Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi Mon, 30 Jan 2023 14:00:21 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.6 https://memur70.com/wp-content/uploads/2020/11/cropped-favicon-32x32.png Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com 32 32 185966257 Su verimliliği seferberliği başlıyor https://memur70.com/su-verimliligi-seferberligi-basliyor.html https://memur70.com/su-verimliligi-seferberligi-basliyor.html#respond Mon, 30 Jan 2023 14:00:21 +0000 https://memur70.com/?p=46706

Su Verimliliği Seferberliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde ülke genelinde yürütülecek. Seferberliğe 31 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek toplantıyla start verilecek.

The post Su verimliliği seferberliği başlıyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

İklim değişikliğine bağlı su stresi yaşayan ülkemizde ev, iş yeri ve sanayide su kayıplarının önlenmesi, yasal altyapının oluşturulması, tarımda modern sulama yöntemlerinin kullanılması, halkın bilincinin artırılması hedefleriyle Su Verimliliği Seferberliği başlatılıyor.

“Su Verimliliği Seferberliği”, çiftçiden sanayiciye, öğrenciden ev hanımına, özel sektörden tüm kamu kurum ve kuruluşlarına kadar, toplumun bütün kesimlerini kapsayacak.

SU VERİMLİLİĞİ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI BELGESİ İLAN EDİLECEK

Su Verimliliği Seferberliği Tanıtım Toplantısı’nda, Değişen İklime Uyum Çerçevesinde Su Verimliliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı Belgesi de ilan edilecek.

Kamuoyuna açıklanacak belge, günümüzde yüzde 33,54 olan su kayıp oranının 2033 yılına kadar yüzde 25, 2040 yılına kadar da yüzde 10 seviyesine düşürülmesi için yürütülecek çalışmaları içeriyor.

Eylem planı ile coğrafi bilgi sistemleri, uzaktan algılama ve otomasyon kullanımı, izole alt bölgelerin oluşturulması ve kayıt dışı kullanımların kayıt altına alınması gibi tedbirler uygulanacak.

TARIMDA GECE SULAMA UYGULAMALARI İLE BUHARLAŞMANIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Eylem planı kapsamında ayrıca, havzaların su varlığına ve kuraklık şartlarına uygun ürün desenleri planlanacak, iletim ve dağıtım sistemleri kapalı sistemlere dönüştürülecek, modern sulama yöntemleri kullanılacak. Gece sulamaları uygulaması yaygınlaştırılarak buharlaşmanın önüne geçilecek böylece tarımsal sulamada verimlilik artırılacak.

Bütün bu uygulamalar sonucunda, halihazırda yüzde 49 olan tarımsal sulama randımanının 2030 yılına kadar yüzde 60, 2050’ye kadar yüzde 65, 2070’e kadar yüzde 70, 2100 yılına kadar da yüzde 75 seviyesine yükseltilmesi hedefleniyor.

Eylem planı kapsamında ayrıca, endüstri alanında su verimliliğinin artırılması için yasal, idari ve teknik altyapı güçlendirilecek. Kullanılmış suların geri kazanım düzeyi artırılarak temiz üretim teknikleri uygulanarak yüzde 50’ye varan oranlarda su kazanımı sağlanacak.

KİŞİ BAŞI GÜNLÜK SU TÜKETİM MİKTARI 100 LİTREYE DÜŞÜRÜLECEK

Bireysel su kullanımlarında davranış değişikliğinin sağlanmasına yönelik eğitim, bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarına hız verilecek. Suyun verimli kullanılması amacıyla cihaz, ekipman ve malzemelerin geliştirilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması sağlanacak. Günümüzde 146 litre olan kişi başı günlük ortalama su tüketim miktarı 2050 yılına kadar kademeli şekilde 100 litreye düşürülecek.

GEDİZ HAVZASI’NDA SU KALİTESİ ARTIRILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Gediz Havzası’ndaki su kaynaklarının miktar ve kalite bakımından iyi duruma getirilebilmesi için hazırlanan Mavi Gediz Eylem Planı da, Su Verimliliği Seferberliği tanıtım toplantısında ilan edilecek.

Bütünleşik havza yönetim anlayışına örnek olarak hazırlanan Mavi Gediz Eylem Planı’nın hayata geçirilmesi ile Gediz Havzası’ndaki su kaynakları miktar ve kalite bakımından iyileştirilecek, taşkın ve kuraklığın yıkıcı etkileri en aza indirilerek insan sağlığının, biyolojik çeşitliliğin ve ekosistemin korunması sağlanarak havzadaki refah seviyesi artırılacak

The post Su verimliliği seferberliği başlıyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/su-verimliligi-seferberligi-basliyor.html/feed 0 46706
Enerjiye 44,6 milyar lira kamu yatırımı yapılacak https://memur70.com/enerjiye-446-milyar-lira-kamu-yatirimi-yapilacak.html https://memur70.com/enerjiye-446-milyar-lira-kamu-yatirimi-yapilacak.html#respond Mon, 30 Jan 2023 13:00:13 +0000 https://memur70.com/?p=46703

Merkezi yönetim bütçesinden bu yıl enerji sektörü için 44,6 milyar lira ödenek ayrıldı.

The post Enerjiye 44,6 milyar lira kamu yatırımı yapılacak appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Enerji sektörüne bu yıl 44,6 milyar liralık kamu yatırımı yapılacak. 2023 Yılı Yatırım Programı’na göre, bu yıl kamu kurumları tarafından yürütülecek 10 bin 915 projeye toplam 454,2 milyar lira ödenek tahsis edildi. Söz konusu ödeneğin 163 milyar 396 milyon 525 bin liralık kısmı kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) yatırımlarına ayrıldı.

Kamunun bu yıl enerji yatırımları için en fazla ödenek tahsis ettiği kurum ise 17,1 milyar lirayla Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) olurken, TEİAŞ’ı 14,2 milyar lirayla Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) izledi.

Yatırım büyüklüğü bakımından enerji sektöründe üçüncü sırada 8 milyar lira ödenekle Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) yer aldı.

Söz konusu programa göre, Türkiye bu yıl enerji sektöründe 150 proje için kaynak ayırdı. Bu kapsamda 55 projeyle TEİAŞ başı çekerken, bu kurumu 30 projeyle EÜAŞ, 15 projeyle BOTAŞ takip etti.

KAYNAK: AA

The post Enerjiye 44,6 milyar lira kamu yatırımı yapılacak appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/enerjiye-446-milyar-lira-kamu-yatirimi-yapilacak.html/feed 0 46703
AB ülkesi Baykar’ın kapısını çaldı: Biz de SİHA istiyoruz https://memur70.com/ab-ulkesi-baykarin-kapisini-caldi-biz-de-siha-istiyoruz.html https://memur70.com/ab-ulkesi-baykarin-kapisini-caldi-biz-de-siha-istiyoruz.html#respond Mon, 30 Jan 2023 12:00:09 +0000 https://memur70.com/?p=46700

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2'lere dünyanın ilgisi artarak devam ediyor. Avrupa Birliği üyesi ülkenin SİHA tedariki için BAYKAR ile görüşmelere başladı açıklandı.

The post AB ülkesi Baykar’ın kapısını çaldı: Biz de SİHA istiyoruz appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Türkiye’nin savunma sanayiinde çığır açan yerli insansız hava araçlarına ilgi sürüyor. ABD ve Çin’li rakiplerini geride bırakarak 28 ülkeye ihraç edilen Bayraktar TB-2 için bir ülke daha Baykar’ın kapısını çaldı.

AB ÜYESİ PORTEKİZ SİHA İSTİYOR

Avrupa Birliği ülkesi Portekiz’in geliştirdiği SİHA/İHA’larla dünyada harp paradigmasını değiştiren BAYKAR’la görüşmelere başladığı açıklandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Gomes Cravinho ile düzenlenen ortak basın toplantısında “BAYKAR ile Portekiz arasında görüşmelerin başlamış olduğunu da öğrendim.” açıklamasında bulundu.

The post AB ülkesi Baykar’ın kapısını çaldı: Biz de SİHA istiyoruz appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/ab-ulkesi-baykarin-kapisini-caldi-biz-de-siha-istiyoruz.html/feed 0 46700
Maltepe’de 3 katlı binanın çatısı alev alev yandı https://memur70.com/maltepede-3-katli-binanin-catisi-alev-alev-yandi.html https://memur70.com/maltepede-3-katli-binanin-catisi-alev-alev-yandi.html#respond Mon, 30 Jan 2023 11:00:11 +0000 https://memur70.com/?p=46697

Maltepe'de 3 katlı binanın çatısı henüz belirlenemeyen bir nedenle alev alev yandı.

The post Maltepe’de 3 katlı binanın çatısı alev alev yandı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Çatıdan alevlerin yükseldiği o anlar vatandaşların cep telefonu kamerasına yansırken, itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile yangın kısa sürede kontrol altına alındı.

Yangın, Maltepe Gülensu Mahallesi Ezel Sokakta saat 10.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre 3 katlı binanın çatısı henüz belirlenemeyen bir nedenle alev alev yandı. Alevlerin yükseldiğini gören vatandaşlar, paniğe kapılarak itfaiye, polis ve ambulans ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken itfaiye ekipleri yangını söndürmek için çalışma başlattı.

İtfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu yangın söndürülürken, olayda ölen yada yaralanan olmadı. Ekiplerin çatıdan çıkardığı küçük tüp ise dikkat çekti. Öte yandan çatıdan alevlerin yükseldiği o anlar vatandaşların cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde; 3 katlı binanın çatısında alevlerin yükseldiği görülüyor.

The post Maltepe’de 3 katlı binanın çatısı alev alev yandı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/maltepede-3-katli-binanin-catisi-alev-alev-yandi.html/feed 0 46697
Kur korumalı mevduatta faizinde yükseliş bekleniyor https://memur70.com/kur-korumali-mevduatta-faizinde-yukselis-bekleniyor.html https://memur70.com/kur-korumali-mevduatta-faizinde-yukselis-bekleniyor.html#respond Mon, 30 Jan 2023 10:00:08 +0000 https://memur70.com/?p=46694

Bugün piyasada kur tarihi zirvesinde yatay seyir, KKM faizinde yükseliş ve sanayinin enerji maliyetlerinde düşüş beklentisi hakim.

The post Kur korumalı mevduatta faizinde yükseliş bekleniyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Kur tarihi zirvelerinde yatay bir seyir izlerken TCMB’nin kur korumalı mevduatta (KKM) dövizden dönen tutar için faiz üst sınırını kaldırması ardından ilgili KKM faizlerinde ne kadar yükseliş olacağı merak ediliyor.

KKM’YE GEÇİŞE YENİ DESTEK MEKANİZMASI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) şirketlerin yurtdışındaki dövizinin KKM’ye geçişine yeni destek mekanizması da başlattı.

TCMB geçen hafta bankaların zorunlu karşılık yükümlülükleri üzerinde tutukları yabancı para serbest hesaplar için de yüzde 4,5 faiz ödemeye başlamıştı.

TCMB bu ve geçen haftaki benzer düzenlemelerle bankaların, kurumların yurtdışında tuttuğu dövizleri Türkiye’ye getirmeleri halinde ek bir destek sağlamış oluyor.

DÖVİZ TALEBİNİN ARTMASINA ENGEL OLUNMASI AMAÇLANIYOR

Düzenlemeler döviz talebinin artmasına engel olarak mevcut stabil döviz politikasını desteklemek için kullanılıyor.

KKM FAİZLERİNDE ÜST SINIR KALDIRILDI

TCMB kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında mevcut yüzde 12 olarak uygulanan faiz üst sınırını kaldırdı.

“GETİRİNİN YÜZDE 17’YE KADAR ULAŞABİLECEK”

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar dün KKM’nin dövizden dönen kısmı için getirinin yüzde 17’ye kadar ulaşabileceğini ve bu sınırın kaldırılmasıyla opsiyonlara olan ihtiyacın da ortadan kalkacağını söyledi.

Bankacılar da TCMB’nin toplam mevduatta yüzde 60 lira hedefi bulunduğunu ve bunların tahvil yükümlülükleri içerdiğini hatırlatarak KKM faizlerinin serbest bırakılmasının ardından KKM faizlerinde artış bekliyorlar.

TL mevduat faizleri yüzde 30’a ulaşırken KKM faizlerindeki artışın ne kadar olacağı piyasada yakından izlenecek.

The post Kur korumalı mevduatta faizinde yükseliş bekleniyor appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/kur-korumali-mevduatta-faizinde-yukselis-bekleniyor.html/feed 0 46694
Altın fiyatları haftaya yükselişle başladı https://memur70.com/altin-fiyatlari-haftaya-yukselisle-basladi.html https://memur70.com/altin-fiyatlari-haftaya-yukselisle-basladi.html#respond Mon, 30 Jan 2023 09:00:10 +0000 https://memur70.com/?p=46691

Yoğun veri gündeminin bulunduğu haftaya altın fiyatları yükselişle başladı. Gram altın yüzde 0,35 oranında primle 1169 liradan alıcı buluyor.

The post Altın fiyatları haftaya yükselişle başladı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Gram Altın da ons altındaki güçlenmeye paralel olarak yükseliş hareketi gösteriyor. Gram altın güne 1164 lira seviyesinden başladı. Gün içinde en düşük 1163 lira, en yüksek de 1170 lira seviyesini gördü. Şu sıralar yüzde 0,35 oranında primle 1169 liradan alıcı buluyor.

Bu hafta Hem Fed hem de ECB faiz kararlarını açıklayacak. Kararını çarşamba günü açıklayacak olan Fed’in yüzde 0.25, Perşembe günü ise ECB’nin yüzde 0.50’lik faiz artışlarına gitmesi bekleniyor. Yatırımcıların gözü Powell’ın karar sonrası yapacağı konuşmanın tonlamasında olacak.

Gram altın 1.168 TL

Çeyrek altın 1.944 TL

Cumhuriyet altını 7.743 TL

Yarım altın 3.886 TL

ONS altın 1.931 dolar

The post Altın fiyatları haftaya yükselişle başladı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/altin-fiyatlari-haftaya-yukselisle-basladi.html/feed 0 46691
Küresel piyasalar faiz kararlarına odaklandı https://memur70.com/kuresel-piyasalar-faiz-kararlarina-odaklandi.html https://memur70.com/kuresel-piyasalar-faiz-kararlarina-odaklandi.html#respond Mon, 30 Jan 2023 08:00:07 +0000 https://memur70.com/?p=46688

Bu hafta ABD, İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının para politikası kararları ile birlikte yoğun makroekonomik veri takvimi ve şirket finansal sonuçları yatırımcıların odağında olacak.

The post Küresel piyasalar faiz kararlarına odaklandı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Geçen hafta açıklanan veriler ABD ekonomisinin “yumuşak iniş” yapabileceği beklentilerini güçlendirerek pay piyasalarını desteklerken, bu hafta açıklanacak para politikası kararlarının gelecek döneme ilişkin belirsizlikleri azaltması bekleniyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü politika faizini 25 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken, politika metnindeki yönlendirmeler ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları varlık fiyatları için önem arz ediyor.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) ise politika faizlerinde 50 baz puanlık artışa gideceği öngörülürken, bu iki bankanın mart ayından itibaren faiz artırım büyüklüğünü 25 baz puana indireceği tahmin ediliyor.

Analistler, hem ABD’de hem de Avrupa’da enflasyonda önemli gerilemenin yaşandığına dikkati çekerek, piyasalarda yatırımcıların merkez bankalarının şahin adımlarına ara verebileceği yönündeki beklentilerin daha güçlü şekilde tartışıldığını bildirdi.

Bu kapsamda özellikle Fed’in politika alanının diğer bankalara göre daha geniş olduğunu vurgulayan analistler, Powell’ın açıklamalarında bu yönde ipuçlarının aranacağını belirtti.

Analistler, hafta boyunca yoğun veri takviminin de yakından takip edileceğini kaydederek, özellikle ABD’de cuma günkü tarım dışı istihdam verisinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini ifade etti.

Hızlanan bilanço sezonu tarafında ise bu hafta trilyon dolarlık devlerin finansal sonuçlarını açıklayacağını hatırlatan analistler, bu şirketlerin arasında Apple, Amazon ve Alphabet’in bulunduğunu söyledi.

Bu gelişmelerle cuma günü New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,25, Nasdaq endeksi yüzde 0,95 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,08 değer kazandı. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni haftaya düşüşle başladı.

Avrupa

Avrupa borsalarında geçen hafta pozitif bir seyir izlenirken, bu hafta merkez bankalarının perşembe günkü kararlarının yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ve doğal gaz fiyatlarının seyri yatırımcıların odağında bulunuyor.

Analistler, bölgede büyüme ve enflasyon başta olmak üzere yoğun veri akışının da takip edileceğini belirterek, hafta boyunca Avrupa borsalarında oynaklığın yüksek seyredebileceğini kaydetti.

Cuma günü İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,05, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,11, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,02 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,83 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni haftaya düşüşle başladı.

Asya

Asya’da, Çin piyasaları bir haftalık tatilin ardından açılırken, bölgede karışık bir seyir öne çıkıyor.

Çin borsaları yeni yıl tatilinde harcamaların ve seyahat yoğunluğunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyelere yaklaşması ve Kovid-19 vakalarında yeni bir artış yaşanmaması sonrası pozitif seyrediyor.

Analistler, bu hafta Çin’de açıklanacak verilerde Kovid-19 tedbirlerinin kaldırılmasının ekonomiye etkilerinin görülebileceğini kaydederek, Çin hükümetinin ekonomiyi nasıl destekleyeceğine yönelik yol haritasının da belirginleşebileceğini bildirdi.

Öte yandan, bölgede bilançolarını açıklayacak teknoloji devi şirketlerin bulunduğuna dikkati çeken analistler, Hong Kong ve Güney Kore borsalarında bilançolar öncesi teknoloji şirketleri öncülüğünde satış ağırlıklı bir seyrin izlendiğini dile getirdi.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi önceki kapanışın hemen üzerinde seyrederken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 değer kazandı. Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,1 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,7 geriledi.

Yurt içi piyasalar

Yurt içinde, cuma günü 5.000-5.250 bandında dalgalı bir seyir BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,75 değer kaybıyla 5.191,83 puandan tamamladı.

Cuma günü, yatay seyirle 18,8054’ten kapanan dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,8080’den işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde ekonomik güven endeksi, yurt dışında ise Almanya’da Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH), Avro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi ve ABD’de Dallas Fed imalat sanayi endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.250 ve 5.300 seviyelerinin direnç, 5.100 ve 5.000 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA

The post Küresel piyasalar faiz kararlarına odaklandı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/kuresel-piyasalar-faiz-kararlarina-odaklandi.html/feed 0 46688
Fatih yeni sondaja başladı https://memur70.com/fatih-yeni-sondaja-basladi.html https://memur70.com/fatih-yeni-sondaja-basladi.html#respond Mon, 30 Jan 2023 07:00:09 +0000 https://memur70.com/?p=46685

TPAO, Fatih Sondaj Gemisi'nin Sakarya Gaz Sahası'ndaki yeni tespit kuyusu Amasra-2'de sondaja başladığını duyurdu.

The post Fatih yeni sondaja başladı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Fatih Sondaj Gemisi Amasra 2’de yeni sondaj yapmaya başladı.

Yapılan açıklama şöyle:

Keşfin Fatih’i, Amasra-2’de! Fatih Sondaj Gemisi, Sakarya Gaz Sahası’ndaki yeni tespit kuyusu Amasra-2’de sondaja başladı. Türkiye’nin enerjisi için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

The post Fatih yeni sondaja başladı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/fatih-yeni-sondaja-basladi.html/feed 0 46685
Altın için ünlü analistten peş peşe bomba açıklamalar! Hazır olun… https://memur70.com/altin-icin-unlu-analistten-pes-pese-bomba-aciklamalar-hazir-olun.html https://memur70.com/altin-icin-unlu-analistten-pes-pese-bomba-aciklamalar-hazir-olun.html#respond Mon, 30 Jan 2023 06:00:10 +0000 https://memur70.com/?p=46682

Goldman Sachs Emtia Araştırma Başkan Yardımcısı Sharp, altının 2022'de sert para politikası adımları ve jeopolitik gerilim nedeniyle dalgalı bir yıl geçirdiğini, ancak artık daha uzun süreli bir ralli için koşulların oluştuğunu söyledi.

The post Altın için ünlü analistten peş peşe bomba açıklamalar! Hazır olun… appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Goldman Sachs Emtia Araştırma Başkan Yardımcısı Daniel Sharp altının, 2022’de enflasyon karşısında atılan sert para politikası adımları ve Ukrayna savaşı nedeniyle artan jeopolitik gerilim arasında dalgalı bir yıl geçirdiğini ve artık daha uzun süreli bir ralli için koşulların oluştuğuna inandığını söyledi.

Ekonomim.com’un haberine göre Sharp, güçlü merkez bankası alımlarının küresel olarak altına olan talebin artmasına yardımcı olduğunu, Fed’in yaklaşımına bağlı olarak altının daha iyi performans gösterebileceği daha yumuşak bir parasal ortam oluşacağını düşündüklerini belirterek, “Altının ons fiyatının bu yıl 1950 dolara ulaşmasını beklesek de, bu tahminin üstü yukarı yönlü olarak açık” şeklinde konuştu.

 Sharp önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri şu şekilde; 

EMTİALAR İÇİN 2023 YÜKSELİŞ YILI MI OLACAK?

2023’e ilişkin yükseliş görünümümüzün iki ana bileşeni var. Her şeyden önce, emtia piyasaları genelinde uzun süredir görülen yetersiz yatırımın etkisinin giderek daha fazla hissedileceği yıl olacağına inanıyoruz.

Emtia ürünleri, yedek arz kapasitesi oluşturmak için yeterli sermaye harcaması yapılmazsa, daha yüksek ve değişken fiyatlar ile uzun süreli bir kıtlık durumu arasında sıkışıp kalacaktır. İkinci bileşen olan talep tarafında ise – yatırımcılar 2023 büyüme görünümüyle ilgili endişelerini sürdürürken, Goldman Sachs ekonomistleri pek çok bölgede emtia talebinin artacağı konusunda hemfikir.

ABD’de enflasyon baskıları giderek azalma belirtileri gösterirken, ekonomistlerimiz artık Avrupa’nın, beklenenden daha sıcak hava nedeniyle sanayide enerjiyle ilgili sıkıntıların azalmasıyla teknik bir durgunluktan kaçınabileceği görüşünde.

Bu nedenle, ekonomistlerimizin yumuşak iniş beklentileri devam ediyor. 2023 GSYİH tahminlerimiz, genel konsensüsten anlamlı bir şekilde pozitif ayrışıyor. Piyasalar resesyonu fiyatlıyor ve riske kapalı konumda. Çin’deki açılma, Avrupa’da sanayide gaz tedariki ve ABD ekonomisinin seyri belirleyici olacak.

ALTIN 2023’TE 2022’YE KIYASLA NASIL BİR SEYİR İZLEYECEK? ONS FİYATI NE KADAR ARTAR?

Altın, 2022’de enflasyon karşısında atılan sert para politikası adımları ve Ukrayna savaşı nedeniyle artan jeopolitik gerilim arasında dalgalı bir yıl geçirmiş olsa da, artık daha uzun süreli bir ralli için koşulların oluştuğuna inanıyoruz.

Öncelikle, güçlü merkez bankası alımları küresel olarak altına olan talebin artmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda Çin kısıtlamalarının sona ermesi ve zayıf dolar, tüketici satın alma gücünün artmasına katkıda bulunuyor. İkincisi, altının parasal zemini iyileşiyor.

ABD’de enflasyon düştükçe, Fed’in yaklaşımı daha dengeli hale geliyor. Buna bağlı olarak ekonomistimiz altının daha iyi performans gösterebileceği daha yumuşak bir parasal ortam oluşacağını düşünüyor. Altının ons fiyatının bu yıl 1950 dolara ulaşmasını beklesek de, bu tahminin üstü yukarı yönlü olarak açık.

The post Altın için ünlü analistten peş peşe bomba açıklamalar! Hazır olun… appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/altin-icin-unlu-analistten-pes-pese-bomba-aciklamalar-hazir-olun.html/feed 0 46682
‘Karadeniz’in efendisiyiz’ deyip açıkladı! https://memur70.com/karadenizin-efendisiyiz-deyip-acikladi.html https://memur70.com/karadenizin-efendisiyiz-deyip-acikladi.html#respond Mon, 30 Jan 2023 05:00:13 +0000 https://memur70.com/?p=46679

Karadeniz'deki doğal gaz çalışmalarında da sona yaklaşılıyor. TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin “Karadeniz’i bizden daha iyi tanıyan, bizden daha ekonomik, hızlı, doğru kuyu açacak hiç kimse yok” dedi.

The post ‘Karadeniz’in efendisiyiz’ deyip açıkladı! appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Melih Han Bilgin, hem Filyos Doğalgaz İşleme Tesisinin son durumunu hem de Mavi Vatan’da yapılan hidrokarbon arama faaliyetlerini anlattı.

Bilgin “Şu anda Karadeniz’i bizden daha iyi tanıyan, bizden daha ekonomik, hızlı, doğru kuyu açacak, Karadeniz’in jeolojisini bizden iyi bilen hiç kimse yok. ‘Karadeniz’in efendisi’ diyebilirsiniz. Türk bilimi, Türk petrolcülüğü Karadeniz’in üstadıdır” dedi.

MART SONUNA YETİŞECEK

Filyos’ta dışarıdaki kozmetik işleri yaptıklarını anlatan Bilgin “Yollar, çevre çitleri gibi çalışmalara gelmiş durumdayız. Bizim için mart sonunda devreye almakta teknik bir problem görünmüyor. Binlerce test yapıyoruz, yüzde 63’ü tamamlandı. Bu tesisi hem siber anlamda korumak, hem de genel asayiş güvenliğini sağlamak için çalışılıyor. Örneğin, denizden yapılacak bir saldırıya kadar her tür senaryoyu düşünüyoruz” diye konuştu.

KARADENİZ’DE 17, AKDENİZ’DE 9 KUYU

Kazacak yerlerin olduğunu anlatan Bilgin “Umut vadeden sahalarımız var. Şu anda tespit edilmiş yerinde gaz rezervimiz 1 trilyon metreküp, üretilebilir rezervimiz ise 710 milyar metreküp. Keşif kuyularının hepsinde testler yaptık, bütün tespit kuyularında gaz gördük. Boş kuyumuz olmadı. Karadeniz’de 17 kuyu, Akdeniz’de 9 kuyu kazdık. 26 kuyunun hepsinde olsa hepsini açıklardık, ekonomik olarak değer görürsek öyle açıklarız” ifadelerini kullandı.

“Kendi sahalarımızla ilişkili hiç kimseyle hiçbir ortaklığımız yok” diyen Bilgin, şöyle konuştu:

Bu sahalar bizim. Buradan 250 kilometre açığa gittiğinizde tamamen Türk sularındasınız. Buradaki bütün kaynaklar; balıkçılık kaynakları da dâhil olmak üzere, deniz, petrol kaynaklarının tamamı, Türkiye’ye aittir. Hiçbir politik, operasyon riskimiz yok.

HEDEF BAĞIMLILIĞI BİTİRMEK

2030’a kadar hedeflerinin Türkiye’nin doğalgaz bağımlılığını ortadan kaldırmak olduğuna işaret eden Bilgin “Türkiye’nin enerji ithalatı ile ilgili 2022’de yaklaşık 90-100 milyar dolar gibi bir açık var. Türkiye’nin cari açığının temel meselesi, enerji ithalatı. Ayda 8-9 milyar dolar gibi bir açık söz konusu. Biz bunu kapatmaya çalışıyoruz” dedi.

Bu sürecin Türkiye’nin siyasi meselelerinin dışında olması gerektiğini anlatan Bilgin “35 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. İlk etapta, günde 10 milyon metreküp üreteceğiz. Önce ihtiyacın yüzde 10’larına cevap vereceğiz. Ayda 9 milyar dolar harcamak yerine 8 milyar dolar harcayacağız” diye konuştu.

YERLİLİK ORANI YÜZDE 38

Sondaj kuleleri ile sondaj matkaplarını yerli ürettiklerini ifade eden Bilgin, şunları kaydetti: Bu sektörde yerlilik oranı, başladığımızda çok düşüktü ama şimdi yaklaşık yüzde 37-38’lerde. Hedefimiz, bunu en kısa sürede yüzde 50’nin üzerine taşımak. Latin Amerika başta olmak üzere, dünyanın büyük petrol ülkelerinden, operasyon kabiliyetimizi nasıl geliştirdiğimizi, bu kadar hızlı ve en kompleks operasyonları nasıl yapabildiğimizi anlamak için gelmek istiyorlar.

AKDENİZ’DE ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR

Doğu Akdeniz’de devam eden çalışmalar hakkında da bilgi veren Melih Han Bilgin, Taşucu kuyusunda sondaj çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bilgin “Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, şu an hâlihazırda Akdeniz’deki Taşucu sondajına devam ediyor. Devletin bize verdiği görevi, her şart altında yerine getiririz” dedi.

MİLLİ PROJELER İÇİN İŞ GARANTİLİ EĞİTİM

Hidrokarbon çalışmalarında yerli personel ihtiyacını karşılamak için çalışmalar yapıldığını kaydeden Melih Han Bilgin “Bülent Ecevit Üniversitesinde bir teknisyen yetiştirme programı için meslek yüksekokulu açtık ve bursla öğrenci kabulü yaptık. O öğrenciler, Türkiye’nin her bölgesinden en yüksek puanla meslek yüksek okuluna giren öğrenciler oldular. Çaycuma’da iki bölümümüz var. Birinci su altı tabanı teknisyeni, diğeri de sondaj teknisyeni bölümü. Bölümlere toplamda 55 öğrenci girdi. Bunlara burs veriliyor. İki yıllık meslek yüksek okulunu bitirdikten sonra bu arkadaşların iş garantileri ellerinde olacak” bilgisini verdi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

The post ‘Karadeniz’in efendisiyiz’ deyip açıkladı! appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/karadenizin-efendisiyiz-deyip-acikladi.html/feed 0 46679