Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi Fri, 07 Oct 2022 01:00:10 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.5 https://memur70.com/wp-content/uploads/2020/11/cropped-favicon-32x32.png Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com 32 32 185966257 Starbucks kahvelerine bir ayda ikinci zam! https://memur70.com/starbucks-kahvelerine-bir-ayda-ikinci-zam.html https://memur70.com/starbucks-kahvelerine-bir-ayda-ikinci-zam.html#respond Fri, 07 Oct 2022 01:00:10 +0000 https://memur70.com/?p=41707

Türkiye'de 500'den fazla şubesi bulunan kahve zinciri Starbucks, fiyatlarına yine zam yaptı. Starbucks, güncel fiyatlarını bugün müşterilere ...

The post Starbucks kahvelerine bir ayda ikinci zam! appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Türkiye’de 500’den fazla şubesi bulunan kahve zinciri Starbucks, fiyatlarına yine zam yaptı. Starbucks, güncel fiyatlarını bugün müşterilere sundu.

Yapılan zammın ardından bazı kahvelerin küçük boy fiyatları şubelerde şöyle oldu: 

Filtre kahve: 37 TL

Türk Kahvesi: 36 TL

Americano: 44 TL

Latte: 49 TL

Cappuccino: 49 TL

Caramel Macchiato: 63 TL

Mocha: 66 TL

White Chocolate Mocha: 68 TL

The post Starbucks kahvelerine bir ayda ikinci zam! appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/starbucks-kahvelerine-bir-ayda-ikinci-zam.html/feed 0 41707
ABD’de benzin fiyatları endişesi https://memur70.com/abdde-benzin-fiyatlari-endisesi.html https://memur70.com/abdde-benzin-fiyatlari-endisesi.html#respond Thu, 06 Oct 2022 22:00:08 +0000 https://memur70.com/?p=41704

OPEC'in günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı sonrası ABD'li sanayiciler karara tepkilerini dile getirdi ...

The post ABD’de benzin fiyatları endişesi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

OPEC’in günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı sonrası ABD’li sanayiciler karara tepkilerini dile getirdi.

Üretim düşüşü haberinin ardından American Petroleum Institute (API) CEO’su Mike Sommers, “Uygun fiyatlı, güvenilir enerji talebini karşılamanın çözümü tam burada, ABD’dedir.” dedi.

Sommers, “Jeopolitik istikrarsızlıktan kaynaklanan, büyüyen bir enerji kriziyle karşı karşıyayız ve ABD’li kanun yapıcılar, Amerika’da daha fazla enerji üretmek için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Amerikan Keşif ve Üretim Konseyi (AXPC) CEO’su Anne Bradbury de, Twitter’dan OPEC kararına, “Enerji işinde tek bir büyük günah vardır: Kendinizi asla ama asla güvenilmez bir tedarikçi yapmayın. Bir daha kimse sana güvenmeyecek.” şeklinde tepki verdi.

Bradbury, OPEC’in üretimi kısma kararının, halihazırda rekor düzeyde yüksek enflasyonla mücadele eden Amerikalı aileler ve işletmeler için “iyi bir haber olmadığını” ve bu gelişmenin pompa fiyatlarına yansıyacağını ifade etti.

ABD’li araba sahipleri fiyatları endişeyle takip ediyor

OPEC’in 2020’den bu yana en büyük arz kesintisi sonrası bugün Virginia ve başkent Washington’da benzin istasyonuna gelen Amerikalılar, depolarını doldurmadan önce ekrandaki fiyatları endişeli gözlerle inceledi.

ABD’de, talebin artmasına karşın rafineri sorunlarının artması sonucu halihazırda yükselme eğiliminde olan benzinin galonu (3,78 litre) 3,83 dolar civarında seyrederken, analistler OPEC kararı sonrası fiyat tırmanışının hızlanacağı beklentisini dile getirdi.

Ülkedeki benzin fiyatları yılın ilk aylarında başlayan Rusya Ukrayna savaşı sonrası tırmanışa geçerek haziranda galon başına 5,02 dolara kadar yükselmişti.

Beyaz Saray, temmuz sonunda ülke genelinde benzin fiyatlarını düşürmeye yardımcı olmak için stratejik petrol rezervinden ilave 20 milyon varil, eylülde ise ilave 10 milyon varil petrol satacağını duyurmuş, ABD’nin stratejik rezervindeki ham petrol oranı 1984’ten bu yana en düşük seviyeye inmişti.

The post ABD’de benzin fiyatları endişesi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/abdde-benzin-fiyatlari-endisesi.html/feed 0 41704
Bakan Nebati, Mairead McGuinness ile görüştü https://memur70.com/bakan-nebati-mairead-mcguinness-ile-gorustu.html https://memur70.com/bakan-nebati-mairead-mcguinness-ile-gorustu.html#respond Thu, 06 Oct 2022 20:00:09 +0000 https://memur70.com/?p=41701

Bakan Nureddin Nebati, görüşmeye ilişkin detayları sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Nebati, Finansal Hizmetler, Finansal İstikrar ve ...

The post Bakan Nebati, Mairead McGuinness ile görüştü appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Bakan Nureddin Nebati, görüşmeye ilişkin detayları sosyal medya hesabından paylaştı.

Bakan Nebati, Finansal Hizmetler, Finansal İstikrar ve Sermaye Piyasaları Birliği’nden sorumlu AB Komiseri Mairead McGuinness ile Türkiye ve Avrupa Birliği’nin ekonomik ilişkilerini ele aldıklarını belirtti.

Görüşmede, küresel sınamalar karşısında iş birliğinin nasıl güçlendirileceğine dair fikir alışverişinde bulunduklarını da ifade etti.

The post Bakan Nebati, Mairead McGuinness ile görüştü appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/bakan-nebati-mairead-mcguinness-ile-gorustu.html/feed 0 41701
Almanya’da ekonomi anketi! Halk ne diyor? https://memur70.com/almanyada-ekonomi-anketi-halk-ne-diyor.html https://memur70.com/almanyada-ekonomi-anketi-halk-ne-diyor.html#respond Thu, 06 Oct 2022 19:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=41698

Piyasa araştırmacısı Infratest Dimap tarafından "ARD-Deutschlandtrend" için yapılan anketin sonucuna göre her 5 kişiden 4'ü mevcut ekonomik ...

The post Almanya’da ekonomi anketi! Halk ne diyor? appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Piyasa araştırmacısı Infratest Dimap tarafından “ARD-Deutschlandtrend” için yapılan anketin sonucuna göre her 5 kişiden 4’ü mevcut ekonomik durumu “kötü” olarak değerlendiriyor.

Veriler, ülkedeki ekonomik durum değerlendirmesinin 2009’dan bu yana en kötü durumda olduğunu gösterdi. Buna göre, halkın sadece yüzde 20’si ekonomik durumu “iyi” olarak tanımladı.

Ankete katılanların yüzde 53’ü Almanya’daki ekonomik durumun 1 yıl içinde bugünkünden daha kötü olacağına inanıyor.

Öte yandan, anket sonucuna göre fiyat artışlarına ilişkin endişeler de yüksek. Katılımcıların yüzde 57’si, faturalarını ödeyemeyecek duruma gelmekten aşırı derecede endişe duyuyor.

Ayrıca ankete katılanların yüzde 70’i de federal hükümetin enerji arzını güvence altına alma konusundaki çalışmalarından memnun değil.

The post Almanya’da ekonomi anketi! Halk ne diyor? appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/almanyada-ekonomi-anketi-halk-ne-diyor.html/feed 0 41698
Lübnan’da mudilerin banka baskınları sürüyor https://memur70.com/lubnanda-mudilerin-banka-baskinlari-suruyor.html https://memur70.com/lubnanda-mudilerin-banka-baskinlari-suruyor.html#respond Thu, 06 Oct 2022 18:00:10 +0000 https://memur70.com/?p=41695

"Mudilerin Sesi" Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, Mustafa Faur adlı Lübnanlı, Beyrut'un güneyindeki Lübnan Fransız Bankası'na baskın yaparak ...

The post Lübnan’da mudilerin banka baskınları sürüyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

“Mudilerin Sesi” Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, Mustafa Faur adlı Lübnanlı, Beyrut’un güneyindeki Lübnan Fransız Bankası’na baskın yaparak bankadaki dövizini istedi.

Derneğin bir diğer açıklamasında da Yahya Bedreddin adlı vatandaşın ülkenin güneyindeki en-Nebatiyye bölgesindeki Akdeniz Bankası’na baskın yaparak parasını istediği bilgisi yer aldı. Olay üzerine çevredeki diğer bankalar kapılarını kapattı.

Lübnanlı bağımsız ve muhalif milletvekili Sintiya Zarazir, 3 yıldır dondurulan hesabındaki tutarı çekebilmek için düzenlediği banka baskınını, parasını aldıktan sonra sonlandırmıştı.

Lübnan’da dondurulan banka hesaplarındaki paralarını alamayan mevduat sahipleri dün de farklı bölgelerdeki 4 şubeye baskın düzenlemişti.

Baskınların ardından açıklama yapan Lübnan Bankalar Birliği, ülkede yaşanan mevduat hesapları krizinden bankaların değil devlet yönetiminin sorumlu olduğunu belirtmişti.

Lübnan’daki ekonomik kriz ve mudilerin banka baskınları

Lübnan’da döviz rezervlerinin erimesini önlemek amacıyla 2019’dan itibaren tüm döviz mevduat hesapları dondurulmuştu.

Lübnan Merkez Bankası, Kasım 2021’de kısıtlı ve hükümetin belirlediği kur üzerinden vatandaşların parasını çekebileceğini açıklamıştı.

Ülke, bu gelişmeler nedeniyle zaman zaman çeşitli olaylara sahne olurken başkent Beyrut’ta 11 Ağustos’ta bir kişi, parasını çekemediği için silahla banka çalışanlarını tüm gün rehin almış, daha sonra teslim olmuştu.

Beyrut’ta 14 Eylül’de de bir kadın, parasını çekmek için bankayı basmış ve hesabındaki 13 bin dolarlık meblağı aldıktan sonra şubeden ayrılmıştı.

Bu olayın ardından 16 Eylül’de ülkenin farklı bölgelerinde en az 7 banka baskını daha gerçekleşmişti.

The post Lübnan’da mudilerin banka baskınları sürüyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/lubnanda-mudilerin-banka-baskinlari-suruyor.html/feed 0 41695
Kaş, dalış turizminin merkezi oldu https://memur70.com/kas-dalis-turizminin-merkezi-oldu.html https://memur70.com/kas-dalis-turizminin-merkezi-oldu.html#respond Thu, 06 Oct 2022 17:00:19 +0000 https://memur70.com/?p=41692

Ulutaş, İnceboğaz Tesisleri açıklarında devam eden Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS). 6. Serbest Dalış Dünya Şampiyonası'nda ...

The post Kaş, dalış turizminin merkezi oldu appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Ulutaş, İnceboğaz Tesisleri açıklarında devam eden Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS). 6. Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nda yarışan sporcuları ziyaret etti.

Şampiyonada 39 ülkeden 120 sporcunun yarıştığını ifade eden Ulutaş, şunları kaydetti:

“Burada dalış faaliyetlerinin yapılması ve bu tür şampiyonalarla desteklenmesi ülkemizdeki denizlerin önemini daha da artırıyor. Bu, özellikle denizaltındaki habitatı, biyolojik canlılığı misafirlerimizin görmesi açısından da iyi bir tanıtım oluyor. İlçemizde büyük şampiyonaları yaptıkça dalış turizmine ilgi artıyor. Dünyanın her bölgesinden sporculara ev sahipliği yapıyoruz. İlçemiz dalış turizminin de merkezi oldu.”

Şampiyonada önemli derecelerin alındığını vurgulayan Ulutaş, organizasyonda şu ana kadar 10 dünya rekoru, 5 Türkiye rekoru kırıldığını söyledi.

Bu tür şampiyonaları sürdürmek istediklerini bildiren Ulutaş, “Dalış turizminin Kaş’ta, Antalya’da ve Türkiye’de gelişmesi için desteğimizi devam ettireceğiz.” dedi.

Başkan Ulutaş, oluşturdukları Kaş Sualtı Sanat Parkı’nın ilçedeki dalış turizmine yeni bir alternatif olacağını sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA

The post Kaş, dalış turizminin merkezi oldu appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/kas-dalis-turizminin-merkezi-oldu.html/feed 0 41692
Bakan Dönmez’den enerjide önemli anlaşma mesajı https://memur70.com/bakan-donmezden-enerjide-onemli-anlasma-mesaji.html https://memur70.com/bakan-donmezden-enerjide-onemli-anlasma-mesaji.html#respond Thu, 06 Oct 2022 16:00:10 +0000 https://memur70.com/?p=41689

Türkiye'nin Enerji alanındaki atılımları devam ediyor. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, BTE, BTC ve TANAP gibi altyapı projelerinin ...

The post Bakan Dönmez’den enerjide önemli anlaşma mesajı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Türkiye’nin Enerji alanındaki atılımları devam ediyor. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, BTE, BTC ve TANAP gibi altyapı projelerinin bölge ve Avrupa’nın enerji arz güvenliğine katkı sağladığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye-Azerbaycan 2. Enerji Forumu’na katıldı.

Bakan Dönmez “Yakın zamanda, enerji sektörümüzdeki iş birliğini daha da ileriye taşıyacak hükümetler arası anlaşmaya imza atmayı planlıyoruz, yine çok yakın bir zamanda BOTAŞ ve SOCAR’ın kurduğu ortak şirketin faaliyetlerine başlaması ile ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak için önemli bir adım atmış olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Dönmez’in açıklamalarından satır başları:

Hidrokarbon alanında kat ettiğimiz yol ve birlikte gerçekleştirdiğimiz birçok başarılı işbirliği projesinin, yenilenebilir enerji alanına da taşınmasıyla mevcut ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracağımıza inanıyorum. Hedefimiz, sağlam temellere dayanan, öngörülebilir ve uygulanabilir, rasyonel bir yol haritası ortaya koymak. Ve bu vizyonumuz doğrultusunda, başta yenilenebilir enerji olmak üzere tüm alanlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Her aşamasında desteğimizi güçlü şekilde gösterdiğimiz Vatan Muharebesi ile işgalden kurtarılan bölgelerde hayata geçirilmesi planlanan “Yeşil Enerji” konseptinin uygulanmasında gerek kamu gerek özel sektörümüz olarak her zaman dost ve kardeş Azerbaycan’ın yanında olmayı devam edeceğiz.

Yakın zamanda, enerji sektörümüzdeki iş birliğini daha da ileriye taşıyacak hükümetler arası anlaşmaya imza atmayı planlıyoruz. Yine çok yakın bir zamanda BOTAŞ ve SOCAR’ın kurduğu ortak şirketin faaliyetlerine başlaması ile ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak için önemli bir adım atmış olacağız.

KAYNAK: İHA

The post Bakan Dönmez’den enerjide önemli anlaşma mesajı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/bakan-donmezden-enerjide-onemli-anlasma-mesaji.html/feed 0 41689
Android telefonlarda yeni tehdit: RatMilad https://memur70.com/android-telefonlarda-yeni-tehdit-ratmilad.html https://memur70.com/android-telefonlarda-yeni-tehdit-ratmilad.html#respond Thu, 06 Oct 2022 15:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=41686

Bleeping Computer'da yer alan bir habere Zimperium isimli bir siber güvenlik firması, Android telefonları tehdit eden RatMilad adlı kötü amaçlı ...

The post Android telefonlarda yeni tehdit: RatMilad appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Bleeping Computer’da yer alan bir habere Zimperium isimli bir siber güvenlik firması, Android telefonları tehdit eden RatMilad adlı kötü amaçlı yazılım tespit etti.

RatMilad, kurbanından büyük miktarda veri çalarak ve konuşmaları dinleyerek özellikle Orta Doğu’daki Android kullanıcılarını tehdit ediyor.

Yeni tehdit ilk olarak Text Me olarak bilinen sahte bir telefon sahtekarlığı uygulaması aracılığıyla yayıldı. Uygulamanın adı ise daha sonra saldırganlar tarafından NumRent olarak değiştirildi.

NumRent uygulaması, SMS doğrulaması isteyen sitelere telefon numarasını vermek istemeyen kullanıcılara ücretsiz ve geçici telefon numarası verdiğini iddia ediyor. Ancak bu vadettiğini hiçbir zaman gerçekleştirmiyor. 

Zimperium firması, Android uygulamasını tanıtmak için kullanılan Telegram kanalının şimdiden 4 bin 700’den fazla kez görüntülendiğini belirterek kötü amaçlı yazılımın binlerce kişi tarafından indirildiğini düşünüyor.

NUMRENT TELEFONA YÜKLENDİKTEN SONRA ADINI DEĞİŞTİRİYOR

Casus yazılım yüklendikten sonra, RatMilad’ın algılanmaması için kendini VPN uygulamasına dönüştürüyor. Ardından kişiler, arama kayıtları, GPS konum verileri ve metin mesajları dahil olmak üzere birçok bilgiyi toplamaya devam ediyor.

Uzmanlar Android telefonlara Google Play dışından uygulama yüklenmemesini tavsiye ediyor. Play Protect açık olduğu taktirde Google, tespit edilen kötü amaçlı yazılımları telefondan otomatik olarak kaldırabiliyor.

The post Android telefonlarda yeni tehdit: RatMilad appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/android-telefonlarda-yeni-tehdit-ratmilad.html/feed 0 41686
Euro Bölgesi’nde perakende satışlar ağustosta düştü https://memur70.com/euro-bolgesinde-perakende-satislar-agustosta-dustu.html https://memur70.com/euro-bolgesinde-perakende-satislar-agustosta-dustu.html#respond Thu, 06 Oct 2022 14:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=41683

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin ağustos ayına ilişkin perakende satış verilerini yayımladı. Buna ...

The post Euro Bölgesi’nde perakende satışlar ağustosta düştü appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin ağustos ayına ilişkin perakende satış verilerini yayımladı.

Buna göre, AB’de perakende satışlar, ağustosta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 1,3 azaldı.

Euro Bölgesi’nde de perakende satışlar ağustos ayında temmuz ayına kıyasla yüzde 0,3, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 2 düştü.

AB ülkeleri arasında ağustosta bir önceki aya kıyasla perakende satışlarda en fazla düşüş yüzde 2,2 ile Hollanda’da, yüzde 1,3 ile Almanya’da ve yüzde 1,1 ile Malta’da oldu. En fazla yükseliş ise yüzde 7 ile Slovenya’da, yüzde 3,8 ile Lüksemburg’da ve yüzde 3,5 ile de İrlanda’da belirlendi.

Perakende satışlar, yıllık bazda Danimarka’da yüzde 6, Hollanda’da yüzde 5,8 ve Finlandiya’da yüzde 4,7 geriledi. Slovenya’da yüzde 31,8 ve Polonya’da yüzde 8 arttı.

KAYNAK: AA

The post Euro Bölgesi’nde perakende satışlar ağustosta düştü appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/euro-bolgesinde-perakende-satislar-agustosta-dustu.html/feed 0 41683
Avrupa’da iflas dalgası: Bir günde onlarca şirket battı https://memur70.com/avrupada-iflas-dalgasi-bir-gunde-onlarca-sirket-batti.html https://memur70.com/avrupada-iflas-dalgasi-bir-gunde-onlarca-sirket-batti.html#respond Thu, 06 Oct 2022 13:00:10 +0000 https://memur70.com/?p=41680

Avrupa'da Almanya başta olmak üzere birçok ülkede enflasyonun tarihin rekor seviyelerine çıkması ekonomideki sarsıntıyı her geçen gün daha fazla ...

The post Avrupa’da iflas dalgası: Bir günde onlarca şirket battı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Avrupa’da Almanya başta olmak üzere birçok ülkede enflasyonun tarihin rekor seviyelerine çıkması ekonomideki sarsıntıyı her geçen gün daha fazla gözler önüne seriyor. Küresel krize karşı önlem almakta sorunlar yaşayan batı ülkelerinde iflas dalgası uyarıları yapılmaya devam ediyor.

Bild’in eski genel yayın yönetmeni Julian Reichelt, Almanya’da yüzde 10 olarak açıklanan enflasyon oranının doğru olmadığını öne sürerek isyan etti. Bir internet sitesi kuran Reichelt, “Ülkede alım gücü yüzde 40 azaldı” dedi.

BİR GÜNDE 96 BİR HAFTADA 189 ŞİRKET BATTI

“Pleiteticker” isimli bir site kuran Reichelt, her gün Almanya’da iflas eden şirketlerin çetelesini tutmaya başladı. Buna göre Almanya’da son bir hafta içinde 189, sadece dün ise 96 şirket iflasını bildirdi. Sitenin verdiği rakamlara göre bir yıl içindeki iflas sayısı ise 15 bini geçti.

Alman ekonomisinin günden güne eridiğine dikkat çeken bir habere yer veren sitede, “Patlayan enerji maliyetleri her gün birçok şirketin iflas bildirmesine neden oluyor. Geçimini sağlayamayan insanların sayısı giderek artıyor. Sitemiz, Ekonomi Bakanı Robert Habeck’in görmek istemediği krizi gözler önüne seriyor. Ülkede iflas dalgası çoktan başladı” denildi. Site, gerçek enflasyonun çok farklı olduğuna dikkat çekti.

Sitede hükümetin dikkate aldığı kalemler yerine insanları gerçekten etkileyen faktörleri baz aldığı bir enflasyon hesabı yapıldı. Bu hesaba göre en önemli temel gıda ürünlerinin hesaplamadaki ağırlığı yüzde 40, kiralar ise yüzde 35 olarak dikkate alındı.Doğalgaz yüzde 12.5 ve elektrik de yine yüzde 12.5 olarak hesaplandı. Enflasyon bu dört ana kalem üzerinden hesaplandığında ise durumun ciddiyeti ortaya çıkıyor.

3.600 EURO ERİDİ

Enflasyonun bu şekilde hesaplanmasının gerçeği ortaya çıkarttığına işaret edilen sitede, “Bir ailenin ortalama geliri 3.600 euronun alım gücü geçtiğimiz yıla göre 1.419 euro azalarak 2.181 euroya geriledi” denildi.

Sitenin yaptığı hesaba göre, gıdada ortalama enflasyon yüzde 65.1 olarak gerçekleşti. Elektrik fiyatları ise ortalama yüzde 413 arttı. Hükümetin sadece yüzde 10’luk bir enflasyon hesaplamasıyla adeta dalga geçildi.

ŞEHİRLER KARARDI

Sitede Almanya’nın gerçek ekonomik durumunun hükümetin lanse ettiğinden çok daha dramatik olduğuna dikkat çekildi.

Sitede aynı zamanda tasarruf önlemleri de ele alındı. Elektrik tasarrufu yapabilmek için giderek artan sayıda şehirlerin gece ışıklandırmalarını kapattığı ve şehirlerin karanlığa gömüldüğü belirtildi. Ancak polisin bu konuda uyarıda bulunduğu ve suç olaylarının artmasından endişe edildiği bildirildi.

The post Avrupa’da iflas dalgası: Bir günde onlarca şirket battı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/avrupada-iflas-dalgasi-bir-gunde-onlarca-sirket-batti.html/feed 0 41680