Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi Sun, 23 Jan 2022 21:16:09 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.3 https://memur70.com/wp-content/uploads/2020/11/cropped-favicon-32x32.png Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com 32 32 185966257 Bülent Ersoy’dan Anıtkabir açıklaması https://memur70.com/bulent-ersoydan-anitkabir-aciklamasi.html https://memur70.com/bulent-ersoydan-anitkabir-aciklamasi.html#respond Sun, 23 Jan 2022 21:16:09 +0000 https://memur70.com/?p=30113

Türk Sanat Müziğinin 'Diva'sı olarak bilinen , bir açılışa katılmak üzere Bursa'ya geldi. Nilüfer ilçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'ndaki bir ...

The post Bülent Ersoy’dan Anıtkabir açıklaması appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Türk Sanat Müziğinin ‘Diva’sı olarak bilinen , bir açılışa katılmak üzere Bursa’ya geldi. Nilüfer ilçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki bir güzellik merkezinin açılışına katılan Ersoy, açılış kurdelesini şarkıcı Altay’la birlikte kesti. Konserden çıkıp Bursa’ya geldiğini söyleyen Ersoy, “Konser çok güzeldi. Üzüm salkımlarının ağacın belini büktüğü gibi, tıklım tıklımdı. Her yerden insan seli vardı” dedi.

‘GECE YATARKEN BİLE RUJ SÜRERİM’
Bir muhabirin, “Sizi her zaman şık görüyoruz. Şıklığın olmazsa olmazı diyebileceğiniz, mücevherleriniz dışında ne var?” sorusu üzerine rujsuz dışarı çıkmadığını söyleyen Bülent Ersoy, “Yatarken bile mücevher takarım. Çok severim. Rujsuz hiç bir yere çıkamam. Makyaj yapmam, sadece ruj sürerim. Ten rengi de olsa rujumu hep sürerim. Gece yatarken bile sürerim” ifadelerini kullandı.

‘BUNLARI DA HAKKARİ’YE SÜRECEKLER’
Bülent Ersoy, Anıtkabir’i ziyareti sırasında kendisine şemsiye tutan Hava Savunma Albay Hakan Osman Sert’in, görevden alınarak Hakkari Yüksekova’ya tayin edilmesiyle ilgili de konuştu. Ersoy, açılışa katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın da Hakkari’ye gönderileceği iddiasında bulundu. Mehter başını yanına çağıra Ersoy, “Sen yarın kovulacağını biliyor musun? Geldin, burada çaldın. Başını yedin, yarın Hakkari’desin. Gelmeyin, yanıma uğramayın” dedi. Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:”Açılışa Mehter Takımı da gelmiş. Sakın bunları da işlerinden atmasınlar. Bilemiyorum, onların ne yapacağı belli olmaz. Eyvah, bunlar da gidici. İnerken korkudan şemsiye tutan da olmadı. ‘Aman, bunun yanına şemsiyeyle gitmeyelim.

İşimizden oluruz’ demişlerdir. Benim şemsiye tutanlarım var ama istemedim. Ama bunlar kesin gidici. Yarın bana bildirirsiniz, ‘Haklıymışsınız. Hepsi birden Hakkari’ye sürüldü’ diye bildirirsiniz.”Kurdele keserek güzellik merkezinin açılışını yapan Bülent Ersoy, Bursa’dan ayrıldı.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Bülent Ersoy, konser için gittiği Ankara’da, Anıtkabir’i ziyaret etti. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda Anıtkabir ziyaretine tekerlekli sandalye ile gelen Ersoy’a bir askerin yağmurdan korunması için şemsiye tuttuğu görülmüştü. Bu durum ise sosyal medyada bazı kullanıcıların tepkisine neden olmuştu. Bülent Ersoy’un Anıtkabir ziyareti sırasında şemsiye tutan Albay Hakan Osman Sert hakkında başlatılan soruşturmanın ardından Hakkari’ye gönderilmişti.

The post Bülent Ersoy’dan Anıtkabir açıklaması appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/bulent-ersoydan-anitkabir-aciklamasi.html/feed 0 30113
Hangi illerde idari izin verildi? https://memur70.com/hangi-illerde-idari-izin-verildi.html https://memur70.com/hangi-illerde-idari-izin-verildi.html#respond Sun, 23 Jan 2022 21:15:08 +0000 https://memur70.com/?p=30110

Türkiye genelinde günlerdir süren yoğun kar yağışı hayatı felç ederken bazı illerde engelli, hamile ve 3 yaş altı çocuğu olan kadın kamu ...

The post Hangi illerde idari izin verildi? appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Türkiye genelinde günlerdir süren yoğun kar yağışı hayatı felç ederken bazı illerde engelli, hamile ve 3 yaş altı çocuğu olan kadın kamu görevlilerine idari izin verildi.

İSTANBUL

olumsuz hava koşulları nedeniyle şehirde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan, malul ve engelliler ile hamile olanların 24-25 Ocak tarihlerinde idari izinli sayılacağını duyurdu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kıymetli hemşehrilerim, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararınca; İstanbul’da olumsuz hava koşulları nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; malûl ve engelliler ile hamile olanlar 24-25 Ocak tarihlerinde idari izinli sayılacaktır.”

BİNGÖL

Bingöl genelinde devam eden kar yağışı nedeniyle kamu kurum ve kuruşlarında görevli engelli ve hamile personel idari izinli sayıldı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde devam eden yoğun kar yağışı, soğuk hava ve yollarda meydana gelebilecek buzlanmalar nedeniyle, il genelinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görevli engelli ve hamile personel 24. 01. 2022 Pazartesi günü 1 gün süreyle idari izinli sayılacaktır” denildi.

GAZİANTEP

Gaziantep Valisi Davut Gül, olumsuz hava koşulları nedeniyle yarından itibaren hamile, engelli ve 3 yaş altı bebeği bulunan kamu görevlilerine 5 gün idari izin verildiğini bildirdi.

Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, olumsuz hava şartlarının yeni haftada da devam edeceğini belirtti.

Bu yüzden bir dizi tedbir alındığını aktaran Gül, “Hamile, engelli ve üç yaş altı çocuğu bulunan kamu görevlilerine 24-28 Ocak tarihleri arasında 5 gün idari izin verilmiştir. Halk eğitim ve rehabilitasyon merkezleri de aynı tarihlerde tatil edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

BİLECİK

Bilecik’te devam eden olumsuz hava şartları sebebiyle kamuda çalışan engelli ve hamilelerin 2 gün idari izinli sayılmasına karar verildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, kentte devam eden yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle il genelinde çalışan engelli ve hamile kamu çalışanlarının 2 gün idari izinli sayılmalarının uygun görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, “Kıymetli hemşehrilerimiz kar yağışı ve buzlanma nedeniyle olumsuz hava koşullarına karşı tedbiri elden bırakmayalım, dikkatli olalım.” ifadesi kullanıldı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de devam eden olumsuz hava şartları sebebiyle kamuda çalışan engelli ve hamilelerin 1 gün idari izinli sayılmasına karar verildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, meteorolojik değerlendirmelere göre soğuk hava ve kar yağışına bağlı olarak il genelinde çalışan engelli ve hamile kamu çalışanlarının 1 gün idari izinli sayılmalarının uygun görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, “Meteorolojik değerlendirmelere göre ilimiz genelinde soğuk hava ve kar yağışına bağlı olarak oluşabilecek buzlanma ve ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan engelli ve hamile personel 24 Ocak’ta idari izinli sayılacaktır.” denildi.

DENİZLİ

Denizli’de olumsuz hava şartları nedeniyle kamuda çalışan engelli ve hamilelerin, yarın idari izinli sayılmalarına karar verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı ve olumsuz hava şartlarının ülkeyi etkisi altına aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “İlimiz genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamileler ile engelli personelimiz, 24 Ocak Pazartesi günü 1 gün süreyle idari izinli sayılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da olumsuz hava koşulları nedeniyle engelli, hamile ve 3 yaş altı çocuğu olan bayan kamu görevlilerinin 5 gün idari izinli sayılacağı bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışının kentte etkili olduğu belirtildi.

Buna bağlı olarak olumsuz hava koşullarının hafta boyunca devam edeceği kaydedilen açıklamada, “24-28 Ocak tarihleri arasında engelli, hamile ve 3 yaş altı çocuğu olan bayan kamu görevlilerimiz 5 gün süreyle idari izinli sayılacaklardır. Sürücü Kursları, Halk Eğitim Merkezleri ve Rehabilitasyon Merkezlerimiz de aynı tarihlerde tatil edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

AKSARAY

Aksaray’da etkili olan kar yağışı ve buzlanma sebebiyle kamu kurumlarında çalışan hamileler ve engellilere yarın ve salı günü idari izin verildi.

Aksaray Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kentte devam eden yoğun kar yağışı ile buzlanmanın yaşamı olumsuz etkilediği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“İlimizde devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan hamile ve engelli personellerin yarın ve 25 Ocak Salı günü iki gün idari izinli sayılmaları uygun görülmüştür. Ayrıca, 24-25 Ocak’ta kamu kurum ve kuruluşlarında yapılan iş ve işlemlerin kesintisiz devamının sağlanarak, vatandaşların mağduriyetine sebebiyet vermeyecek şekilde asgari personel çalıştırılması ve esnek çalışma saatlerinin uygulanmasına karar verilmiştir.”

NİĞDE

Niğde’de yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personele, 5 gün idari izin verildiği bildirildi. Valilikten yapılan açıklamaya göre, olumsuz hava şartlarının yeni haftada da devam edeceği belirtildi. Bu nedenle birtakım tedbirler alındığı aktarılan açıklamada, “Yoğun kar yağışı ve olumsuz hava şartları dolayısıyla kamu kurum ve kuruluşlarında görevli hamile ve engelli çalışanlar 24-28 Ocak arasında idari izinli sayılacak.” ifadeleri kullanıldı.

ZONGULDAK

Zonguldak’ta yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle engelli ve hamile kamu çalışanlarına 1 gün idari izin verildiği bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada, meteorolojik verilere göre kar yağışının devam etmesinin beklendiği, şiddetli soğuğun beraberinde getireceği buzlanma ve don tehlikesiyle ulaşımda aksama meydana gelebileceği belirtildi. Açıklamada, bu nedenlerle il genelinde engelli ve hamile kamu çalışanlarının 24 Ocak Pazartesi idari izinli sayılmasına karar verildiği ifade edildi.

KİLİS

Kilis’te olumsuz hava koşulları nedeniyle engelli, hamile ve 3 yaş altı çocuğu bulunan kamu personelinin 3 gün idari izinli sayılacağı bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada, olumsuz hava şartlarının ilerleyen günlerde de devam etmesinin beklendiği belirtildi. Açıklamada, hamile, engelli ve 3 yaş altı çocuğu bulunan kamu görevlilerinin 24-26 Ocak’ta idari izinli sayılacağı kaydedildi.

NEVŞEHİR

Nevşehir’de yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle engelli ve hamile kamu çalışanlarına 1 gün idari izin verildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, il genelinde etkisini sürdüren kar yağışı ve olumsuz hava koşullarının ulaşımda aksamalara neden olabileceği belirtildi. Açıklamada, il genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin 24 Ocak Pazartesi idari izinli sayılmasına karar verildiği ifade edildi.

SİVAS

Sivas’ta yoğun kar yağışı, olumsuz hava koşulları nedeniyle, engelli, hamile ve kronik rahatsızlığı olan kamu çalışanlarına 2 gün idari izin verildiği bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada, il genelinde etkisini sürdüren yoğun kar yağışı ve tipi ve buzlanma gibi olumsuz hava koşullarının ulaşımda aksamalara neden olabileceği belirtildi. Açıklamada, il genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli, hamile ve kronik rahatsızlığı olanların 24 ve 25 Ocak tarihlerinde idari izinli sayılmasına karar verildiği ifade edildi.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ta, olumsuz hava şartları nedeniyle hamile, engelli ve 4 yaş altı bebeği bulunan kamu görevlilerine 1 gün idari izin verildi. Valilikten yapılan açıklamada, kentte olumsuz hava şartlarının etkisini sürdürdüğü belirtildi.

Hamile, engelli ve 4 yaş altı bebeği bulunan kamu görevlilerinin yarın idari izinli sayılacağı bildirilen açıklamada, vatandaşlardan zorunlu olmadıkça özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları istendi.

KIRŞEHİR

Kırşehir’de olumsuz hava koşulları nedeniyle hamile ve engelli kamu görevlilerinin 3 gün idari izinli sayılacağı bildirildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışının kentte etkili olduğu belirtildi.

Olumsuz hava koşullarının devam edeceği aktarılan açıklamada, “Meteorolojik değerlendirmelere göre ilimizde devam edecek kar yağışı ve buna bağlı olarak oluşabilecek buzlanma ve ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklar nedeniyle ilimiz genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamileler ile engelli personellerimiz 24-25-26 Ocak 2022 tarihlerinde 3 gün idari izinli sayılacaklardır.” ifadelerine yer verildi.

KIRIKKALE

Kırıkkale Valiliği, kar yağışı ve olumsuz hava koşulları sebebiyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personele 2 gün idari izin verildiğini duyurdu.

Valilikten yapılan yazlı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İl genelinde devam eden kar yağışı ve yollarda meydana gelebilecek buzlanmalar nedeniyle ilimiz genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelden hamile ve engelli kamu görevlileri 24 ve 25 Ocak 2022 tarihleri arasında 2 gün süreyle idari izinli sayılacaklardır.”

MALATYA

Malatya’da olumsuz hava koşulları nedeniyle, engelli, hamile ve kronik rahatsızlığı olan kamu çalışanlarına 1 gün idari izin verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, kent genelinde olumsuz hava şartlarının etkisini sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, araç ve yaya yollarındaki buzlanma nedeniyle kamu kurum ve kuruluşları çalışanlarından, hamile, engelli, diyaliz hastaları ile kalp ve böbrek yetmezliği, kanser gibi kronik ağır hastalığı olan kamu görevlilerinin yarın idari izinli sayılacağı kaydedildi.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar Valiliğinden yapılan açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle hamileler ile engelli personelin yarın idari izinli sayılacakları belirtildi.

Afyonkarahisar Valiliğinin resmi sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, “Soğuk hava koşulları sebebiyle ilimiz genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamileler ile engelli personelimiz, 24 Ocak Pazartesi günü 1 gün süreyle idari izinli sayılacaktır” ifadelerine yer verildi.

YOZGAT

Yozgat Valiliğinden yapılan açıklamada, “Yoğun kar yağışı nedeniyle, ilimiz genelinde engelli, hamile, 60 yaş ve üstü yönetici olmayan kamu görevlileri, 24 Ocak Pazartesi ve 25 Ocak Salı günleri idari izinli sayılacaktır. İlimiz genelinde tüm özel öğretim, özel eğitim kurumları ve halk eğitim merkezlerinin eğitim, öğretim ve tüm faaliyetlerine 24 Ocak Pazartesi ve 25 Ocak Salı günü 2 gün ara verilmiştir. 24 Ocak Pazartesi ve 25 Ocak Salı günlerinde yapılacak MTSK elektronik sınavları ileri bir tarihe ertelenmiştir. Özel bakım rehabilitasyon kuruluşlarında, özel kreş gündüz bakım evlerinde ve çocuk kulüplerinde görevli engelli ve hamil çalışanlar 24 Ocak Pazartesi ve 25 Ocak Salı günleri idari izinli sayılacaktır” denildi.

ELAZIĞ

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Etkisi devam eden yoğun kar yağışı, tipi ve buzlanma nedeniyle; il genelinde, 24 Ocak 2022 tarihinde 1 (bir) gün süreyle, kamuda çalışan engelli ve hamile personelin idari izinli sayılmasına karar verilmiştir” denildi.

The post Hangi illerde idari izin verildi? appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/hangi-illerde-idari-izin-verildi.html/feed 0 30110
İstanbul – Ankara yolu trafiğe kapatıldı https://memur70.com/istanbul-ankara-yolu-trafige-kapatildi.html https://memur70.com/istanbul-ankara-yolu-trafige-kapatildi.html#respond Sun, 23 Jan 2022 19:05:10 +0000 https://memur70.com/?p=30107

TEM ve Devlet Yolu, Gerede-Düzce arası kesim yoğun kar yağışı nedeniyle güvenli trafik akışı sağlanana kadar tüm araç geçişlerine kapatıldı ...

The post İstanbul – Ankara yolu trafiğe kapatıldı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

TEM ve Devlet Yolu, Gerede-Düzce arası kesim yoğun kar yağışı nedeniyle güvenli trafik akışı sağlanana kadar tüm araç geçişlerine kapatıldı.

KAPALI YOLLARIN GÜNCEL LİSTESİ PAYLAŞILDI

Karayolları Genel Müdürlüğü, kar yağışı nedeniyle saat 19.00’dan itibariyle ulaşıma kapatılan yolların listesini yayımladı. Güncellenen listede ise Nevşehir-Aksaray Yolu ile Yozgat İl Sınırı- Yıldızeli – Sivas Yolu’nun ulaşıma açıldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

Anadolu Otoyolu Bolu Dağı geçişi TIR trafiğine kapatılmıştır. Devlet Yolu Bolu Dağı Geçişi ise tüm araçlar için trafiğe kapatılmıştır. Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu tüm araçlar için ulaşıma açılmıştır. Konya Seydişehir – Antalya Akseki Yolu (Alacabel Mevkii) ulaşıma kapatılmıştır. Konya’yı Ankara, Aksaray, Akşehir, Ereğli, Beyşehir, Seydişehir, Ladik, Obruk, Karapınar ve Karaman’a bağlayan yollar kar ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin bulunmamasından dolayı ulaşıma kapatılmıştır. Kayseri-Malatya Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Pınarbaşı-Gürün, Pınarbaşı-Göksun ve Şarkışla-Pınarbaşı Yolları ulaşıma kapatılmıştır. Sivas-Erzincan Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Kangal-Divriği-Arapgir Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Zara-Refahiye Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Kahramanmaraş-Göksun Yolu TIR trafiğine kapatılmıştır. Taşkent-Sarıveliler Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Akşehir-Isparta Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Kağızman-Ağrı Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Akçakoca-Düzce Yolu Kabalak Mevkii zincir takılı olmayan TIR trafiğine kapatılmıştır. Antalya-Mersin Yolu Gazipaşa-Anamur kesimi heyelan nedeniyle ulaşıma kapatılmıştır. Diyarbakır-Siverek Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Diyarbakır-Bingöl Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Siverek- Adıyaman Yolu ulaşıma kapatılmıştır.

“4 SAATTİR MAHSUR KALDIM”

Yolda mahsur kalan vatandaşlar sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyor. Sosyal medyada yayınlanan bir videoda, araç içerisinde yaklaşık 4 saattir mahsur kaldığını duyuran vatandaş, yolun son halini gösterdi. Videoda birçok aracın yolda kaldığı ve Kızılay’ın mahsur kalanlara yardım getirdiği görülüyor.

The post İstanbul – Ankara yolu trafiğe kapatıldı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/istanbul-ankara-yolu-trafige-kapatildi.html/feed 0 30107
İrem Derici mahsur kaldı https://memur70.com/irem-derici-mahsur-kaldi.html https://memur70.com/irem-derici-mahsur-kaldi.html#respond Sun, 23 Jan 2022 17:19:15 +0000 https://memur70.com/?p=30101

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde vereceği konser için yola çıkan İrem Derici ve ekibi, kar sebebiyle trafikte mahsur kaldı. KONSERİNİ İPTAL ETTİ ...

The post İrem Derici mahsur kaldı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde vereceği konser için yola çıkan İrem Derici ve ekibi, kar sebebiyle trafikte mahsur kaldı.

KONSERİNİ İPTAL ETTİ
Yoğun kar yağışı sebebiyle trafikte aksamaların yaşandığı yolda mahsur kalan Derici, konserini de iptal etmek zorunda kaldı.

“NE GİDEBİLDİK, NE DÖNEBİLDİK. KALDIK”
Ekibiyle birlikte özel aracında yolun açılmasını bekleyen ünlü şarkıcı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada üzgün olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Pek muhterem dostlarım. Kartepe’de bizi bekleyenler, beklemeyin. Ne gidebildik, ne dönebildik.

Kaldık. Çok üzgünüm. Neyse bugün son değil.

Konseri 5 Şubat’a aldık. İnşallah 5 Şubat’ta bir şey olmaz. Yağmasın, surdun. Yollar açık olsun. Psikolojim bozuldu.

Ben günlerdir bu günü bekliyordum. Hayır, işin kötüsü; gelemedik de dönemiyoruz da. 5 Şubat’ta görüşürüz arkadaşlar”

The post İrem Derici mahsur kaldı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/irem-derici-mahsur-kaldi.html/feed 0 30101
Otobüs şarampole uçtu! Çok sayıda ölü ve yaralı var https://memur70.com/otobus-sarampole-uctu-cok-sayida-olu-ve-yarali-var.html https://memur70.com/otobus-sarampole-uctu-cok-sayida-olu-ve-yarali-var.html#respond Sun, 23 Jan 2022 15:21:08 +0000 https://memur70.com/?p=30096

Otobüs şarampole uçtu! Çok sayıda ölü ve yaralı var İstanbul Beykoz'da yolcu otobüsünün şarampole yuvarlanması sonucu 3 kişi hayatını kaybetti ...

The post Otobüs şarampole uçtu! Çok sayıda ölü ve yaralı var appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Otobüs şarampole uçtu! Çok sayıda ölü ve yaralı var İstanbul Beykoz’da yolcu otobüsünün şarampole yuvarlanması sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 18 yolcu yaralandı. Kuzey Marmara Otoyolu TEM bağlantı yolunda Ümraniye istikametinde ilerleyen Pamukkale firmasına ait yolcu otobüsü, yağışın etkili olduğu Çamlık Tüneli mevkisinde yoldan çıkarak yaklaşık 30 metrelik şarampole yuvarlandı. Kaza yerine çok sayıda ambulans, itfaiye, UMKE, AFAD ve polis ekibi sevk edildi. Kazada bazı yolcular araçta sıkıştı, bazıları da otobüsten dışarı savruldu. Otobüste sıkışanlar itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Şoför E.Ç. ile yolculardan Cafer İzmirli kaza yerinde hayatını kaybetti, yolcu U.G. kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Kazada yaralanan 18 yolcu, sağlık görevlilerinin ilk müdahalesi sonrası çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı. Cenazeler, incelemenin ardından Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

OTOBÜS VİNÇ YARDIMIYLA KALDIRILDI
Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmalarını tamamlamasının ardından otobüs, vinç yardımıyla yuvarlandığı yerden kaldırıldı. Aracın çekiciyle yoldan alınmasının ardından kapalı olan şeritler de trafiğe açıldı. Yolcuların otobüsteki eşyası da emniyete götürüldü. KAZADA YAŞAMINI YİTİREN ÖĞRETMEN İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJIKazada yaşamını yitiren Cafer İzmirli’nin Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde öğretmenlik yaptığı, Afyonkarahisar’daki ailesini ziyaret için yola çıktığı öğrenildi.

Çerkezköy Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda çok üzgün olduklarını belirtti. Şehit Erdem Uçar Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Cafer İzmirli’nin Afyonkarahisar’daki ailesini ziyarete gittiği bilgisini veren Gümüş, “Öğretmenimiz Cafer İzmirli’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

Çerkezköy Bilim ve Sanat Merkezi’nde bilişim alanında görevliydi.” ifadelerini kullandı. İzmirli’ye rahmet, ailesi ve meslektaşlarına başsağlığı dileyen Gümüş, öğretmenin son atölye dersini dün yaptığını belirtti.

The post Otobüs şarampole uçtu! Çok sayıda ölü ve yaralı var appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/otobus-sarampole-uctu-cok-sayida-olu-ve-yarali-var.html/feed 0 30096
Tenekede yaktıkları mangal kömürü sonları oldu https://memur70.com/tenekede-yaktiklari-mangal-komuru-sonlari-oldu.html https://memur70.com/tenekede-yaktiklari-mangal-komuru-sonlari-oldu.html#respond Sun, 23 Jan 2022 15:17:13 +0000 https://memur70.com/?p=30093

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde yabancı uyruklu 7 kişinin yaşadığı evde gece ısınmak için teneke içinde mangal kömürü yakarak uyuyan 2 kişi ...

The post Tenekede yaktıkları mangal kömürü sonları oldu appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde yabancı uyruklu 7 kişinin yaşadığı evde gece ısınmak için teneke içinde mangal kömürü yakarak uyuyan 2 kişi karbonmoksit zehirlenmesi sebebi ile hayatını kaybetti.

Acı olay, Arifiye ilçesi Neviye Mahallesi Ceyhan Sokak’ta bulunan bir evde meydana geldi.  Afganistan ve Pakistan uyruklu 7 kişinin birlikte yaşadığı evde Ataallah Han (22) ve Güllevaz Han (27) ısınmak için teneke içinde mangal kömürü yaktı.

Pakistan uyruklu oldukları öğrenilen 2 kişi, yaktıkları ateş sonrasında uykuya daldı. Han ve Güllevaz, kömürden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetti.

Durumun fark edilmesi üzerine bölgeye sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlattığı bilgisine ulaşıldı. 

The post Tenekede yaktıkları mangal kömürü sonları oldu appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/tenekede-yaktiklari-mangal-komuru-sonlari-oldu.html/feed 0 30093
Öğretmenler dikkat! O takvim belli oldu https://memur70.com/ogretmenler-dikkat-o-takvim-belli-oldu.html https://memur70.com/ogretmenler-dikkat-o-takvim-belli-oldu.html#respond Sun, 23 Jan 2022 12:14:22 +0000 https://memur70.com/?p=30090

Öğretmenler dikkat! O takvim belli oldu Milli Eğitim Bakanlığı, mezun olunan yükseköğretim programına uygun olarak yapılan öğretmen alan ...

The post Öğretmenler dikkat! O takvim belli oldu appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Öğretmenler dikkat! O takvim belli oldu Milli Eğitim Bakanlığı, mezun olunan yükseköğretim programına uygun olarak yapılan öğretmen alan değişikliği için başvuru takvimini yayınladı. MEB öğretmen alan değişikliği için başvurular 7-11 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacak. Atamalar ise 1 Mart 2022 tarihinde gerçekleşecek.

MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR?

MEB öğretmen alan değişikliği, mezun olunan yükseköğretim programına uygun olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan branş değişikliğidir.

Alan değişikliği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine uygun olarak yapılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı uygun gördüğü takdirde, öğretmenler alanına uygun olan farklı bir branşa geçiş yapabilir. Birden fazla yükseköğretim bitiren öğretmenler ise bitirdikleri alanlar arasında geçiş yapabilirler.

MEB ÖĞRETMEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ŞARTLARI NELER?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği uyarınca alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin yönetmelikte belirtilen şartlara uygun olması halinde alan değişikliği gerçekleşir.

Alan değişikliği başvurusunda bulunacak öğretmenlerin aday öğretmenliğin sonlanmış olması ve istenilen alanın mezun olunan bölüme uygun olması gerekmektedir.

Alan değişikliği talebinde bulunan öğretmenlerin il içerisinde tercihleri de dikkate alınarak, alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları göz önünde bulundurularak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır.

Hizmet puanları eşit olduğu takdirde, öğretmenlikteki hizmet süresi dikkate alınır. Hizmet süresi daha fazla olan öğretmenin yer değiştirilmesine öncelik verilir.

MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURULARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında kadrolu öğretmen olarak görev yapanların alan değişikliği takvimine göre;

Ön başvurularının sistem üzerinden alınması ve onay süreci 7-11 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Tercih başvurularının alınması ve eğitim kurumu müdürlüklerince onaylanması 21-25 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacak.

Atamalar 1 Mart 2022 tarihinde, görevden ayrılma ve yeni görev yerine başlama işlemleri ise 17 Haziran 2022 itibarıyla gerçekleştirilecek.

MEB ÖĞRETMEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin MEBBİS üzerinden başvuru yapması gerekiyor.Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği alan değişikliği başvuru tarihlerinde mebbis.meb.gov.tr adresinden ‘Elektronik Ön Başvuru Formu‘ doldurulması gerekiyor.

Değiştirilmek istenen alana ilişkin mezuniyet bilgileri MEBBİS sistemine girilmesi halinde başvurular eğitim kurumu müdürlüğü tarafından incelenerek onaylanacak.

Sistem üzerinden onaylanan Elektronik Ön Başvuru Formunun iki tane çıktısı alınarak başvuran öğretmen ve eğitim kurumu müdürlüğünce imzalanacak. Alınan çıktıların bir tanesi başvuru yapan öğretmende, diğeri ise eğitim kurumunda muhafaza edilecek.

Başvurular eğitim kurumunda onaylanmasının ardından İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü onayına sistem üzerinden gönderilecek. Başvuruların onayı sistem üzerinden gerçekleşecek. Alan değişikliği ön başvurusu bulunmayan adaylar, alan değişikliği tercih süresinde tekrar başvuru yapamayacak. Birden fazla bölümden mezun olan öğretmenler alan değişikliği sırasında yalnızca bir branşa başvuru yapabilir.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NE ZAMAN YAPILIR?

Alan değişikliği kararı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl alınmamaktadır. Alan değişikliği onayı, gelen talepler yönünde verilmektedir. MEB, son 11 yılda alan değişikliği yapılmasına 8 defa izin vermiştir.

SINIF ÖĞRETMENLERİ ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLİR Mİ?

Alan değişikliği yapmak isteyen sınıf öğretmenleri alan değişikliği başvurusu yapamamaktadır. Çeşitli kurs ve seminer alınmasının ardından Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile başka alana geçiş sağlayabilirler. Norm kadro fazlası olan sınıf öğretmenleri yan alanlarına göre geçici madde kapsamında branş öğretmenliğine geçiş yapabilmektedir.

MEB 2022 YILI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ DUYURUSU İÇİN TIKLAYIN

The post Öğretmenler dikkat! O takvim belli oldu appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/ogretmenler-dikkat-o-takvim-belli-oldu.html/feed 0 30090
Balıkesir’de deprem korkuttu https://memur70.com/balikesirde-deprem-korkuttu.html https://memur70.com/balikesirde-deprem-korkuttu.html#respond Sat, 22 Jan 2022 21:25:15 +0000 https://memur70.com/?p=30084

Balıkesir'de deprem korkuttu Detaylar haberimizde. Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İstanbul ve ...

The post Balıkesir’de deprem korkuttu appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Balıkesir’de deprem korkuttu Detaylar haberimizde. Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İstanbul ve çevre illerde de hissedildi. BALIKESİR’DE KORKUTAN DEPREM! KANDİLLİ’DEN BALIKESİR DEPREMİ AÇIKLAMASI! Kandilli Rasathanesi’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde 22:31’de 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği 7.2 kilometre olarak ölçüldü. AFAD’DAN BALIKESİR DEPREMİ AÇIKLAMASI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) resmi hesabından yapılan paylaşımda, depremin büyüklüğünü 4.7 olarak paylaştı. BALIKESİR VALİSİ ŞILDAK: HERHANGİ BİR OLUMSUZLUK BULUNMAMAKTADIR Balıkesir Valisi Hasan Şıldak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 4.7 büyüklüğündeki depremde herhangi bir olumsuzluk meydana gelmediğini belirterek şu ifadelere yer verdi: Saat 22.31’de Dursunbey İlçemizde meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle yerleşim yerlerimizde herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Bölgede AFAD ve Jandarma Ekiplerimiz ayrıntılı tarama yapmaktadır. Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İSTANBUL VALİSİ ALİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, deprem sonrası Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

Vali Yerlikaya, paylaşımında, “Balıkesir Dursunbey merkezli AFAD verilerine göre 4.7 büyüklüğünde meydana gelen ve İstanbul’da da hissedilen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Allah her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun.” ifadelerini kullandı. BAKAN SOYLU’DAN AÇIKLAMA GELDİ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, “Balıkesir Dursunbey’de, 22.31’de gerçekleşen 4,7 büyüklüğünde depremin ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine intikal eden herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır.

Ekiplerimiz tarafından saha taraması devam etmektedir. Balıkesirimize ve hemşehrilerimize geçmiş olsun.” dedi. BAKAN FAHRETTİN KOCA’DAN BALIKESİR DEPREMİ AÇIKLAMASI Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ”Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde, yaklaşık yarım saat önce 4,7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

112 Acil Ekiplerimiz bölgeyi taramak üzere görevlendirilmiştir. İlk bilgilere göre, endişe verici bir sonuç söz konusu değil. Halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

The post Balıkesir’de deprem korkuttu appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/balikesirde-deprem-korkuttu.html/feed 0 30084
Şirketlerin 10 milyar dolar bozdurmasını bekliyorum https://memur70.com/sirketlerin-10-milyar-dolar-bozdurmasini-bekliyorum.html https://memur70.com/sirketlerin-10-milyar-dolar-bozdurmasini-bekliyorum.html#respond Sat, 22 Jan 2022 19:14:08 +0000 https://memur70.com/?p=30081

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomistler ve akademisyenlerle Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi. Nebati ...

The post Şirketlerin 10 milyar dolar bozdurmasını bekliyorum appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomistler ve akademisyenlerle Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. Nebati’nin, toplantıda Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair bir sunum yaptığı öğrenildi. Bakan Nebati’nin, “Elindeki döviz tevdiat hesaplarını dövize endeksli mevduata geçerek Kurumlar Vergisi istisnasından faydalanmak isteyen şirketlerden 10 milyar dolar döviz bozumu bekliyorum” dediği iddia edildi.

Bakan Nureddin Nebati’nin toplantıda Türkiye Ekonomi Modeli’nin, toplumsal dinamikleri bilen, esnek ve Türkiye gerçekleri ile iç içe olduğunu ifade ettiği belirtildi. Bakan Nebati, model kapsamında cari açık sorununu kalıcı olarak çözmeyi, orta gelir tuzağını aşmayı ve uluslararası konjonktürü iyi değerlendirerek küresel değer zincirlerinde üst sıralara çıkmayı hedeflediklerinin altını çizdiğini belirti.

Bakan Nureddin Nebati’nin kur kaynaklı kaygıların yönetilmesine yönelik özellikle mevduat ürünlerinde ‘Dövize Endeksli Mevduat Hesabı’ gibi farklı finansal enstrümanlar geliştirdikleri söylediği öğrenildi.

Nebati, TL Mevduata dönüşümün desteklenmesi amacıyla devreye alınan devlet desteklerini anlattı. Varlıklarını Türk lirasına dönüştüren kurumlara vergi istisnası getiren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini hatırlatan Bakan Nebati, Türk lirası tasarrufları güçlendirmeye devam edeceklerini ifade ettiği vurgulandı. Yakın zamanda gerçekleştirmeyi hedefledikleri adımlardan da bahsettiği belirtilen Bakan Nebati’nin, proje bankacılığının hızlandırılacağını ve Katma Değer Vergisi’nde tüm kesimleri memnun edecek bir sadeleştirilme yapılacağını vurguladığı öğrenildi.

Toplantı sonrası konuklara tek tek söz veren Bakan Nebati, tüm katılımcıların görüş, öneri ve sorunları dinledi.

“BU GÖRÜŞMENİN SIK SIK TEKRARLANMASI TARAFTARIYIM”

Toplantı sonrası konuşan ekonomist Hikmet Baydar, “Piyasanın en çok önem verdiği konulardan biri biliyorsunuz güven. Bu toplantıda sayın bakan gereken tüm bilgileri açıkladı. Son derece samimi bir görüşme geçti. Bu toplantıda neredeyse herkes içini döktü. Bakan bizim kafamızda olan muallaklıkları gidermeye çalıştı. Son derece başarılıydı. Bizler de düşüncelerimizi kendisine ifade ettik. Oldukça olumlu bir görüşmeydi. Bu görüşmenin sık sık tekrarlanması taraftarıyım. Çünkü piyasadaki belirsizlikler önümüze hep bir kur riski olarak çıkıyor. Böyle toplantılarda böyle riskleri ortadan kaldırmamız mümkün olabiliyor” dedi. Çok verimli bir toplantı geçirdiklerini söyleyen portföy şirketi yöneticisi Bora Doğanay ise, “Sayın bakanın pozitif enerjisiyle biz de bu yeni program hakkında detaylı olarak bilgilenmiş olduk. Biz de sektör olarak görüşlerimizi ve beklentilerimiz ilettik” diye konuştu.

“MERKEZ YENİ ENSTRÜMANLAR AÇIKLAYACAK”

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş “Toplantıda ekonomide çok ciddi projelerin olduğu söylendi. Merkez Bankası’nın önümüzdeki haftalarda yeni finansal enstrümanları açıklayacağı ifade edildi. Önümüzdeki günlerde şirketlerin 10 milyar dolar civarında döviz bozdurma planlarının olduğu söylendi. Dövize endeksli Türk lirası mevduatı hesaplarına 10 milyar dolar civarında girdi olunca döviz kurlarında bir gerileme olabileceğine dikkat çekildi. Bakanımız 20 Aralık akşamında piyasalara merkez bankasının ve devletin bir müdahalesi olmadığını ifade etti” dedi.

The post Şirketlerin 10 milyar dolar bozdurmasını bekliyorum appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/sirketlerin-10-milyar-dolar-bozdurmasini-bekliyorum.html/feed 0 30081
Kademeli elektrik tarifesinde merak edilen bütün hususlar https://memur70.com/kademeli-elektrik-tarifesinde-merak-edilen-butun-hususlar.html https://memur70.com/kademeli-elektrik-tarifesinde-merak-edilen-butun-hususlar.html#respond Sat, 22 Jan 2022 18:00:14 +0000 https://memur70.com/?p=30078

Kademeli elektrik tarifesinde merak edilen bütün hususlar haberimizde. Türkiye genelinde hizmet veren 21 elektrik dağıtım şirketinin çatı ...

The post Kademeli elektrik tarifesinde merak edilen bütün hususlar appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Kademeli elektrik tarifesinde merak edilen bütün hususlar haberimizde. Türkiye genelinde hizmet veren 21 elektrik dağıtım şirketinin çatı kuruluşu olan Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla başlatılan kademeli elektrik tarifesi ile ilgili tüketicilerden gelen sıkça sorulan soruları bir başlık altında toplayarak yanıtladı.

ELDER, “Kademeli tarife nedir, günlük ortalama tüketim nasıl hesaplanır, kademeli tarifeden çıkma hakkı var mı, abone grubu nasıl öğrenilir” gibi soruları yanıtladı.

Verilen cevaplara göre, tüketicinin kademeli tarifeden çıkma hakkı bulunacak. Şehit Aileleri ve Muharip Malul Gaziler kademeli tarife kapsamı dışında kalacak. Kademeli elektrik tarifesi, elektrik faturalarının “Fatura Detayı / Enerji Bedeli” bölümünde, “Düşük Kademe” ve “Yüksek Kademe” olmak üzere iki ayrı şekilde gösterilecek. Bu bölümde, her iki kademede tüketilen elektrik kWh (kilovatsaat) miktarı ve uygulanan birim fiyatları yer alacak.

ELDER’den tüketicilerden gelen sorular ve bunlara yanıtlara ilişkin açıklaması şöyle:

“KADEMELİ ELEKTRİK TARİFESİ NEDİR?

Kademeli elektrik tarifesi; mesken tek zamanlı alçak gerilim abonelerinin tükettiği elektriğin bedelinin 2 kademe halinde belirlenmesini ifade eden bir tarife sınıfıdır. Bu tarifeye göre günlük 5 kWh (kilovatsaat) ve altında olan tüketimler düşük kademeli, bu miktarın üzerindeki kalan tüketimler ise yüksek kademeli tarife birim fiyatından hesaplanmaktadır.

KADEMELİ ELEKTRİK TARİFESİ HANGİ ABONE GRUPLARI İÇİN GEÇERLİDİR?

Kademeli elektrik tarifesi, sadece mesken tek zamanlı alçak gerilim abone grubunu kapsamaktadır. Mesken AG (alçak gerilim) Çok Zamanlı, Mesken OG (orta gerilim), Ticarethane, Tarımsal Sulama veya Sanayi abonelerinde kademeli elektrik tarifesi uygulaması bulunmamaktadır.

KADEMELİ ELEKTRİK TARİFESİ HANGİ TARİHTEN İTİBAREN GEÇERLİ?

Kademeli elektrik tarifesi; Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 31.12.2021 tarihli 10707 no’lu kararı ile 01.01.2022 tarihi itibarıyla mesken tek zamanlı alçak gerilim abone grubunda olan tüm tüketiciler için geçerli olmak üzere başlatılmıştır.

KADEMELİ TARİFEDE TÜKETİM SINIRI NEDİR?

EPDK, 2022 yılı için kademeli elektrik tarifesi sınırını günlük 5 kWh (kilovatsaat) olarak belirlemiştir. Bu tüketimin altında kalan bölüm düşük, üstünde kalan bölüm ise yüksek kademe olarak kabul edilmiştir. Belirlenen günlük 5 kWh (kilovatsaat) sınır değerinin okuma periyoduna esas gün sayısı ile çarpılması ile dönemsel düşük kademeli tüketim ve yüksek kademeli tüketim miktarları belirlenir.

KADEMELİ ELEKTRİK TARİFESİNDE FATURA HESAPLAMASI NASIL YAPILMAKTADIR?

Abonelerin tüketim miktarları baz alınarak hesaplama yapılan bu tarifede, günlük ortalama 5 kWh’ya (kilovatsaate) kadar olan tüketimler birinci kademe olan Düşük Tüketimli Kademe’den, bu limitin üzerinde kalan tüketimler ise ikinci kademe olan Yüksek Tüketimli Kademe’den hesaplanarak faturalandırılmaktadır. İki tüketimin toplamına, dağıtım bedeli ve mevzuat gereği alınması zorunlu vergi kalemleri dahil edilerek toplam fatura oluşturulur.

OKUMA PERİYOTLARI KAÇ GÜN OLARAK BELİRLENİR?

EPDK mevzuatına göre okuma periyotları 25 ve 35 gün arasında olmak zorundadır. Örnek vermek gerekirse; 25 günlük okumalarda düşük kademeli tarife miktarı 25×5=125 kWh (kilovatsaat), 35 günlük okumalarda ise 35×5=175 kWh (kilovatsaat) olarak hesaplanır.

VERGİ VE FONLAR DA KADEME HESABINA GÖRE Mİ HESAPLANACAK?

Hayır; vergi ve fonlar için herhangi bir kademe hesabı yapılması söz konusu değildir. Bu kalemler toplam enerji bedeli üzerinden, Belediye Tüketim Vergisi (BTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) için belirlenen mevcut oranlar ile hesaplanmaya devam edecektir.

FATURADA KADEMELİ ELEKTRİK TARİFESİ TÜKETİM MİKTARIMI VE UYGULANAN BİRİM FİYATLARI GÖREBİLECEK MİYİM?

Kademeli elektrik tarifesi, elektrik faturalarının Fatura Detayı / Enerji Bedeli bölümünde, ‘Düşük Kademe’ ve ‘Yüksek Kademe’ olmak üzere iki ayrı şekilde gösterilmektedir. Bu bölümde, her iki kademede tüketilen elektrik kWh (kilovatsaat) miktarı ve uygulanan birim fiyatları yer almaktadır.

KADEMELİ TARİFEDE ELEKTRİĞİN BİRİM FİYATINI KİM BELİRLİYOR?

Elektrik birim fiyatlarını belirleme yetkisi mevcut yasa ve düzenlemelere göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) aittir. EPDK, elektriğin üretiminden, tüketiciye ulaşana kadar olan her aşamasındaki maliyetleri dikkate alarak kademeli tarife de dahil olmak üzere Türkiye genelindeki tüm tarifeleri oluşturmakta ve üçer aylık dönemlerde geçerli olmak üzere kamuoyu ile paylaşmaktadır. Elektrik Dağıtım ve Görevli Tedarik Şirketlerinin birim fiyatın belirlenmesi hususunda hiçbir tasarrufu bulunmamaktadır.

Elektrik Dağıtım ve Görevli Tedarik Şirketlerinin faaliyetleri, özel sektör marifetiyle yürütülen kamu hizmeti niteliğindedir. Bu faaliyetler düzenlemeye tabi olup, şirketlerin gelirleri EPDK tarafından, rasyonel maliyetler ve tüketici faydası gözetilerek ‘şeffaf’ bir şekilde 5’er yıllık dönemler halinde belirlenmektedir.

2021 VE 2022 DÖNEMİNDEN GÜNLERİ KAPSAYAN FATURALARDA HESAPLAMA NASIL YAPILACAK?

Böyle bir durumda, toplam tüketimin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan bölümü 2021 4. Çeyrek boyunca geçerli olan eski tarife birim fiyatından, 1 Ocak 2022 tarihinden sonraki bölümü 2022 1. Çeyrek boyunca geçerli olan kademeli yeni tarife birim fiyatından hesaplanmaktadır. 1 Ocak öncesine ait dönem için herhangi bir fark yansıtılması söz konusu değildir.

ELEKTRİK FATURAM ARALIK 2021 – OCAK 2022 DÖNEMİNİ KAPSIYOR. ARALIK AYINA AİT TÜKETİMİM FATURADA NEDEN 2 KADEME GÖRÜNÜYOR?

Kademeli elektrik tarifesi 01.01.2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdiğinden faturalardaki tüketimler her koşulda kademeli olarak gösterilmektedir. Ancak 2022 öncesine ait tüketimler eski tarifeden, 01.01.2022 itibarıyla gerçekleşen tüketimler ise EPDK tarafından yeni uygulamaya alınan kademeli tarife birim fiyatlarından hesaplanmaktadır.

GÜNLÜK ORTALAMA TÜKETİM NASIL HESAPLANIYOR?

EPDK mevzuatı gereği elektrik sayaçları 25-35 gün aralığında okunur ve aylık toplam tüketimin okuma gün sayısına bölünmesi ile ortalama günlük tüketim miktarı belirlenir. Kademeli tarife hesaplamasında günlük ortalama tüketim miktarı baz alındığından okuma gün sayısından bağımsız faturalama yapılmaktadır. Örneğin faturada gün sayısı 28 ise toplam tüketim 28’e, 32 gün ise toplam tüketim 32’ye bölünerek ortalama günlük tüketim miktarı hesaplanmaktadır.

GÜNLÜK ORTALAMA TÜKETİMİM 5 KWH’Yİ (KİLOVATSAATİ) GEÇMEZSE FATURAM HANGİ KADEMEDEN GELECEK?

Günlük ortalama tüketiminizin 5 kWh’yi (kilovatsaati) geçmemesi durumunda, faturanız sadece “düşük kademe birim fiyatından” hesaplanacaktır.

KADEMELİ ELEKTRİK TARİFESİNE GEÇİŞ İÇİN HERHANGİ BİR İŞLEM YAPMAM GEREKİYOR MU?

01.01.2022 tarihinden itibaren devreye giren kademeli elektrik tarifesi, abonelerin tercihine bağlı olmayıp Türkiye genelindeki tüm mesken tek zamanlı alçak gerilim aboneleri için geçerlidir. Bu gruba dahil abonelerin geçiş için herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

KADEMELİ TARİFEDEN ÇIKMA HAKKIM VAR MI?

Kademeli elektrik tarifesi; EPDK’nın 31.12.2021 tarihli 10707 No’lu kararı ile, 01.01.2022 tarihi itibarıyla mesken tek zamanlı alçak gerilim abone grubunda olan tüm tüketiciler için geçerli olmak üzere başlatılmıştır. Mesken alçak gerilim abonelerinin tek zamanlı tarifeden çok zamanlı tarifeye geçiş yapması durumunda kademeli tarife uygulaması sona erer. Çok zamanlı tarifede elektrik tüketimi, günün 3 ayrı zaman diliminde, 3 ayrı birim fiyat üzerinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle tüketim zamanlarınızı dikkate alarak değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

KADEMELİ TARİFE ŞEHİT AİLELERİ VE MUHARİP MALUL GAZİLER ABONE GRUBUNA UYGULANACAK MI?

Hayır, Şehit Aileleri ve Muharip Malul Gaziler abone grubu kademeli tarife kapsamı dışındadır.”

The post Kademeli elektrik tarifesinde merak edilen bütün hususlar appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/kademeli-elektrik-tarifesinde-merak-edilen-butun-hususlar.html/feed 0 30078