fırsatları dillendirilmeye başlandı.

The post Atılan adımlar dikkatleri TL varlıklara çeviriyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Seçim sonrası iş başına gelen yeni ekonomi yönetiminin çabaları uluslararası anlamda karşılık görmeyi sürdürüyor.

Hazirandan bu yana atılan adımlar Türkiye ekonomisine ilişkin belirsizlikleri azaltırken, kullanılan iletişim dili de ekonomi yönetiminin kredibilitesini artırmaya devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu dönemde enflasyonla mücadele kapsamında politika faizini yüzde 8,50 yüzde 40’a taşırken, bu dönemde birçok sadeleşme adımı da beraberinde geldi.

Türkiye ekonomisine yönelik öngörülebilirliğin artmasıyla birlikte Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) düşüş eğilimine geçerken, mayıs ayındaki 700 baz puan seviyelerden 337 baz puana kadar gerileyerek yaklaşık 3 yılın en düşüğünü test etti.

Bu dönemde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin not görünümüne ilişkin iyileştirme adımları atarken, son olarak Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’de son dönemdeki politika düzenlemeleri nedeniyle takvim dışı değerlendirmeye giderek Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türk lirasının reel olarak değer kaybettiği süreç sona gelmiştir” ifadeleri de piyasalarda dikkatleri üzerine çekerken, son dönemde bazı yabancı kurumların Türk lirası varlıklara ilgisinin arttığı da görünüyor.

Buna göre, JPMorgan stratejistleri Türk lirasının ciddi derecede ucuz olduğunu belirterek bu durumun yıllık yüzde 20 “carry getirisi” potansiyeli yarattığını belirterek, “Modelimiz liranın anlamlı ölçüde ucuz olduğunu (adil değerden yaklaşık yüzde 30-yüzde 35 ucuz) gösteriyor. Bu ciddi bir reel değer kazancına izin veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

CARRY TRADE NEDİR?

Carry trade, faizlerin düşük olduğu bir ülkenin para biriminden borçlanarak, yüksek faiz getiren başka bir ülkeden faiz getirisi elde etmek anlamına geliyor.

Analistler, “carry trade” konusunda yatırımcıların kurun gidişatına yönelik beklentilerinin önem arz ettiğini kaydederek, yüksek faiz elde etmek amacıyla gelinen ülkede kurun elde edilecek faiz getirisini olumsuz etkileyebileceği için öngörülebilirliğin hayati önem taşıdığını söyledi.

“Carry trade” fırsatı veren ülkelere böylece döviz akışı sağlandığına ve ekonomik anlamda birçok parametrenin etkilendiğine dikkati çeken analistler, söz konusu ülkelerde ödemeler dengesi, enflasyon ve faiz oranlarındaki düzelmeyle birlikte bu getiri fırsatlarının da azaldığını aktardı.

“YABANCI YATIRIMCILAR ÖNCE TAHVİL TARAFINA GELECEK”

Konuya ilişkin, AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Allbatross Portföy İş Geliştirme Müdürü Eren Kuru, yeni ekonomi yönetiminin yurt dışındaki yatırımcı görüşmelerinin yabancılar için pozitif olduğunu kaydederek, “Politika olarak sıkılaşma önlemleri tam olarak oturduktan sonra ilk olarak yabancı yatırımcıların TL tahvil tarafına geleceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yabancı kuruluşların çıkardıkları raporlardan Türk varlıklara olan ilginin arttığının görülebildiğini aktaran Kuru, ancak yabancıların sıkılaşma sürecinin gidişatına ve sürdürülebilirliğine yönelik endişelerinin hala tamamen ortadan kalkmadığını belirtti.

Kuru, Türkiye’nin CDS tarafında gelişmekte olan ülkeler ile paralel hareket ettiğini ancak atılan adımların da pozitif etkisinin olduğuna dikkati çekerek, “İlerleyen günlerde düşebilir mi? Ağırlıklı olarak ABD tahvillerinin performansına bağlı diyebilirim. Önlemlerde ek pozitiflik sağlamaya devam eder diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Sıkılaşma önlemleri tam olarak oturduktan sonra yabancı yatırımcıların ilk olarak TL tahvil tarafına geleceğini düşündüğünü kaydeden Kuru, “Yabancılar tahvil tarafına pozisyonlanma yaptıktan sonra hisse senedi tarafına yoğunlaşacakları kanaatindeyim. Şu sıralarda 10 yıllık tahvil faizi yüzde 28-29 bandında işlem görüyor. Yabancılar yoğunlaşırsa 10 yıllık vadede pozisyon alabilirler.” ifadelerini kullandı.

Kuru, geçen dönemlerde dolar bazlı getiri olarak eurobondların ön planda olduğunu vurgulayarak, gerileyen CDS ile getirilerin çok daraldığını, ABD’nin getiri eğrisine bakıldığında, pek fazla ideal eurobond kalmadığı görüşünde olduğunu aktardı.

Gelecek yıl için faizlerin yüksek seviyelerde kalmaya devam ettikçe borsanın ikinci planda kalmaya devam edeceğini düşündüğü ifade eden Kuru, “Sadece mevduat değil. Özel sektör bonoları da getiri kısmında ön plana çıkıyor. Kısaca portföy dağılımlarında sabit getirili enstrümanların yoğunlukta olacağı, yurt içi hisse senedi gibi ürünlerinin düşük olacağı bir yıl olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“YABANCILAR TÜRK LİRASI ALMANIN KARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYOR”

NCM Menkul Değerler AŞ Araştırma Uzmanı Sadullah Çalışır da faiz başta olmak üzere atılan normalleşme adımlarıyla uzun zamandır Türkiye’den çıkan yabancı yatırımcıların rotasını yeniden Türk lirası varlıklara çevirdiği bir döneme girildiğini söyledi.

Faizlerdeki normalleşme sonrası, küresel yabancı kurumlardan Türk lirası varlıklar lehine raporların gelmeye başladığını vurgulayan Çalışır, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’de görünümün iyiye gittiğine yönelik değerlendirmelerine işaret etti.

Çalışır, yabancılar için en önemli vurgunun normalleşme adımları ve güven ortamını yeniden tahsis edilmesi olduğunun altını çizerek, yabancı yatırımcıların yeniden Türk lirası varlıklara ilgi duymaya ve bu yönde pozisyon almaya başladıklarını aktardı.

Özellikle yabancı kuruluşların Türk lirasının “carry trade” fırsatı verdiğine yönelik açıklamalarını pozitif yorumlamak gerektiğini belirten Çalışır, şöyle devam etti:

“Yabancıların dolaylı yatırım olarak döviz bozdurup Türk lirası alarak, Türk lirası borçlanma araçlarında, yerli enstrümanlarda pozisyon almanın karlı olacağını düşünüyor. TCMB istatistiklerine göre son dönemde yabancı yatırımcıların yeniden tahvil tarafına sınırlı da olsa alım yapmaya başladığını görüyoruz. Hisse tarafında da son 4 haftadır yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’da net alıcı konumunda olduklarını yine TCMB istatistiklerinden takip ediyoruz. Önümüzdeki süreçte yabancıların sermaye girişini kolaylaştıracak adımların atılmasıyla tahvil tarafında yabancıların pozisyonlarını artırdığını izleyebiliriz. Bu da gösterge faizlerde aşağı yönlü seyir ve tahvil fiyatlarında yükseliş trendi başlatabilir. Ardından Borsa tarafında da yabancı ilgisinin artması ile endeksin dolar bazlı pozitif performans göstermesi beklenebilir. Risk primindeki geri çekilmenin döviz cinsi borçlanma maliyetlerimizi aşağıya çekmesi ve benzer ülkelerle aramızdaki makasın kapanması, yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına ilgisini artıracak, bunun da TCMB rezervlerinde iyileşme, cari açığın kapanması, ekonomide dış talep kaynaklık büyüme ve TL varlıklarda daha gerçek fiyatlamalar gibi pozitif çıktıları olacaktır”

“MOODY’S’İN TÜRKİYE KREDİ NOTUNU ARTIRABİLİR”

Çalışır, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunda yapacağı yukarı yönlü revizelerin de CDS’te aşağı yönlü seyre destek verebileceğini belirterek, hafta içinde S&P’nin takvimde olmamasına rağmen sürpriz kararla Türkiye’nin görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirmesinin CDS’lerdeki geri çekilmenin devam edeceğine yönelik önemli bir sinyal olduğunu bildirdi.

Bu durumun atılan adımların karşılık bulmaya başladığı anlamına geldiğini vurgulayan Çalışır, “Bu sürpriz kararın ardından 15 Aralık 2023’te Moody’s’in Türkiye kredi notu değerlendirmesine yönelik beklentiler de pozitife dönecektir. Önümüzdeki süreçte yabancı yatırımcı içeride pozisyon almak için beklerken, reel getiri arayışındaki bireysel yatırımcıların da karar verirken bu dönüşümü dikkate olarak pozisyon alması lehine olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Çalışır, Türk lirası mevduatlarına ilginin arttığını belirterek, standart Türk lirası mevduat payının yeniden yüzde 40’ın üzerine yerleştiğini ve mevcut durumda yabancı yatırımcıların bu seviyelerden tahvil tarafında pozisyon artırmak için iştahlı olduğunu düşündüklerini bildirdi.

Faiz artış döngüsünün sona ermesi ve 2024’ün ikinci çeyreğinde önemli merkez bankalarının faiz indirim döngüsüne başlaması ile pay piyasaları tarafında dolar bazlı güçlü bir performans izlenebileceğini aktaran Çalışır, “Kısa vadede yüzde 50’lere yaklaşan Türk lirası mevduat getirileri bireysel yatırımcı için güçlü bir ürün olarak yer alırken, Borsa İstanbul tarafındaki geri çekilmeler de pozisyon artırmak için değerlendirebilir.” dedi.

KAYNAK: AA

The post Atılan adımlar dikkatleri TL varlıklara çeviriyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/atilan-adimlar-dikkatleri-tl-varliklara-ceviriyor.html/feed 0
SGK, 75 uzman yardımcısı alacak https://memur70.com/sgk-75-uzman-yardimcisi-alacak.html https://memur70.com/sgk-75-uzman-yardimcisi-alacak.html#respond Sat, 02 Dec 2023 09:00:07 +0000 https://memur70.com/?p=59029

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), merkez teşkilatında istihdam edilmek üzere sınavla 75 sosyal güvenlik uzman yardımcısı alacak.

The post SGK, 75 uzman yardımcısı alacak appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Resmi Gazete’de yer alan ilana göre başvurular, 4 Aralık’ta başlayacak ve 20 Aralık saat 23.59’da sona erecek.

Başvuru formları, e-Devlet üzerinden “Sosyal Güvenlik Kurumu – Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım” bölümünden veya “https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/” adresi üzerinden elektronik ortamda yapılacak.

Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçlarına göre başvuruların arasından en yüksek puana sahip adaydan başlanarak atama yapılacak kadro sayısının 4 katı aday sözlü sınava çağrılacak.

Sınav, 10 Ocak-19 Ocak tarihlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında gerçekleştirilecek.

Giriş sınavı, tek aşamalı ve sözlü olacak.

Personel alımıyla ilgili diğer detaylara Resmi Gazete’deki ilandan ulaşılabilecek.

KAYNAK: AA

The post SGK, 75 uzman yardımcısı alacak appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/sgk-75-uzman-yardimcisi-alacak.html/feed 0
Su ürünleri yetiştiricilerine verilecek destekler belirlendi https://memur70.com/su-urunleri-yetistiricilerine-verilecek-destekler-belirlendi.html https://memur70.com/su-urunleri-yetistiricilerine-verilecek-destekler-belirlendi.html#respond Sat, 02 Dec 2023 08:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=59026

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Verilen desteklerle son 19 yılda 1245 olan yetiştiricilik tesisi sayımız 2 bin 382'ye, 61 bin ton olan yetiştiricilik üretim miktarımız ise 7 kattan fazla artışla 514 bin tona yükseldi." dedi.

The post Su ürünleri yetiştiricilerine verilecek destekler belirlendi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, su ürünleri yetiştiricilerinin desteklendiğini belirterek “Verilen desteklerle son 19 yılda 1245 olan yetiştiricilik tesisi sayımız 2 bin 382’ye, 61 bin ton olan yetiştiricilik üretim miktarımız ise 7 kattan fazla artışla 514 bin tona yükseldi.” açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2023 Yılı Su Ürünleri Yetiştiriciliği Desteklemesine Dair Tebliğ ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kapsamında Alabalık Kuluçkahanelerinde Damızlık Alabalık Desteğine İlişkin Tebliğ, 1 Ocak 2023’ten geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Açıklamaya göre, Bakan Yumaklı, su ürünleri ve balıkçılık sektörünün mevcut durumu ve Bakanlığın üretim planlamaları dikkate alınarak her yıl yapılan yeni düzenlemelerle su ürünleri yetiştiricilerinin desteklendiğini işaret etti.

İlk defa 2003’te desteklenmeye başlanan sektöre 2022’de 120 milyon liraya yakın yetiştiricilik desteği verildiğini, 19 yılda üreticilere verilen toplam destek miktarının 1 milyar 640 milyon liraya ulaştığını bildiren Yumaklı şunları kaydetti:

“Verilen bu desteklerle son 19 yılda 1245 olan yetiştiricilik tesisi sayımız yüzde 91 artışla 2 bin 382’ye, 61 bin ton olan yetiştiricilik üretim miktarımız ise 7 kattan fazla artışla 514 bin tona yükseldi. Sektörümüzün kaydettiği gelişme sayesinde 2002’de 27 bin ton olan su ürünleri ihracatımız da 2022’de 8 kattan fazla artışla 251 bin tona, değer olarak ise 97 milyon dolardan 1,65 milyar dolara çıktı. Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere aralarında Japonya, ABD, Rusya ve Güney Kore gibi ülkelerin de yer aldığı 100’ün üstünde ülkeye su ürünleri ihracatı gerçekleştiriyoruz. Sektörümüzü bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da desteklemeye devam edecek, su ürünleri dış ticaretinde net ihracatçı pozisyonumuzu koruyup daha ileriye taşıyacağız.”

Midye üretimine destek yüzde 100 arttı

Yumaklı, Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan 2023 Yılında Yapılacak Su Ürünleri Desteklemesine İlişkin Karar kapsamında hazırlanan 2023 Yılı Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği ile midye üretimi için destekleme ödemesini birim fiyatına yapılan yüzde 100’lük artışla 1,00 lira/kilograma çıkardıklarını vurgulayarak “Proje kapasitesi 0-50 ton/yıl olan küçük ölçekli aile işletmeleri için alabalık üretiminde 1,50 lira/kilogram, 50 ton/yıl üzeri alabalık üretimine 1,00 lira/kilogram, kilogram üstü alabalık üretimine 1,50 lira/kilogram, yeni türlerin üretimine 3,00 lira/kilogram, sazan balığı üretimine 1,50 lira/kilogram, kapalı sistem üretime 2,00 lira/kilogram, toprak havuzlarda balık üretimine ise 2,00 lira/kilogram destekleme ödemesi yapılacak.” bilgisini verdi.

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kapsamında Alabalık Kuluçkahanelerinde Damızlık Alabalık Desteğine İlişkin Tebliğ ile de alabalık kuluçkahanelerinde anaç başına 60 lira adet destekleme ödemesinin yapılacağını bildiren Yumaklı, tebliğlerin bütün yetiştiriciler için hayırlı olmasını diledi.

KAYNAK: AA

The post Su ürünleri yetiştiricilerine verilecek destekler belirlendi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/su-urunleri-yetistiricilerine-verilecek-destekler-belirlendi.html/feed 0
Altın fiyatlarında rekor! Tüm zamanların en yüksek seviyesi https://memur70.com/altin-fiyatlarinda-rekor-tum-zamanlarin-en-yuksek-seviyesi.html https://memur70.com/altin-fiyatlarinda-rekor-tum-zamanlarin-en-yuksek-seviyesi.html#respond Fri, 01 Dec 2023 22:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=59023

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikası sıkılaşmasında sona geldiği ve gelecek yıl faiz indirimine başlayabileceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

The post Altın fiyatlarında rekor! Tüm zamanların en yüksek seviyesi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Altının ons fiyatı 2.075,41 dolarla rekor seviyeye yükselmesi sonrası TSİ 22.50 itibarıyla 2.067,41 dolardan işlem gördü.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugünkü açıklamalarının ardından Fed’in para politikası sıkılaşmasını tamamladığına dair beklentilerin artmasıyla altın fiyatlarındaki yükseliş hız kazandı.

Powell, Atlanta’daki Spelman College’da yaptığı konuşmada, yetersiz ve aşırı sıkılaşma riskleri daha dengeli hale gelirken Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) dikkatli bir şekilde ilerlediğini yineledi.

Attıkları güçlü adımların politika faizini oldukça kısıtlayıcı bir bölgeye taşıdığını belirten Powell, “Yeterince kısıtlayıcı bir duruşa ulaştığımız sonucuna güvenle varmak veya politikanın ne zaman gevşeyebileceğine dair yorum yapmak için erken olacaktır. Gerekmesi halinde politikayı daha da sıkılaştırmaya hazırız.” dedi.

Analistler, piyasaların Powell’ın faiz oranlarının oldukça kısıtlayıcı bir bölgede olduğuna ilişkin yorumlarına odaklandığını, para politikasının gevşetilmesi konusunda konuşmak için erken olduğu yönündeki uyarısının göz ardı edildiğini belirtti.

The post Altın fiyatlarında rekor! Tüm zamanların en yüksek seviyesi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/altin-fiyatlarinda-rekor-tum-zamanlarin-en-yuksek-seviyesi.html/feed 0
Rum kesiminin doğal gaz çıkarmak için anlaştığı iddia edildi https://memur70.com/rum-kesiminin-dogal-gaz-cikarmak-icin-anlastigi-iddia-edildi.html https://memur70.com/rum-kesiminin-dogal-gaz-cikarmak-icin-anlastigi-iddia-edildi.html#respond Fri, 01 Dec 2023 21:00:14 +0000 https://memur70.com/?p=59020

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY), ABD'li enerji şirketi Chevron ile Doğu Akdeniz'de GKRY'nin sözde münhasır ekonomik bölgesinde Aphrodite isimli sahadan doğal gaz çıkarmak için anlaşmaya vardığı iddia edildi.

The post Rum kesiminin doğal gaz çıkarmak için anlaştığı iddia edildi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Associated Press’e (AP) konuşan ve güvenlik sebebiyle ismi verilmeyen GKRY yetkilisi, GKRY ile Chevron’un Aphrodite sahasından doğal gaz çıkarmak için anlaşmaya vardığını söyledi.

Yetkili, GKRY ve Chevron’un 4,2 trilyon fit küp doğal gaz rezervine sahip olduğu tahmin edilen bölgeden doğal gaz çıkarmasının iki tarafa da “karşılıklı yarar” sağlayacağı yorumunu yaptı.​

Anlaşmanın ne zaman yapıldığına ilişkin ise bilgi verilmedi.

 

The post Rum kesiminin doğal gaz çıkarmak için anlaştığı iddia edildi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/rum-kesiminin-dogal-gaz-cikarmak-icin-anlastigi-iddia-edildi.html/feed 0
GKRY ve Chevron, Doğu Akdeniz’de doğal gaz çıkarmak için anlaşmaya vardı https://memur70.com/gkry-ve-chevron-dogu-akdenizde-dogal-gaz-cikarmak-icin-anlasmaya-vardi.html https://memur70.com/gkry-ve-chevron-dogu-akdenizde-dogal-gaz-cikarmak-icin-anlasmaya-vardi.html#respond Fri, 01 Dec 2023 20:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=59017

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY), ABD'li enerji şirketi Chevron ile Doğu Akdeniz'de GKRY'nin sözde münhasır ekonomik bölgesinde Aphrodite isimli sahadan doğal gaz çıkarmak için anlaşmaya vardığı iddia edildi.

The post GKRY ve Chevron, Doğu Akdeniz’de doğal gaz çıkarmak için anlaşmaya vardı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Associated Press’e (AP) konuşan ve güvenlik sebebiyle ismi verilmeyen GKRY yetkilisi, GKRY ile Chevron’un Aphrodite sahasından doğal gaz çıkarmak için anlaşmaya vardığını söyledi.

Yetkili, GKRY ve Chevron’un 4,2 trilyon fit küp doğal gaz rezervine sahip olduğu tahmin edilen bölgeden doğal gaz çıkarmasının iki tarafa da “karşılıklı yarar” sağlayacağı yorumunu yaptı.​

Anlaşmanın ne zaman yapıldığına ilişkin ise bilgi verilmedi.

 

The post GKRY ve Chevron, Doğu Akdeniz’de doğal gaz çıkarmak için anlaşmaya vardı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/gkry-ve-chevron-dogu-akdenizde-dogal-gaz-cikarmak-icin-anlasmaya-vardi.html/feed 0
Borsa günü yükselişle tamamladı https://memur70.com/borsa-gunu-yukselisle-tamamladi-26.html https://memur70.com/borsa-gunu-yukselisle-tamamladi-26.html#respond Fri, 01 Dec 2023 19:00:07 +0000 https://memur70.com/?p=59014

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,98 değer kazanarak 8.026,27 puandan tamamladı.

The post Borsa günü yükselişle tamamladı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 77,67 puan artarken, toplam işlem hacmi 81,5 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 3,20, holding endeksi yüzde 0,22 değer kazandı.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,26 ile ulaştırma, en çok kaybettiren yüzde 1,91 ile finansal kiralama faktoring oldu.

Analistler, küresel pay piyasalarında, yatırımcıların ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın bugün yapacağı açıklamalara odaklandığını ifade ederek uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P)’un Türkiye’nin not görünümünü “pozitif”e çevirmesiyle yurt içi piyasaların bugün pozitif seyrettiğini söyledi.

S&P, dün Türkiye’de son dönemdeki politika düzenlemeleri nedeniyle takvim dışı değerlendirmeye giderek ülkenin kredi görünümünü revize etti. S&P, Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken kredi notu görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi.

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankacılık sistemini, Türk lirasını (TL) cazip kılacak şekilde dönüştüren adımlarına kararlılıkla devam ederken, TCMB’nin konuya ilişkin tebliğleri Resmi Gazete’de yayımlandı.

Haftaya yurt içinde enflasyon, hazine nakit dengesi, yurt dışında ise ABD’de tarım dışı istihdam, ADP özel sektör istihdamı, fabrika siparişleri, Avro Bölgesinde büyüme, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Japonya’da büyüme, Almanya’da enflasyon, Çin’de dış ticaret dengesi başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini dile getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.100 ve 8.200 seviyelerinin direnç, 8.000 ve 7.900 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, kasımda Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,68 artacağı tahmininde bulundu. Ekonomistlerin kasım ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre bir önceki ay yüzde 61,36 olan yıllık enflasyonun yüzde 62,61’e çıkacağı hesaplanıyor.

Öte yandan, ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi de kasımda yüzde 66,80 oldu.

The post Borsa günü yükselişle tamamladı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/borsa-gunu-yukselisle-tamamladi-26.html/feed 0
Ege Bölgesi dış ticaret fazlası veriyor https://memur70.com/ege-bolgesi-dis-ticaret-fazlasi-veriyor.html https://memur70.com/ege-bolgesi-dis-ticaret-fazlasi-veriyor.html#respond Fri, 01 Dec 2023 18:00:14 +0000 https://memur70.com/?p=59011

Türkiye'nin en değerli bölgelerinden biri olan Ege ihracatta güçlü sonuçlar veriyor. Ege Bölgesi'nin 10 aylık fazlası 8 milyar doları aştı. Bu kapsamda ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 146 oldu.

The post Ege Bölgesi dış ticaret fazlası veriyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıllık tarihi boyunca ihracatçı kimliğiyle öne çıkan, Türkiye’ye ihracatı öğreten Ege Bölgesi, 2023 yılının 10 aylık döneminde 25 milyar 796 milyon dolarlık ihracat yaparken ithalatı 17 milyar 683 milyon dolarda kaldı. Ege Bölgesi 10 aylık dönemde 8,1 milyar dolar dış ticaret fazlası verirken, ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 146 oldu.

Ege Bölgesi’nin 2022 yılı ocak-ekim döneminde ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 143 olarak kayıtlara geçmişti. Ege Bölgesi’nin ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 3 gelişim gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre; Ege Bölgesi Cumhuriyetimizin 100. yılının 10 aylık döneminde 43,5 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaşırken, Ege Bölgesi’ndeki 9 ilde dış ticaret fazlası vermeyi başardı.

İZMİR’İN 10 AYLIK DIŞ TİCARET HACMİ 25 MİLYAR DOLARI AŞTI

Ege Bölgesi’nin ihracat ve ithalatta amiral gemisi İzmir 2023 yılının 10 aylık döneminde 14 milyar 196 milyon dolarlık döviz getirisiyle Türkiye’de en çok ihracat yapan ikinci il konumunu korurken, aynı zaman aralığında ithalatı 10 milyar 845 milyon dolar şeklinde gerçekleşti. İzmir her 100 dolarlık ithalatına karşılık 131 dolar ihracat yapma başarısı gösterdi. İzmir’in dış ticaret hacmi 25 milyar 41 milyon dolara ulaştı. İzmir’in ihracatında öne çıkan sektörler 1 milyar 782 milyon dolarla kimya, 1 milyar 325 milyon dolarla çelik-demir ve demir dışı metaller, 1 milyar 146 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü oldu.

MANİSA 1 MİLYAR 601 MİLYON DOLAR DIŞ TİCARET FAZLASI VERDİ

Türkiye’de en çok ihracat yapan iller sıralamasında sekizinci basamağın sahibi, elektrik-elektronik, iklimlendirme, otomotiv endüstrisi ve gıda sektörlerinin güçlü ihracatta güçlü olduğu şehzadeler şehri Manisa, 2023 yılının 10 aylık diliminde 2 milyar 972 milyon dolar ithalata karşılık 4 milyar 573 milyon dolarlık ihracat yapmayı başardı. Manisalı ihracatçılar 1 milyar 601 milyon dolarlık dış ticaret fazlalığı sağladı.

DENİZLİ’NİN İHRACATINDA HAZIR GİYİM LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRDÜ

Ev tekstilinin başkenti Denizli 2023 yılının ocak – ekim döneminde 3 milyar 487 milyon dolarlık mal ihracatı yaparken, ithalatı 1 milyar 938 milyon dolar olarak kayıtlarda yerini aldı. Denizli’nin 10 aylık dış ticaret fazlası 1 milyar 550 milyon dolar olarak göze çarparken, ihracatta lider sektör 2023 yılında kan kaybı yaşamasına rağmen 932 milyon dolarlık performansla hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü oldu. Elektrik ve elektronik sektörü 679 milyon dolar, demir ve demir dışı metaller sektörü 494 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırdı.

3 İL MİLYAR DOLAR SINIRINDA

Ege Bölgesi illeri Aydın, Balıkesir ve Muğla 10 aylık performanslarına göre 2023 yılı sonunda 1 milyar dolar sınırını geçme sinyalleri veriyor.
Aydın, 533 milyon dolarlık ithalata karşılık 938 milyon dolar ihracat yaptı. Her 100 dolarlık ithalatına 176 dolarlık ihracatla cevap veren Aydın, Ege Bölgesi’nde 1 milyar dolar barajını aşmaya en yakın il konumunda. Aydın’ın ihracatına en çok katkı veren ilk üç sektör 147 milyon dolarla madencilik, 124 milyon dolarla kuru meyve ve 122 milyon dolarla otomotiv endüstrisi şeklinde sıralandı.

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün 575 milyon dolarlık ihracatla açık ara lider olduğu Muğla 2023 yılının ocak – ekim döneminde 912 milyon dolar ihracat performansı ortaya koydu.

2022 yılında 1 milyar 14 milyon dolarlık ihracata imza atarak tarihinde ilk kez 1 milyar doları aşan Muğla ithalatta da 384 milyon dolarlık bir performans sergiledi. 528 milyon dolar dış ticaret fazlası veren Muğla’nın ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 237 olarak gerçekleşti. Muğla’da madencilik sektörü 103 milyon dolar, hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü 53 milyon dolar ihracata imza attı.

Ege Bölgesi’nde ihracatta 1 milyar doları geçme potansiyeline sahip illerin sonuncusu Balıkesir. Balıkesir 2023 yılının ilk 10 aylık döneminde 605 milyon dolarlık ithalata karşılık 896 milyon dolarlık ihracat yaptı. Balıkesir’in ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 148 olurken, elektrik ve elektronik sektörü ihracatını yüzde 130 artırarak 115 milyon dolardan 266 milyon dolara çıkararak Balıkesir’de ihracatta lider sektör konumuna yükseldi. Balıkesir’de, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü 141 milyon dolar, zeytin ve zeytinyağı sektörü 73 milyon dolar ihracat başarısı gösterdi.

Mermerin başkenti Afyonkarahisar 2023 yılının ocak – ekim döneminde 84 milyon dolarlık ithalat yaparken, ihracatı 277 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Afyonkarahisar yüzde 329’luk ihracatının ithalatı karşılama oranıyla Ege Bölgesi’nde rekortmen olurken, bu rekora en büyük katkıyı 174 milyon dolarlık ihracat performansıyla madencilik sektörü sağladı. Hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü 16 milyon dolarlık ihracat yaparken, kimya sektörü 13 milyon dolar ihracat kayda aldı.

Uşak, 208 milyon dolar ithalatına karşılık 262 milyon dolar ihracat seyrini ortaya koyarken, ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 126 şeklinde gerçekleşti. Uşak’ta tekstil sektörü 70 milyon dolarlık ihracatla lider olurken, tekstil sektörünü 55 milyon dolarlık tutarla halı ve 35 milyon dolarla su ürünleri ve hayvansal mamuller izledi.

Porsonel ihracatının başkenti Kütahya 2023 yılının 10 aylık diliminde 111 milyon dolarlık ithalat yaparken, 254 milyon dolar ihracata imza attı. Kütahya’nın ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 229 olurken, çimento cam ve seramik sektörü 190 milyon dolarlık ihracatla açık ara liderliğini sürdürdü. Kütahya’nın ihracatında ikinci sektör 68 milyon dolarla demir ve demir dışı metaller sektörü, üçüncü sektör 17 milyon dolarla kimya sektörü şeklinde sıralandı.

ESKİNAZİ: BÜYÜMEYE POZİTİF KATKI VERMEK İSTİYORUZ

Ege Bölgesi’nin tarih boyunca ihracatçı kimliğiyle öne çıktığının altını çizen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2023 yılının 10 aylık diliminde de Ege Bölgesi’nin bu karakterini ortaya koyduğunu ve 8,1 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini dile getirdi.

2023 yılına girerken hedeflerini mevcudu korumak olarak belirlediklerini hatırlatan Eskinazi, “Türk ihracatçıları olarak pandemi sonrasında güzel bir ivme kazanmıştık. Avrupa ve Amerika pazarları tedariklerinde Türkiye’yi önceliklendiren bir pozisyon almaya başlamıştı. 2021 yılında işler iyi giderken, dünyadan ayrışan ekonomi politikamız, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında artan enerji maliyetleri ve küresel ekonomideki resesyon işleri tersine döndürdü. Finansmana erişimde yaşadığımız zorluklar, yüksek enflasyon ve enflasyon oranında artmayan ve düşük kalan döviz kuru Türk ihracatçısının sermayesini eritti ve fiyat tutturamaz hale geldik. Türk ihracatçısı gelen siparişleri bile fiyat tutturamadığı için kabul edemez noktaya geldi. Tüm bu olumsuz tabloya rağmen Türk ihracatçısı 2023 yılında 2022 ihracat seviyesini yakalayarak büyük bir başarı gösterdi. Bu tablo böyle devam ederse korkarım 2024 yılında mevcudu korumak mümkün olmayacak. İhracattaki yüzde 10 artış hedefimize ulaşmak için ihracatçılarımızın yollarındaki taşların temizlenmesi gerekiyor. İhracatçılar olarak büyüme rakamlarına yeterli katkıyı koyamamaktan dolayı mutsuzuz” şeklinde konuştu.

The post Ege Bölgesi dış ticaret fazlası veriyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/ege-bolgesi-dis-ticaret-fazlasi-veriyor.html/feed 0
AK Partili Akbaşoğlu: Emekliye ikramiye düzenlemesi haftaya Genel Kurul’da https://memur70.com/ak-partili-akbasoglu-emekliye-ikramiye-duzenlemesi-haftaya-genel-kurulda.html https://memur70.com/ak-partili-akbasoglu-emekliye-ikramiye-duzenlemesi-haftaya-genel-kurulda.html#respond Fri, 01 Dec 2023 16:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=59008

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, çalışan emeklilere de ikramiye verilmesini içeren düzenlemenin önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşleceğini bildirdi.

The post AK Partili Akbaşoğlu: Emekliye ikramiye düzenlemesi haftaya Genel Kurul’da appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Akbaşoğlu, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Akbaşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ekonomik düzenlemeler içeren torba yasa teklifinin, önümüzdeki hafta Genel Kurul’da görüşülmeye başlanacağını belirterek, “Birçok maddeyi ihtiva ediyor. Kamuoyunun birçok beklentisini de karşılayacak nitelikte. Hem fahiş fiyat mücadele konusunda hem de çalışan emeklilerin 5 bin TL alabilmelerine ilişkin düzenlemeyi de içeren bir kanun teklifi” dedi.

Akbaşoğlu, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaretine ilişkin, “Dün tekrar 6’lı masayı canlandırma girişimlerine tanık olduk. Hakikaten oynanan maskeli tiyatro söz konusu. Şimdi bunun yeni versiyonunu sahneye koymak için kollar sıvanmış durumda. CHP’de genel başkanlar değişse de zihniyetler değişmiyor. Milleti aldatmak ve kandırmak konusunda farklı yaklaşımlara farklı siyasi atraksiyonlara, özü hiçbir şekilde değişmeyen, farklı sözlerle illüzyon siyasetiyle milleti kandırmaya dönük yaklaşımlara hep birlikte tanık olduk ve oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Akbaşoğlu, dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Türk askerinin Libya’daki görev süresini 2 yıl daha uzatan tezkereye CHP ve HEDEP’in ‘hayır’ oyu kullanmasıyla ilgili de “Dünkü CHP ve HEDEP’in tavrı ortaya çıktı. Sadece Libya değil, Akdeniz ve bölgemizle ilgili çok önemli sonuçlar doğuracak bir tezkereyi görüştük. Milletimizin ve devletimizin hak, alaka ve menfaatlerini sonuna kadar takip ettiğimiz ve özellikle Türkiye’yi devre dışı bırakacak EASTSMED boru hattı projesinin rafa kaldırılmasına vesile olacak sonuçları beraberinde taşıyan bir süreci hep beraber yaşadık. Libya halkı ve milletimizin haklarına baki olacak bir sürece darbe vuracak, karşı gelecek yaklaşım Kandil’in veya emperyalistlerin isteyebileceği bir durumu yerine getirmektir” dedi.

Akbaşoğlu, asgari ücret görüşmeleriyle ilgili ise “Bugüne kadar hiçbir zaman çalışanlarımızı, emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik. Aralık ayı içeresinde bütün işçi kardeşlerimizle ilgili alım gücünün artırılacağı bir sorucu hep beraber göreceğiz. 2024 Ocak ayı başında ortaya konacak enflasyonun oranları da dikkate alınmak suretiyle bütün memur emeklilerimizin yaşam standartlarını artıracak bir zammı kamuoyuyla paylaşacağız” değerlendirmesinde bulundu.

The post AK Partili Akbaşoğlu: Emekliye ikramiye düzenlemesi haftaya Genel Kurul’da appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/ak-partili-akbasoglu-emekliye-ikramiye-duzenlemesi-haftaya-genel-kurulda.html/feed 0