Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi Mon, 27 Jun 2022 08:00:07 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.4 https://memur70.com/wp-content/uploads/2020/11/cropped-favicon-32x32.png Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi https://memur70.com 32 32 185966257 Motorin ve benzin bulamıyorlar! Petrol ve doğal gaz krizi Asya’yı sert vurdu https://memur70.com/motorin-ve-benzin-bulamiyorlar-petrol-ve-dogal-gaz-krizi-asyayi-sert-vurdu.html https://memur70.com/motorin-ve-benzin-bulamiyorlar-petrol-ve-dogal-gaz-krizi-asyayi-sert-vurdu.html#respond Mon, 27 Jun 2022 08:00:07 +0000 https://memur70.com/?p=37143

Pandemi sonrası normalleşme, arzdaki sıkışma ve son olarak Ukrayna-Rusya kriziyle had safhaya ulaşan küresel enerji enflasyonu, Asya ülkelerini ...

The post Motorin ve benzin bulamıyorlar! Petrol ve doğal gaz krizi Asya’yı sert vurdu appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Pandemi sonrası normalleşme, arzdaki sıkışma ve son olarak Ukrayna-Rusya kriziyle had safhaya ulaşan küresel enerji enflasyonu, Asya ülkelerini kaosa sürükledi.

Sri Lanka’da insanlar bir depo benzin ya da motorin bulmak için kilometrelerce sıraya giriyor. Bangladeş’te dükkanlar enerji tasarrufu için akşam 8’de kapanıyor. Hindistan ve Pakistan’da, elektrik kesintileri okulları ve işyerlerini kapanmaya zorluyor.

Ayrıca bu ülkelerdeki insanlar, sıcaklıklar 100 derece Fahrenheit’i (37 santigrat derece) görmesine rağmen, ölümcül ısı dalgalarına karşı klima dahi kullanamıyor.

Bunlar, küresel enerji krizinin sert şekilde vurduğu Asya Pasifik bölgesinde yaşanan dikkat çekici sahnelerden sadece birkaçı.

BİR DEPO MOTORİN YA DA BENZİN BULAMIYORLAR! PETROL VE DOĞAL GAZ KRİZİ VURDU

Sri Lanka ve Pakistan’da kriz duygusu elle tutulur cinsten. Her iki ülke de, enerji tasarrufu amacıyla Uluslararası Para Fonu’yla (IMF) el ele vererek ve daha kısa çalışma düzeni getirerek, önlemler almaya zorlandı.

Sri Lanka’da, petrol ve doğal gaz krizinden sonra bir depo motorin ya da benzin bulamazken, Başbakan Ranil Wickremesinghe ülke ekonomisinin “tamamen çöktüğünü” resmen duyurdu.

Asya’da, Avustralya gibi nispeten zengin ülkelerde bile, tüketiciler çok daha yüksek enerji fiyatlarıyla karşı karşıya.

2022’nin ilk çeyreğinde elektrik fiyatları geçen yıla göre %141 arttı. Hanelerden kullanımı azaltmaları isteniyor ve 15 Haziran’da – ilk kez – Avustralya hükümeti fiyatları düşürmek, enerji tedarik zinciri üzerindeki baskıyı hafifletmek ve elektrik kesintilerini önlemek amacıyla ulusal elektrik piyasasını süresiz olarak askıya aldı.

Ancak, enerji talebinin son zamanlarda rekor seviyelere ulaştığı Hindistan deneyimi, bunun neden bölgesel değil de küresel bir kriz olduğunu en açık şekilde gösteriyor.

Rekor sıcaklıklar arasında yaygın kesintiler yaşayan, dünyanın en büyük üçüncü karbon yayıcısı, 28 Mayıs’ta devlet tarafından işletilen Coal India’nın 2015’ten bu yana ilk kez kömür ithal edeceğini duyurdu.

SORUNA NEDEN OLAN NEDİR?

Bu ülkelerin her biri benzersiz bir dizi koşulla karşı karşıya olsa da, hepsi de koronavirüs pandemisinin ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının ikiz etkisinden etkilendi. Bu nedenler tedarik hatları ve bölgesel güvenlik hakkında daha önce makul varsayımları tersine çeviren öngörülemeyen iki olay olarak kabul ediliyor. Süreç, ekonomik planlama dünyasını kaosa sürükledi.

Uzmanlar, sorunun temelinde arz ve talep arasındaki artan uyumsuzlukta yattığını da söylüyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde pandemi, enerji talebini alışılmadık şekilde düşürdü. Karantinalar ve diğer kısıtlamalar işçileri evde, arabaları yoldan ve gemileri limanlarda mahsur bıraktığı için küresel elektrik tüketimi 2020’nin ilk çeyreğinde %3’ten fazla düştü.

Ancak şimdi, ülkeler pandemiyi arkalarında bırakmaya başladıkça, yakıt talebi hızla artıyor. Ani rekabet kömür, petrol ve gaz fiyatlarını rekor seviyelere itiyor.

Bu eğilimi hızlandıran diğer şey ise, dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi ve ikinci en büyük ham petrol ihracatçısı olan Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesidir.

Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin birçoğunun Rus petrol ve gazını onaylamasıyla birlikte, birçok ülke alternatif kaynaklar bulmak için çabalıyor ve sınırlı tedarik için rekabeti daha da kızdırıyor.

KAYNAK: STAR GAZETESİ

The post Motorin ve benzin bulamıyorlar! Petrol ve doğal gaz krizi Asya’yı sert vurdu appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/motorin-ve-benzin-bulamiyorlar-petrol-ve-dogal-gaz-krizi-asyayi-sert-vurdu.html/feed 0 37143
Piyasalara BDDK etkisi! Dolar kaç TL oldu? Piyasalar öncesi meraklı bekleyiş https://memur70.com/piyasalara-bddk-etkisi-dolar-kac-tl-oldu-piyasalar-oncesi-merakli-bekleyis.html https://memur70.com/piyasalara-bddk-etkisi-dolar-kac-tl-oldu-piyasalar-oncesi-merakli-bekleyis.html#respond Mon, 27 Jun 2022 07:00:07 +0000 https://memur70.com/?p=37140

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), cuma günü açıkladığı kredi kullandırımı kararına ilişkin, "Bağımsız denetime tabi bir şirket ...

The post Piyasalara BDDK etkisi! Dolar kaç TL oldu? Piyasalar öncesi meraklı bekleyiş appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), cuma günü açıkladığı kredi kullandırımı kararına ilişkin, “Bağımsız denetime tabi bir şirket olması, şirketin yabancı para (YP) nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon liranın üzerinde olması ve şirketin YP nakdi varlıkların TL karşılığının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması… Herhangi bir şirketin karar kapsamına girebilmesi söz konusu 3 şartın hepsinin birden sağlanması gerekmektedir” açıklamasını yaptı.

DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dolar/TL saat 8.20 itibariyle 16,17 seviyesinde. Altının gram fiyatı ise 952 liraya kadar geriledi. 

2 HAFTANIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Geçtiğimiz akşam Dolar/TL, saat 20.30 itibarıyla önceki kapanış seviyesine göre yüzde 3,5 azalışla 16,7460’tan işlem gördü. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 3,3 düşüşle 17,6660’tan, sterlin/TL yüzde 3,5 değer kaybıyla 20,5510’dan alıcı buldu. Dolar endeksi, dünkü kapanış seviyesinin yüzde 0,2 altında 104,2’den işlem görürken, avro/dolar paritesi yüzde 0,2 artışla 1,0545 seviyesinde hareket etti. 

The post Piyasalara BDDK etkisi! Dolar kaç TL oldu? Piyasalar öncesi meraklı bekleyiş appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/piyasalara-bddk-etkisi-dolar-kac-tl-oldu-piyasalar-oncesi-merakli-bekleyis.html/feed 0 37140
İzmir Adnan Menderes’ten Dubai uçuşları başladı https://memur70.com/izmir-adnan-menderesten-dubai-ucuslari-basladi.html https://memur70.com/izmir-adnan-menderesten-dubai-ucuslari-basladi.html#respond Mon, 27 Jun 2022 00:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=37137

Dubai'den gelen içinde 84 yolcunun bulunduğu Flydubai'ye ait Boeing 737-800( B738) tipi uçak, TAV Havalimanları tarafından işletilen İzmir Adnan ...

The post İzmir Adnan Menderes’ten Dubai uçuşları başladı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Dubai’den gelen içinde 84 yolcunun bulunduğu Flydubai’ye ait Boeing 737-800( B738) tipi uçak, TAV Havalimanları tarafından işletilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda, çiçeklerle karşılandı. Flydubai sezon boyunca pazartesi, çarşamba ve pazar günleri olmak üzere haftada üç gün İzmir-Dubai arası karşılıklı uçuş gerçekleştirecek.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı bu yeni hatla birlikte 32 ülke, 69 destinasyon ve 30 havayoluna hizmet veriyor.

Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV, Türkiye’de Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Gazipaşa Alanya havalimanlarını işletiyor.

The post İzmir Adnan Menderes’ten Dubai uçuşları başladı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/izmir-adnan-menderesten-dubai-ucuslari-basladi.html/feed 0 37137
Dubai’den İzmir Adnan Menderes’e ilk uçak indi https://memur70.com/dubaiden-izmir-adnan-menderese-ilk-ucak-indi.html https://memur70.com/dubaiden-izmir-adnan-menderese-ilk-ucak-indi.html#respond Sun, 26 Jun 2022 23:00:05 +0000 https://memur70.com/?p=37134

TAV'dan yapılan açıklamaya göre, İzmir Adnan Menderes'ten Dubai uçuşları başladı. Dubai'den gelen içinde 84 yolcunun bulunduğu Flydubai'ye ait ...

The post Dubai’den İzmir Adnan Menderes’e ilk uçak indi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

TAV’dan yapılan açıklamaya göre, İzmir Adnan Menderes’ten Dubai uçuşları başladı.

Dubai’den gelen içinde 84 yolcunun bulunduğu Flydubai’ye ait Boeing 737-800( B738) tipi uçak, TAV Havalimanları tarafından işletilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda, çiçeklerle karşılandı. Flydubai sezon boyunca pazartesi, çarşamba ve pazar günleri olmak üzere haftada üç gün İzmir-Dubai arası karşılıklı uçuş gerçekleştirecek.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı bu yeni hatla birlikte 32 ülke, 69 destinasyon ve 30 havayoluna hizmet veriyor.

TAV HAVALİMANLARI

Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV, Türkiye’de Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Gazipaşa Alanya havalimanlarını işletiyor. TAV yurtdışında ise Kazakistan’ın Almatı, Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine ve Hırvatistan’ın Zagreb Havalimanı’nda faaliyet gösteriyor.

Holding, duty free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilişim, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede TAV, Letonya’nın Riga Havalimanı’nda da duty free, yiyecek içecek ve diğer ticari alanların işletmesini gerçekleştiriyor. Şirket 2021 yılında iştirakleriyle birlikte 52 milyon yolcuya hizmet sundu.

KAYNAK: AA

The post Dubai’den İzmir Adnan Menderes’e ilk uçak indi appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/dubaiden-izmir-adnan-menderese-ilk-ucak-indi.html/feed 0 37134
Fransa’da 3 büyük enerji şirketinden halka enerji tüketimini azaltma çağrısı https://memur70.com/fransada-3-buyuk-enerji-sirketinden-halka-enerji-tuketimini-azaltma-cagrisi.html https://memur70.com/fransada-3-buyuk-enerji-sirketinden-halka-enerji-tuketimini-azaltma-cagrisi.html#respond Sun, 26 Jun 2022 22:00:08 +0000 https://memur70.com/?p=37131

TotalEnergies, EDF ve Engie şirketlerinin yöneticilerinin, Journal Du Dimanche gazetesinde yayımlanan ortak bildiride, Fransa dahil Avrupa enerji ...

The post Fransa’da 3 büyük enerji şirketinden halka enerji tüketimini azaltma çağrısı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

TotalEnergies, EDF ve Engie şirketlerinin yöneticilerinin, Journal Du Dimanche gazetesinde yayımlanan ortak bildiride, Fransa dahil Avrupa enerji sisteminde aylardır ciddi sorunlar yaşandığı, bazı ülkelere doğru Rus gazının boru hattıyla teslimatının ciddi şekilde azaldığı ve Avrupa düzeyindeki gaz stoku bakımından alarm seviyesinin yüksek olduğu kaydedildi.

Bildiride, bazı Avrupa ülkelerinde halihazırda sert tedbirler alınmasının yanı sıra iklim koşullarının ve kuraklığın hidrolik enerji üretimine etkisine değinildi.

“Bu sorunların doğurduğu fiyat artışı sosyal ve politik uyumumuzu tehdit ediyor ve ailelerin alım gücünü çok fazla etkiliyor.” ifadesine yer verilen bildiride, “en iyi enerjinin, tüketilmeyen enerji” olduğu vurgulandı.

Üç enerji şirketinin yöneticileri bildiride, “Her birimizin, her tüketicinin, her şirketin davranışını değiştirmesi ve enerji, elektrik, gaz ve petrol ürünleri tüketimini derhal sınırlaması için farkındalığın yanı sıra toplu ve bireysel eylem çağrısında bulunuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Bildiride, “Bu yaz harekete geçmek, gelecek kışa karşı daha hazırlıklı olmamızı ve özellikle gaz rezervlerimizi korumamızı sağlayacaktır.” değerlendirmesine yer verilirken enerji verimliliğine ilişkin büyük program başlatılmasının ve ulusal düzeyde israfla mücadelenin gerekliliğine dikkat çekildi.

KAYNAK: AA

The post Fransa’da 3 büyük enerji şirketinden halka enerji tüketimini azaltma çağrısı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/fransada-3-buyuk-enerji-sirketinden-halka-enerji-tuketimini-azaltma-cagrisi.html/feed 0 37131
Antalya’dan en çok Ruslar ve İranlılar konut aldı https://memur70.com/antalyadan-en-cok-ruslar-ve-iranlilar-konut-aldi.html https://memur70.com/antalyadan-en-cok-ruslar-ve-iranlilar-konut-aldi.html#respond Sun, 26 Jun 2022 21:00:16 +0000 https://memur70.com/?p=37128

Selman Özgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya'da uluslararası gayrimenkul yatırımına dair hazırladıkları araştırmaya ilişkin ...

The post Antalya’dan en çok Ruslar ve İranlılar konut aldı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Selman Özgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya’da uluslararası gayrimenkul yatırımına dair hazırladıkları araştırmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin gayrimenkul yatırımında İstanbul’dan sonra en çok tercih edilen ilinin Antalya olduğunu belirten Özgün, kentin, ikamet alan ve şirket kuran yabancı sayısı açısından da ülkenin önde gelen şehirlerinden olduğunu söyledi.

Özgün, Akdeniz turizm havzasının en önemli kentlerinden Antalya’nın dünyanın göz bebeği denilebilecek güzelliklere sahip olduğunu, şehrin deniz, kum ve güneşin yanı sıra tarih, kültür, spor, fuar, gastronomi, kongre ve doğa turizminde de öne çıktığını kaydetti.

Antalya’dan onlarca ülkeye 100’den fazla direkt uçuş bulunduğunu, küresel ve yerel markaların yatırımlarının sürdüğünü ifade eden Özgün, dünyanın birçok noktasından insanın yaşamak için Antalya’ya geldiğini söyledi.

İlk 10’da yer alan 8 ülke Avrupa’dan

Selman Özgün, Antalya’nın, sahip olduğu özellikler sayesinde uluslararası gayrimenkul yatırımcıları tarafından da tercih edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“2017-2021 yılları arasında ülke genelinde yabancılara 206 bin 768 adet konut satıldı. Bunun yüzde 20,2’si Antalya’da satılmış. Son 5 yılda Antalya’da 41 bin 715 adet konut satılırken, bu alanda başı 7 bin 978 ile Ruslar, 4 bin 396 ile İranlılar, 3 bin 848 ile Almanlar çekti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler Kazakistan, Irak, Ukrayna, İsveç, Norveç, İngiltere ve Danimarka şeklinde sıralandı. En çok konut yatırımı yapanlara baktığımızda, genellikle Avrupa vatandaşları olduğunu görüyoruz. Bu da aslında hep üzerinde durduğumuz konu… Dünyanın neresinden olursa olsun tercihimiz nitelikli yatırımcıdır.”

Özgün, Azerbaycan, Ürdün, Hollanda ve ABD’den vatandaşların ön sıralarda yer aldığı listede, Finlandiya, Belarus, İrlanda, Kanada, Fransa, İsrail ve Avusturya gibi ülkelerin de dikkati çektiğini söyledi.

“Gurbetçilerin de etkisi oldu”

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özgün, küresel salgın sonrası Antalya’nın cazibesinin arttığını aktararak, “Sahil kentleri kısa veya uzun süreli oturumlar için daha cazip hale geldi. Ayrıca, son yıllarda öne çıkan dijital göçebelerin de kenti tercih etmeye başladığını duyuyoruz.” dedi.

Yüksek satışta gurbetçilerin etkisinin yadsınamaz olduğuna dikkati çeken Özgün, yüksek döviz kurunun yurt dışındaki Türklerin ev almasını tetiklediğini, ayrıca 2017 ila 2021 yılları arasında satış fiyatlarının yatırımcıya makul geldiğini söyledi.

Ruslar Kemer’i, Almanlar Alanya’yı tercih ediyor

Selman Özgün, hangi ülke vatandaşlarının kentin neresinden ev aldığına dair resmi bir veri olmadığını ancak yaptıkları araştırmalar sonucu Rusların genellikle Kemer ve Beldibi’ni tercih ettiğini gördüklerini bildirdi.

Özgün, “Almanya vatandaşları Alanya ve çevresine yatırım yaparken, İngilizlerin Kaş ve Kalkan’ı tercih ettiğini görüyoruz. Avrupalılar genelde sahil bölgelerinden alım yapıyor. İran ve Irak vatandaşları ise kentin her bölgesinden ev alıyor.” diye konuştu.

Helmann olarak Antalya’da üstün kaliteye ve yeşil bina teknolojisine sahip projeleri hayata geçirdiklerini aktaran Özgün, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hayata geçirdiğimiz projelerde binalarımızın çevre dostu olması birinci önceliğimiz. Odak noktamız insan. Odağında insanın bulunmadığı hiçbir şeyin değeri yok. Doğaya ve insana saygılı konutlar üretmeye çalışıyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerde çevre bilincini korumaya ve meslektaşlarımıza örnek olmaya gayret ediyoruz. Dünyayı daha iyi bir hale getirmek insandan başlar. İnsan odaklı olursanız, mimariden projeye, çevre bilincinden sürdürülebilir üretime tüm adımlar birbirini izler. Biz de yeşil dönüşümü bir sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. Bu bilinçle hayata geçirdiğimiz projelerimiz arasında satışı devam eden Lavitta, RoyalPort, LaDorra ve Carpediem yerli ve yabancı yatırımcılardan yoğun ilgi görüyor.”

KAYNAK: AA

The post Antalya’dan en çok Ruslar ve İranlılar konut aldı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/antalyadan-en-cok-ruslar-ve-iranlilar-konut-aldi.html/feed 0 37128
Türk bilim insanı, ayçiçeği üzerine çalışmalarıyla ‘Pustovoit Ödülü’ne layık görüldü https://memur70.com/turk-bilim-insani-aycicegi-uzerine-calismalariyla-pustovoit-odulune-layik-goruldu.html https://memur70.com/turk-bilim-insani-aycicegi-uzerine-calismalariyla-pustovoit-odulune-layik-goruldu.html#respond Sun, 26 Jun 2022 20:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=37125

Trakya Üniversitesi Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, Dünya ...

The post Türk bilim insanı, ayçiçeği üzerine çalışmalarıyla ‘Pustovoit Ödülü’ne layık görüldü appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Trakya Üniversitesi Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, Dünya Ayçiçeği Derneği tarafından 4 yılda bir verilen ve “Ayçiçeği Nobeli” olarak nitelenen “Pustovoit Ödülü”ne layık görüldü.

Ayçiçeği üzerine önemli çalışmalar yapan Prof. Dr. Kaya, ödülünü Sırbistan’ın Novi Sad kentinde düzenlenen 20. Uluslararası Ayçiçeği Konferansı’nda gerçekleştirilen törenle aldı.

Kaya, AA muhabirine ödülü almanın gururunu yaşadığını söyledi.

“Pustovoit Ödülü”ne ilk kez bir Türk bilim insanının layık görüldüğünü ifade eden Kaya, Türkiye’yi başarıyla temsil ettiği için mutlu olduğunu dile getirdi.

Merkezi Fransa’da olan Dünya Ayçiçeği Derneği’nin ayçiçeği alanında üstün başarı gösteren bilim insanlarını ödüllendirdiğini anlatan Kaya, “Ödül her 4 yılda bir veriliyor ve ayçiçeğinin nobeli olarak adlandırılıyor. Ayçiçeği alanında çalışan bir bilim insanının alabileceği en büyük ödül. Dünya Ayçiçeği Derneği, 4 yılda bir uluslararası alanda başarılı çalışmalar yapan bilim insanlarına bu ödülü veriyor. Ödülü aldığım için çok sevinçliyim, benim kariyerimde alabileceğim en anlamlı ödül.” ifadelerini kullandı.

Kaya, 2012-2016 yıllarında Dünya Ayçiçeği Derneği’nin dönem başkanlığını yaptığını da hatırlatarak ayçiçeği alanında öncü çalışmalar yapmak için emek vermeye devam edeceğini kaydetti.

KAYNAK: AA

The post Türk bilim insanı, ayçiçeği üzerine çalışmalarıyla ‘Pustovoit Ödülü’ne layık görüldü appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/turk-bilim-insani-aycicegi-uzerine-calismalariyla-pustovoit-odulune-layik-goruldu.html/feed 0 37125
Malezya hükumetinden 2022’de 18 milyar dolarlık sübvanse https://memur70.com/malezya-hukumetinden-2022de-18-milyar-dolarlik-subvanse.html https://memur70.com/malezya-hukumetinden-2022de-18-milyar-dolarlik-subvanse.html#respond Sun, 26 Jun 2022 19:00:07 +0000 https://memur70.com/?p=37122

Tengku Zafrul, 100. Halkın Mali Raporu'nun yayınlanması dolayısıyla yaptığı konuşmada, enflasyonun halk üzerindeki baskılarını azaltmak için ...

The post Malezya hükumetinden 2022’de 18 milyar dolarlık sübvanse appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Tengku Zafrul, 100. Halkın Mali Raporu’nun yayınlanması dolayısıyla yaptığı konuşmada, enflasyonun halk üzerindeki baskılarını azaltmak için hükümetin benzin, motorin, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG), yemeklik yağ, un ve elektrikten oluşan çeşitli tüketim kalemlerine sübvansiyon sağladığını açıkladı.

Genel olarak, 2022 yılı için öngörülen tüketim sübvansiyonları bütçesinin, Malezya tarihinde herhangi bir hükümet tarafından karşılanan en yüksek miktara ulaştığına işaret eden Tengku, “Sosyal ve tarım yardımları, balıkçılara ve diğer meslek gruplarına yapılan yardımlar da eklendiğinde, toplam sübvansiyon miktarının 2022 için tarihin en büyük sübvansiyonu olan 80 milyar ringgite yaklaşması bekleniyor.” ifadesini kullandı.

Tengku, hükümetin fiyat artışlarını önlemek için enflasyonu düşürmeyi amaçlayan politikaları uygulamaya devam ederken, aynı zamanda doğrudan yardımlarla ihtiyaç sahiplerine destek olmaya devam ettiğini belirtti.

KAYNAK: AA

The post Malezya hükumetinden 2022’de 18 milyar dolarlık sübvanse appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/malezya-hukumetinden-2022de-18-milyar-dolarlik-subvanse.html/feed 0 37122
ABD’den gelişmekte olan ülkelere 200 milyar dolarlık yatırım https://memur70.com/abdden-gelismekte-olan-ulkelere-200-milyar-dolarlik-yatirim.html https://memur70.com/abdden-gelismekte-olan-ulkelere-200-milyar-dolarlik-yatirim.html#respond Sun, 26 Jun 2022 18:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=37119

Biden, Almanya'nın ev sahipliğinde Elmau Sarayı'ndaki G7 Liderler Zirvesi'nde düzenlenen ortak basın toplantısında "Küresel Altyapı ve Yatırım ...

The post ABD’den gelişmekte olan ülkelere 200 milyar dolarlık yatırım appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

Biden, Almanya’nın ev sahipliğinde Elmau Sarayı’ndaki G7 Liderler Zirvesi’nde düzenlenen ortak basın toplantısında “Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklığı” planını açıkladı.

Gelişmekte olan ülkelerin salgın gibi küresel şoklarla karşı karşıya kaldığında temel altyapıdan yoksun olduğuna ve bu nedenle krizlerin etkilerini daha derin hissettiğine dikkati çeken Biden, bu durumun sadece insani bir endişe değil herkes için ekonomik ve güvenlik kaygıları yarattığını belirtti.

G7 ülkelerinin gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir altyapının sağlanabilmesi için finansal yardımlarını artıracağını belirten Biden, ABD’nin gelecek beş yıl içinde “Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklığı” programına 200 milyar dolar ayıracağını açıkladı.

Biden, gelişmekte olan ülkelere küresel altyapı yatırımı için 2027’ye kadar G7 ülkeleri ile toplam 600 milyar dolar ayrılacağını söyledi.

 

KAYNAK: AA

The post ABD’den gelişmekte olan ülkelere 200 milyar dolarlık yatırım appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/abdden-gelismekte-olan-ulkelere-200-milyar-dolarlik-yatirim.html/feed 0 37119
Almanya Başbakanı’ndan G7 liderlerine tedarik zinciri çağrısı https://memur70.com/almanya-basbakanindan-g7-liderlerine-tedarik-zinciri-cagrisi.html https://memur70.com/almanya-basbakanindan-g7-liderlerine-tedarik-zinciri-cagrisi.html#respond Sun, 26 Jun 2022 17:00:06 +0000 https://memur70.com/?p=37116

G7 Liderler Zirvesi, Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda bugün başladı. İlk oturumun ana gündem maddesini Rusya'nın Ukrayna'ya ...

The post Almanya Başbakanı’ndan G7 liderlerine tedarik zinciri çağrısı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>

G7 Liderler Zirvesi, Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda bugün başladı. İlk oturumun ana gündem maddesini Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları ve ardından yaşanan enerji krizi ile yüksek enflasyon oluşturdu. Zirveye ev sahipliği yapan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, küresel enerji krizi ve yüksek enflasyon oranlarını ele aldıklarını açıkladı. G7 ülkelerinin dünyanın içinde bulunduğu mevcut zorluklara karşı ortak bir çözüm bulabilmek açık fikirli ve kararlı olduğunu belirten Scholz, “Rusya’nın acımasız saldırısına karşı Batılı ülkelerin organize bir şekilde Ukrayna’ya destek olması Putin’in beklemediği bir sonuçtu. Verdiğimiz destek karşısında şimdi ne kadar haklı olduğumuzu görmekteyiz. Kiliseler ve sivil yerleşim alanları yerli ağır silahlarla vuruluyor. Biz, özgürlüğün ve kendi kaderini belirlemek isteyenlerin yanında durmalıyız. Bu saban ABD Başkanı Biden ile yaptığımız görüşmede Ukrayna konusunda yapılması gerekenlerde hemfikir olduğumuzu beyan ettik ve bunu burada da çok net söyleyebiliriz. Almanya ve ABD her zaman birlikte hareket edeceklerdir. Bu zamana kadar böyle oldu bundan sonra da yakın koordinasyonumuz devam edecektir. G7 ülkeleri olarak birliğimiz, ekonomik ve enerji de dahil olmak üzere bizi etkileyen her konuda iş birliğimiz devam edecektir” dedi.

“TEDARİK ZİNCİRİNİN BOZULMASI KÜÇÜMSENECEK BİR SORUN DEĞİL”

Ortaya çıkan krizlerden, artan enflasyondan ve hammadde kıtlığından bazı ülkelerin çekince duyduğunu ifade eden Scholz, “Tedarik zincirinin bozulması küçümsenecek bir sorun değil. Zirveden çok net bir birlik ve kararlı eylem sinyali gönderebileceğimizden eminim. Hemfikir olmamız aynı zamanda riskleri koordineli bir şekilde ele almayı başarabileceğimiz anlamına geliyor. Biz de bunu başaracağız. Bizim için gerekli olan birlikte hareket ederek kırılan tedarik zincirlerini yeniden oluşturmaktır. Salgına karşı uluslararası iş birliğimizi ekonomik alanda da kararlı bir şekilde gösterebiliriz” açıklamasında bulundu.

“ÖNEMLİ SİNYALLER VERECEĞİZ”

Zirvenin bu akşamki bölümünde dış ve güvenlik politikası konularını geniş çerçevede ele alacaklarını söyleyen Scholz, “Ukrayna-Rusya savaşı önemli bir konu olabilir ancak tek sorun o değil. Dünyamız için bir güvenlik mimarisi üzerinde çalışmalıyız. Umut ediyorum ki ilk görüşmemizde olumlu bir netice elde edebiliriz. Dünya demokrasilerine bu toplantılarda hem ekonomik hem de siyasi sinyaller verebileceğimizi düşünüyorum” dedi.
G-7 liderleri ilk oturumun ardından aile fotoğrafı da çektirdi.
ABD Başkanı Joe Biden sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin adına yeni yaptırım kararı alındığını belirterek, G7 Liderler Zirvesi’nde Rusya’nın altın ithalatını yasaklayan kararın açıklanacağını ifade etmişti.

“PUTİN, EGOSUNU FİNANSE EDİYOR”

Zirve öncesinde alınacak kararlar ile ilgili açıklama yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise, “Bugün duyuracağımız yaptırımlar direkt olarak Rus oligarkları ve Putin’in savaş makinesi kalbini vuracak. Putin, azalan kaynaklarını bu anlamsız ve barbarca savaş için heba ediyor. Hem Ukrayna hem de Rusya halkı pahasına egosunu finanse ediyor. Putin rejimini fonlarından mahrum bırakmamız gerekiyor. İngiltere ve müttefiklerimiz de tam olarak bunu yapıyor” demişti.

DÜNYA LİDERLERİ ALMANYA’DA BULUŞUYOR

G7 Liderleri Zirvesi’ne ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, İtalya ve Japonya’nın yanı sıra, Avrupa Konseyi ve Komisyon Başkanları, Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Ticaret Örgütü (WTO), Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) de katılıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise zirvede video konferans yöntemiyle yer alacak. Ayrıca Almanya, Arjantin, Hindistan, Endonezya, Senegal ve Güney Afrika’yı da zirveye davet etmişti.

KAYNAK: İHA

The post Almanya Başbakanı’ndan G7 liderlerine tedarik zinciri çağrısı appeared first on Memur70 Memurlar Kamudanhaber Memur Haber Sitesi.

]]>
https://memur70.com/almanya-basbakanindan-g7-liderlerine-tedarik-zinciri-cagrisi.html/feed 0 37116