Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi Sun, 14 Jul 2024 18:00:12 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.10 https://memur70.com/wp-content/uploads/2020/11/cropped-favicon-32x32.png Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com 32 32 2024 KPSS soru ve cevapları açıklandı https://memur70.com/2024-kpss-soru-ve-cevaplari-aciklandi.html https://memur70.com/2024-kpss-soru-ve-cevaplari-aciklandi.html#respond Sun, 14 Jul 2024 18:00:12 +0000 https://memur70.com/?p=67658

2024 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür oturumları temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları, ÖSYM'nin sitesinde erişime açıldı.

The post 2024 KPSS soru ve cevapları açıklandı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) maratonu, bugün düzenlenen Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumu ile başladı.

Oturumların geride kalması ile şimdi de cevap anahtarları adayların gündeminde.

Yayımlanacak cevap anahtarları ile doğru/yanlış sayılarını öğrenecek memur adayları için beklenen açıklama geldi..

CEVAP ANAHTARI ERİŞİME AÇILDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen KPSS lisans oturumunun soru ve cevap anahtarı erişime açıldı.

ÖSYM tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

14 Temmuz tarihinde uygulanan 2024-KPSS Lisans Sınavı Genel Yetenek-Genel Kültür/Eğitim Bilimleri oturumlarının Temel Soru Kitapçıkları ile Cevap Anahtarları’nın yüzde 10’u aşağıdaki bağlantıda erişime açılmıştır.

Sınava başvuran adaylar, Temel Soru Kitapçığı diziliminde verilen sınav sorularının tamamına 14 Temmuz tarihinde saat 17.45’ten itibaren ÖSYM’nin ‘https://ais.osym.gov.tr’ adresinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle 10 gün süreyle erişebilecektir. Temel Soru Kitapçığı’nın görüntüleme süreci 24 Temmuz 2024 tarihi saat 23.59’da sona erecektir.

SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sonuçlar Ağustos’ta

Sınav sonuçları ise 23 Ağustos’ta açıklanacak.

The post 2024 KPSS soru ve cevapları açıklandı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/2024-kpss-soru-ve-cevaplari-aciklandi.html/feed 0
TMSF’ye devredilen şirketlerden 94’ünün mülkiyeti Hazine’ye geçti https://memur70.com/tmsfye-devredilen-sirketlerden-94unun-mulkiyeti-hazineye-gecti.html https://memur70.com/tmsfye-devredilen-sirketlerden-94unun-mulkiyeti-hazineye-gecti.html#respond Sun, 14 Jul 2024 17:00:09 +0000 https://memur70.com/?p=67655

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) kayyımlık yaptığı 94 şirket için müsadere kararı verildi.

The post TMSF’ye devredilen şirketlerden 94’ünün mülkiyeti Hazine’ye geçti appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

TMSF, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından FETÖ’ye ilişkin yürütülen soruşturmalar kapsamında Türkiye’nin 32 ilinde 694 şirkette kayyım olarak görev yapıyor. Bu şirketler; ağırlıklı olarak enerji, inşaat, madencilik, mobilya ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

TMSF ayrıca, 82 şirkete pay kayyımı, 93 gerçek kişinin de mal varlıklarına kayyım olarak atandı.

TMSF’nin kayyım olarak görevlendirildiği 97 şirketin tasfiye ve sicilden terkine ilişkin hazırlık işlemleri ile ilan ve bilançonun hazırlanması işlemlerinin başlatılmasına karar verildi. Ayrıca 34 şirketin de tasfiye işlemleri tamamlanarak ticaret sicilinden terkin edildi.

Hakimlik ve mahkeme kararlarıyla TMSF’nin kayyım atandığı şirketlerden 643’ünün kayyımlık kararı yine ilgili mahkeme ve hakimliklerce tamamen kaldırıldı.

TMSF, kayyımlık yaptığı şirketlerde 27 bin kişiye iş sağlıyor
TMSF’nin kayyım olarak görevlendirildiği 694 şirketin aktif büyüklüğü Fon’a devir tarihleri itibarıyla 39,5 milyar lira iken, bu rakam 31 Mart 2024 itibarıyla yüzde 271 büyüme ile 146,5 milyar liraya, öz kaynak toplamı da yüzde 262 artışla 17,5 milyar liradan 63 milyar liraya ulaştı.

Şirketlerin cirosu geçen yılın sonunda 123,3 milyar lira, karı da 10,09 milyar liraya ulaştı.

Halihazırda TMSF yönetimi altındaki şirketlerde 26 bin 914 kişi istihdam ediliyor.

Satışlardan yaklaşık 16,5 milyar lira hasılat elde edildi
TMSF, bugüne kadar 16 şirketin hisselerini açık ihale yöntemiyle sattı. Bu satışlardan toplam 341 milyon lira satış hasılatı elde edildi.

Ayrıca, çoğu ticari ve iktisadi bütünlük (TİB) yöntemiyle yapılan ihalelerde, 12 milyar 861 milyon 350 bin lira ve 3 milyon 500 bin dolar muhammen bedel üzerinden varlıklar satışa sunuldu. Bugüne kadar gerçekleştirilen bütün ihaleler sonucunda KDV dahil 16 milyar 274 milyon lira ve 7 milyon dolar satış hasılatına ulaşıldı.

TMSF’nin kayyım olarak görev yaptığı şirketlerin 94’ü hakkında da ilgili mahkemelerce müsadere kararı verilmesinin ardından bu kararların kesinleşmesiyle şirketlerin sahipliği Hazine’ye geçti.

Bu kapsamda, Erciyes Anadolu Grubu şirketlerine ilişkin satış süreçleri kademeli olarak devam ederken, satış ilanları Resmi Gazete, ulusal çapta yayın yapan gazeteler ve TMSF internet sitesinde yayımlanarak yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisine sunuluyor.

TMSF’den alınan bilgiye göre, bundan sonraki süreçte de şirketlerin satış ve tasfiye işlemlerine devam edilecek.

The post TMSF’ye devredilen şirketlerden 94’ünün mülkiyeti Hazine’ye geçti appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/tmsfye-devredilen-sirketlerden-94unun-mulkiyeti-hazineye-gecti.html/feed 0
Kemoterapinin kıyısından döndü: 100 binde 5 kişide görülüyor https://memur70.com/kemoterapinin-kiyisindan-dondu-100-binde-5-kiside-goruluyor.html https://memur70.com/kemoterapinin-kiyisindan-dondu-100-binde-5-kiside-goruluyor.html#respond Sun, 14 Jul 2024 16:00:22 +0000 https://memur70.com/?p=67652

İstanbul'da yaşayan Şükran Ayalp, ilk teşhislerde pankreas kanseri gibi görülen "Otoimmün pankreatit” hastalığına yakalandı. Yüz binde 5 kişide görülen hastalığa yakalanan Ayalp, kemoterapinin kıyısından döndü.

The post Kemoterapinin kıyısından döndü: 100 binde 5 kişide görülüyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

İstanbul’da yaşayan Şükran Ayalp isimli kadın, midesinde dolgunluk, ani kilo kaybı, iştahsızlık gibi şikayetlerle hastaneye gitti. Ayalp’ın ilk sonuçları pankreas kanserini işaret etti ancak Otoimmün pankreatit” olduğu çok geç olmadan anlaşıldı. Yüz binde 5 kişide görülen hastalık hakkında Prof. Dr. Özdil açıklamalarda bulundu.

Ani kilo kaybı, iştahsızlık gibi şikayetlerle Biruni Üniversite Hastanesi’ne başvuran Ayalp’in pankreasında kitle olduğu tespit edildi. Kitle, ilk tetkiklerde pankreas kanseri gibi görülse de durumdan şüphelenen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Kamil Özdil, yeniden biyopsi istedi. Tetkikleri değerlendiren Özdil, Şükran Ayalp’in aslında kanser olmadığını fark etti ve kanser kitlesine çok benzeyen, yüz binde 5 kişide görülen “Otoimmün pankreatit” hastalığı teşhisini koydu. 55 yaşındaki kadın hasta ilaçla tedavi altına alınırken kitlede küçülme tespit edildi.

KİTLE KANSERE İŞARET EDİYORDU

Teşhis ve tedavi sürecini anlatan Prof. Dr. Kamil Özdil, “Ayrıntılı tetkikler ve görüntülemelerde hastanın pankreasında 5 cm civarında bir kitle tespit ettik. Radyolojik görüntülere göre kitle oradaki damarlara tutunmuş olduğu için ameliyat aşamasını da geçmiş olan bir pankreas kitlesiydi, tamamen kanser görünümüne sahipti. Bunu üzerine kemoterapi alabilmesi için EUS (endoskopik ultrasonografi) dediğimiz yöntemle pankreastan biyopsi aldık. Biyopside kötü hastalığı çağrıştıran hücre saptayamadık. Bundan emin olmak için bir kez daha biyopsi alıp başka bir merkezde de bunu değerlendirdik. Tüm bulguları üst üste topladığımız zaman hastada kanser görünümünde ortaya çıkan ama kanser olmayan, ottiomun pankreatit denilen hastalığı tespit ettik” dedi.

BİYOPSİ AVANTAJ OLDU

Başlanan tedavi ile kitlenin neredeyse tamamının kaybolduğunu belirten Prof. Dr. Özdil, birçok vakada ancak ameliyat aşamasında ottiomun pankreatit tanısının koyulabildiğini ifade ederek, “Hasta, bu hastalığın tespit edilememesi nedeniyle aslında ameliyat gereksinimi olmadığı halde ameliyata alınabilmekte. EUS’la yapılan biyopsi ile tanının tam netleşmiş olması, bu hasta için bir avantaj oldu. Hasta, kemoterapi veya ameliyat gereksinimi olmadan tedavi görmüş oldu” şeklinde konuştu.

Her kitlenin kötü huylu tümör olmayacağını, bunun çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Kamil Özdil, sözlerini şöyle noktaladı:
“Otoimmün pankreatit nadir görülen bir hastalık. 100 binde 5 ila 3 civarında görülme oranı mevcut. Her gördüğümüz kitle kanser olmayabilir. Onun için hastayı iyi değerlendirdikten sonra ona uygun testleri yapıp gerekiyorsa mutlaka biyopsi alıp değerlendirilmeli. Bu vakada da gördüğümüz gibi nadir de olsa birey için hayatın akışını değiştirebiliyor.”

İKİ DEFA BİYOPSİ YAPILDI

Gittiği başka bir merkezde de kitlenin pankreas kanseri olarak değerlendirilmesi üzerine zor günler yaşayan Şükran Ayalp, “Kamil hocanın bilim ahlakı bizi doğru yola götürdü. Ona çok teşekkür ediyorum. Hastalığımın üzerinde tekrar durdu. ‘Bunun ne olduğunu bilmemiz gerekir ki tedaviyi ona göre yapalım’ dedi. Onun üzerine ikinci bir biyopsi daha yapıldı ve neticede kanser olmadığı anlaşıldı. Gereksiz yere ameliyat olmadan ya da kemoterapi almadan, otoimmün pankreatit adı verilen hastalık olması sebebiyle tedavinin steroidler üzerinden yapılacağı ortaya çıktı” diye konuştu.

‘DİBE GİTTİM, TEKRAR YUKARI ÇIKTIM’

Kısa sürede yaşadığı karmaşık duyguları da anlatan Ayalp, “Dibe gittim, tekrar yukarı çıktım. İlk kanser ihtimalinde ölümü çok düşündüm ama sağ olsun eşim bana çok destek oldu, ilgisini gösterdi. O beni biraz daha güçlü tutmaya çalıştı. Şimdi soru işaretlerim var ama hayata olumlu bakıyorum” dedi.

Tedavisi bir aydır devam eden Şükran Ayalp’in durumu hızla iyiye gidiyor.

KAYNAK: İHA

The post Kemoterapinin kıyısından döndü: 100 binde 5 kişide görülüyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/kemoterapinin-kiyisindan-dondu-100-binde-5-kiside-goruluyor.html/feed 0
Erciyes’te dağcılar kaza geçirdi https://memur70.com/erciyeste-dagcilar-kaza-gecirdi.html https://memur70.com/erciyeste-dagcilar-kaza-gecirdi.html#respond Sun, 14 Jul 2024 15:00:08 +0000 https://memur70.com/?p=67649

Erciyes Dağı'nda yürüyüş yapan bir grup dağcı yürüyüş sırasında kaza geçirdi. Ekipler dağcıları kurtarmak için çalışma başlattı.

The post Erciyes’te dağcılar kaza geçirdi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Edinilen bilgiye göre, Erciyes dağı Şeytan Deresi Mevkii’nde ilk belirlemelere göre 4 kişilik dağcı grubu yürüyüş yaptıkları sırada kaza geçirdi.

İhbar üzerine bölgeye AFAD, itfaiye, JAK, jandarma, sağlık ve Erciyes A.Ş. ekipleri sevk edildi.

Ekipler, yürüyüş yaparken kaza geçirerek, yaralanan dağcıları kurtarmak için çalışma başlattı.

KAYNAK: İHA

The post Erciyes’te dağcılar kaza geçirdi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/erciyeste-dagcilar-kaza-gecirdi.html/feed 0
Denizli’de motosiklet kazası: Karı koca hayatını kaybetti https://memur70.com/denizlide-motosiklet-kazasi-kari-koca-hayatini-kaybetti.html https://memur70.com/denizlide-motosiklet-kazasi-kari-koca-hayatini-kaybetti.html#respond Sun, 14 Jul 2024 14:00:07 +0000 https://memur70.com/?p=67646

Denizli'nin Güney ilçesinde motosikletin şarampole devrilmesi sonucu, karı koca kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

The post Denizli’de motosiklet kazası: Karı koca hayatını kaybetti appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Oktay Burkay (39) yönetimindeki plakasız sepetli motosiklet, Yeni Mahallesi yakınlarında şarampole devrildi.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi.

Kazada yaralanan sürücü ve yanındaki eşi Emine Burkay ambulansla kaldırıldığı Denizli Devlet Hastanesinde müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.

KAYNAK: DHA

The post Denizli’de motosiklet kazası: Karı koca hayatını kaybetti appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/denizlide-motosiklet-kazasi-kari-koca-hayatini-kaybetti.html/feed 0
Bakan Bolat, G7 Ticaret Bakanları Toplantısı’na katılacak https://memur70.com/bakan-bolat-g7-ticaret-bakanlari-toplantisina-katilacak.html https://memur70.com/bakan-bolat-g7-ticaret-bakanlari-toplantisina-katilacak.html#respond Sun, 14 Jul 2024 13:00:09 +0000 https://memur70.com/?p=67643

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, G7 Ülkeleri Ticaret Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere 16 Temmuz Salı günü İtalya'ya gidecek.

The post Bakan Bolat, G7 Ticaret Bakanları Toplantısı’na katılacak appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İtalya’nın Villa San Giovanni kasabasında gerçekleştirilecek toplantıya, G7 ülkeleri (ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Kanada) ve Avrupa Birliği ile davetli olarak Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Yeni Zelanda, Arjantin, Brezilya, Güney Kore ve Vietnam’ın ticaret bakanları, üst düzey hükümet görevlileri, Dünya Ticaret Örgütü ve OECD genel direktörleri ile G7 ülkeleri iş dünyası çatı kuruluşu (B7) temsilcilerinin katılması bekleniyor.

Tedarik zincirlerinde yaşanan sorunlar, arz sıkıntıları ve enflasyonist baskıların etkilerinin son yıllarda giderek artan şekilde yaşandığı küresel konjonktürde ticaret diplomasisinin zirvesini bir araya getirecek toplantıda, “küresel tedarik zincirlerinin dayanıklılığı” temasıyla dünya ticaretinde karşılaşılan başlıca sorunlar ve çözüm yolları, tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesine yönelik işbirlikleri, çok taraflı ticaret sistemi reformu, küresel ticarette haksız rekabet uygulamaları ve riskler ele alınacak.

Ayrıca Bakan Bolat’ın, İtalya, Birleşik Krallık, Japonya ve Kanada başta olmak üzere katılımcı ülkelerden muhatapları ve uluslararası örgüt yöneticileriyle ikili ticari ve ekonomik ilişkiler ile çok taraflı ticaret sisteminin gündemindeki konular hakkında görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Dünyanın sanayileşmiş yedi büyük ekonomisini bir araya getiren G7 forumu, 1973’ten bu yana dünya ekonomisinin gündemindeki konulara yön veren en önemli uluslararası istişare platformları arasında yer alıyor.

Küresel ekonominin yaklaşık yüzde 50’sini temsil eden G7 ekonomileri, Türkiye’nin de en önemli ticaret ortakları arasında bulunuyor. Bu sene, 13-15 Haziran’da gerçekleştirilen G7 Liderler Zirvesi’ne, ev sahibi İtalya’nın daveti üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılım sağlamıştı.

The post Bakan Bolat, G7 Ticaret Bakanları Toplantısı’na katılacak appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/bakan-bolat-g7-ticaret-bakanlari-toplantisina-katilacak.html/feed 0
Yılın ilk yarısında 11,4 milyon adet çeyrek altın üretildi https://memur70.com/yilin-ilk-yarisinda-114-milyon-adet-ceyrek-altin-uretildi.html https://memur70.com/yilin-ilk-yarisinda-114-milyon-adet-ceyrek-altin-uretildi.html#respond Sun, 14 Jul 2024 12:00:09 +0000 https://memur70.com/?p=67640

Çeyrek altın üretimi ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 artarak 11 milyon 413 bin 710 adet oldu.

The post Yılın ilk yarısında 11,4 milyon adet çeyrek altın üretildi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

derlediği bilgilere göre, altın fiyatlarında görülen yükseliş fiziki altın talebine olumlu yansıdı.

Talebe yetişmek için fazla mesai yapan Darphane, ilk yarıda 11 milyon 413 bin 710 adet çeyrek altın üretti.

Darphane’nin çeyrek altın üretimi ocakta 1 milyon 826 bin 950, şubatta 2 milyon 260 bin 660, martta 2 milyon 460 bin 130, nisanda 3 milyon 53 bin 660, mayısta 1 milyon 443 bin 870, haziranda 368 bin 440 adet oldu. En yüksek üretim nisanda görülürken, geçen yılın ilk yarısına oranla toplam üretim artışı yüzde 3,6 olarak gerçekleşti.

Darphane’nin ürettiği diğer ziynet altın ürünlerine bakıldığında, 6 aylık süreçte 1 milyon 615 bin 585 adet yarım altın, 1 milyon 565 bin 802 adet tam altın, 135 bin 966 adet iki buçukluk ve 899 adet beşlik altın üretildi.

İlk yarıda üretilen toplam ziynet altın adedi 14 milyon 731 bin 962’ye ulaşırken, bu rakam 2023 sonunda 24 milyon 434 bin 311 olmuştu.

“GÜNLÜK ORTALAMA 300-400 KİLOGRAM CUMHURIYET ALTINI ÜRETİLİYOR”

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hekim, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, çeyrek altın üretiminde mayıs ve haziran rakamlarının değişkenliğine işaret ederek, üretim miktarlarının vatandaşlar ve kuyumculardan gelen altın taleplerinin seyrine göre değiştiğini söyledi.

Yeni tarihli altınların yoğun talep gördüğünü ifade eden Hekim, şu bilgileri paylaştı:

“Cumhuriyet ziynet altınlarında tarih değişikliği miladi takvim yılı başında, Cumhuriyet sikke altınlarında ise her yıl Cumhuriyet Bayramı’nda yapılıyor. Bu tarihlerde kullanıma sunulan yeni tarihli altınlar vatandaşlarımızdan daha yoğun bir talep gördüğünden her yıl 1 Ocak ve 30 Ekim tarihleriyle birlikte Cumhuriyet altınlarına olan talepte dönemsel bir artış yaşanıyor. İlaveten, Cumhuriyet altınlarına olan talep artışı ya da azalışları küresel ölçekte yaşanan ekonomik ve politik gelişmeler sonucu altın fiyatında ons başına oluşan dalgalanmalardan da etkilenmektedir.”

Hekim, Darphane’nin Beşiktaş yerleşkesindeki mevcut fabrikasında tek vardiya olarak günlük ortalama 300-400 kilogram Cumhuriyet altını üretildiğini aktardı.

Dönemsel olarak oluşan aşırı taleple birlikte teslimatlarda gecikmeler yaşandığını anlatan Hekim, “Bu sorunun önüne geçmek maksadıyla Darphane’nin Kartal’daki yerleşkesinde yeni bir Cumhuriyet altını üretim fabrikası kuruldu. Birkaç aya kadar devreye almayı planladığımız yeni tesis, mevcut fabrika kapasitesinin çok üzerinde üretim yapacak modern ve yüksek teknolojiye sahip. Yeni fabrikanın devreye alınmasıyla Cumhuriyet altınlarında yaşanan dönemsel talep artışlarında gecikmelere fırsat vermeden vatandaşlarımızın talepleri karşılanacaktır.” diye konuştu.

“KMTS’NİN AĞUSTOS SONUNA DEVREYE ALINMASI HEDEFLENİYOR”

Hekim, Darphane’de 5’i ziynet, 5’i de sikke olmak üzere farklı özelliklerde 10 çeşit Cumhuriyet altını üretildiğini kaydetti.

Gram altın üretiminin Darphane’nin yetkilendirdiği rafinerilerde yapılabileceğini anımsatan Hekim, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu alanda üretim verisi takibi Kıymetli Maden Takip Sistemi (KMTS) ile gerçekleşebilecek. KMTS kapsamında faaliyet göstermek isteyen rafinerilerimiz Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü’nden izin almak zorundadır. Bu izin süreçleri halihazırda devam ediyor. Faaliyet izni verilecek kıymetli maden rafinerileri faaliyet izinlerini müteakiben en geç 15 gün içinde KMTS’ye kaydını yaptıracak. Sistemin, izin süreçlerinin ağustos sonuna kadar tamamlanarak devreye alınması hedefleniyor.”

KAYNAK: AA

The post Yılın ilk yarısında 11,4 milyon adet çeyrek altın üretildi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/yilin-ilk-yarisinda-114-milyon-adet-ceyrek-altin-uretildi.html/feed 0
ÇAYKUR’dan kontenjan düşürme kararı https://memur70.com/caykurdan-kontenjan-dusurme-karari.html https://memur70.com/caykurdan-kontenjan-dusurme-karari.html#respond Sun, 14 Jul 2024 11:00:12 +0000 https://memur70.com/?p=67637

ÇAYKUR, üreticilerin yoğun çay toplaması nedeniyle günlük kapasitenin üzerine çıkıldığını belirterek, dekar başına 30 kilogram kontenjan uygulanacağını açıkladı.

The post ÇAYKUR’dan kontenjan düşürme kararı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), üreticilerin yoğun bir şekilde çay toplaması nedeniyle kapasitenin üzerine çıkıldığını belirterek, 10 Temmuz tarihinde dekar başına 50 kilogramlık bir kontenjan uygulamasına geçmişti.

Üreticilerin 3 gün içerisinde de yoğun şekilde çay toplaması üzerine ÇAYKUR, dekar başına 30 kilogramlık kontenjan uygulanacağını açıkladı. ÇAYKUR tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yaş çay alımlarımız 18 gündür serbest olarak gerçekleşmiştir. Üreticilerimizin tamamı 3 günlük tatil günlerini değerlendirmek için yoğun bir şekilde çay hasadına başlamıştır. Bugün itibariyle 12 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirilmiş olup, 1 günlük kapasitemiz kadar yaş çayda alım yerlerimizde bulunmaktadır. Kaliteden ödün vermemek adına kısa bir süreliğine alımlara dekara 30 kilogramdan devam edilecektir” ifadelerine yer verildi.

ÇAYKUR tarafından yapılan açıklamada ayrıca üreticilerin acele etmemeleri gerektiğinin altı çizilerek, “Üreticilerimizin acele etmemesi, çayın en güzel bekleme yerinin bahçe olduğunu, ayrıca üreticilerimizin her ne şart altında olursa olsun yanlarında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ayrıca üreticilerimizin kurumsal açıklamaların dışında hiçbir açıklamaya itibar etmemesi, doğru bilgiyi bağlı bulunduğu fabrikalarımızdan veya genel müdürlüğümüzden alınması gerektiğini hatırlatırız” ifadeleri kullanıldı.

The post ÇAYKUR’dan kontenjan düşürme kararı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/caykurdan-kontenjan-dusurme-karari.html/feed 0
Merkez Av Komisyonu, 2024-2025 dönemi için avlanma bölgelerini ve türleri belirledi https://memur70.com/merkez-av-komisyonu-2024-2025-donemi-icin-avlanma-bolgelerini-ve-turleri-belirledi.html https://memur70.com/merkez-av-komisyonu-2024-2025-donemi-icin-avlanma-bolgelerini-ve-turleri-belirledi.html#respond Sun, 14 Jul 2024 10:00:19 +0000 https://memur70.com/?p=67634

Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonunun 2024-2025 dönemine ilişkin kararları, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

The post Merkez Av Komisyonu, 2024-2025 dönemi için avlanma bölgelerini ve türleri belirledi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Buna göre, yaban hayvanlarının biyolojik gelişimlerinde iklimsel olarak oluşan bölgesel farklılıklar dikkate alınarak avlanma bölgeleri, türler, avlanma süreleri ve limitleri belirlendi.

Bıldırcın ve üveyik avı, Ege ve Marmara bölgelerinde 10 Ağustos’ta, Doğu Akdeniz, Batı Akdeniz, Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz bölgelerinde 24 Ağustos’ta ve Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’da 31 Ağustos’ta başlayacak ve 1 Aralık’a kadar devam edecek.

Kum kekliği, kınalı keklik ve çilkeklik avı ise bölgelere göre 26 ve 30 Ekim’de başlayıp 19 ve 26 Ocak 2025’te sona erecek.

Sakar meke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, Macar ördeği, tepeli patka, kılkuyruk, elmabaş patka, çıkrıkçın, su çulluğu, kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç, kaşıkgaga ve çulluk avı ise 19 ve 26 Ekim’de başlayacak ve 2 Mart 2025’te sona erecek.

Yaban tavşanı ve tilki avı, 12 Ekim 2024-26 Ocak 2025, yaban domuzu ve çakal avı ise 10 Ağustos 2024-16 Şubat 2025 tarihlerinde yapılabilecek. Alakarga, küçük karga, ekin kargası, leş kargası, karabatak ve saksağan avı 10 Ağustos’ta başlayacak.

Belirten av başlangıç tarihleri bazı bölgelerde bir kaç gün geç başlayabiliyor.

Bir avcı gün içinde 10’dan fazla bıldırcın, 3’er adetten fazla üveyik, kara tavuk, öter ardıç ve sakarca, 6’dan fazla tahtalı, kaya güvercini, 5’ten fazla çulluk, 15’ten fazla saksağan, 4’ten fazla sakar meke avlayamayacak.

Zehirli veya uyuşturucu yem ve ilaç gibi malzemeler avlanmada kullanılamayacak.

Kararlara, yasaklara, kısıtlamalara ve düzenlemelere aykırı hareket edenlerle ilgili yasal işlem yapılacak.

KAYNAK: AA

The post Merkez Av Komisyonu, 2024-2025 dönemi için avlanma bölgelerini ve türleri belirledi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/merkez-av-komisyonu-2024-2025-donemi-icin-avlanma-bolgelerini-ve-turleri-belirledi.html/feed 0
ÇAYKUR kontenjanı 50 kilogramdan 30 kilograma düşürdü https://memur70.com/caykur-kontenjani-50-kilogramdan-30-kilograma-dusurdu.html https://memur70.com/caykur-kontenjani-50-kilogramdan-30-kilograma-dusurdu.html#respond Sun, 14 Jul 2024 09:00:10 +0000 https://memur70.com/?p=67631

ÇAYKUR, üreticilerin yoğun çay toplaması nedeniyle günlük kapasitenin üzerine çıkıldığını belirterek, dekar başına 30 kilogram kontenjan uygulanacağını açıkladı.

The post ÇAYKUR kontenjanı 50 kilogramdan 30 kilograma düşürdü appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), üreticilerin yoğun bir şekilde çay toplaması nedeniyle kapasitenin üzerine çıkıldığını belirterek, 10 Temmuz tarihinde dekar başına 50 kilogramlık bir kontenjan uygulamasına geçmişti.

Üreticilerin 3 gün içerisinde de yoğun şekilde çay toplaması üzerine ÇAYKUR, dekar başına 30 kilogramlık kontenjan uygulanacağını açıkladı. ÇAYKUR tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yaş çay alımlarımız 18 gündür serbest olarak gerçekleşmiştir. Üreticilerimizin tamamı 3 günlük tatil günlerini değerlendirmek için yoğun bir şekilde çay hasadına başlamıştır. Bugün itibariyle 12 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirilmiş olup, 1 günlük kapasitemiz kadar yaş çayda alım yerlerimizde bulunmaktadır. Kaliteden ödün vermemek adına kısa bir süreliğine alımlara dekara 30 kilogramdan devam edilecektir” ifadelerine yer verildi.

ÇAYKUR tarafından yapılan açıklamada ayrıca üreticilerin acele etmemeleri gerektiğinin altı çizilerek, “Üreticilerimizin acele etmemesi, çayın en güzel bekleme yerinin bahçe olduğunu, ayrıca üreticilerimizin her ne şart altında olursa olsun yanlarında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ayrıca üreticilerimizin kurumsal açıklamaların dışında hiçbir açıklamaya itibar etmemesi, doğru bilgiyi bağlı bulunduğu fabrikalarımızdan veya genel müdürlüğümüzden alınması gerektiğini hatırlatırız” ifadeleri kullanıldı.

The post ÇAYKUR kontenjanı 50 kilogramdan 30 kilograma düşürdü appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/caykur-kontenjani-50-kilogramdan-30-kilograma-dusurdu.html/feed 0