DOLAR
8,6307
EURO
10,1291
ALTIN
492,58
BIST
1.386
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
23°C
Ankara
23°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Sağanak Yağışlı
17°C
Cuma Az Bulutlu
18°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
22°C

İKM, Unvanına Atanacaklarda Aranan Sağlık Şartları Yönetmeliği Yayımlandı

YÖNETMELİK Adalet Bakanlığından: CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İNFAZ VE MUHAFAZA MEMURU UNVANINA ATANACAKLARDA ARANAN SIHHAT …

İKM, Unvanına Atanacaklarda Aranan Sağlık Şartları Yönetmeliği Yayımlandı
14.09.2021 05:00
0
A+
A-

YÖNETMELİK

Adalet Bakanlığından:

CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İNFAZ VE MUHAFAZA

MEMURU UNVANINA ATANACAKLARDA ARANAN

SIHHAT KURALLARI YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ KISIM

Gaye, Kapsam, Destek ve Tanımlar

Emel

UNSUR 1 – (1) Bu Yönetmeliğin gayesi; Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı ceza infaz kurumları ve kontrollü hürlük müdürlükleri ile ceza infaz kurumları ve tutukevleri işçisi eğitim merkezlerinde infaz ve müdafaa memuru unvanlı takım ve durumlarda istihdam edilecekler hakkında düzenlenecek sıhhat konseyi raporlarının genel temel ve kuralları ile aranacak sıhhat kurallarını düzenlemektir.

Kapsam

UNSUR 2 – (1) Bu Yönetmelik; Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı ceza infaz kurumları, kontrollü özgürlük müdürlükleri ve ceza infaz kurumları ve tutukevleri işçisi eğitim merkezleri bünyesinde infaz ve muhafaza memuru unvanlı takım ve durumlarda istihdam edilecek adaylar ile infaz ve muhafaza memurluğu öğrenciliğine girişte, öğrencilikten yahut memuriyetten ayrıldıktan sonra tekrar öğrenciliğe yahut memuriyete geri dönüşlerde aranacak sıhhat kaidelerini, aldırılacak sıhhat heyeti raporlarını, bu raporların detaylarını ve bu raporlara nazaran yapılacak süreçlere ait konuları kapsar.

Destek

UNSUR 3 – (1) Bu Yönetmelik, 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci unsurunun birinci fıkrasının (B) bendinin (2) numaralı alt bendi ile 10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 43 üncü unsuruna dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

HUSUS 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Bakanlık: Adalet Bakanlığını,

b) Genel Müdürlük: Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünü,

c) Sıhhat konseyi raporu: Tam teşekküllü hastaneler tarafından düzenlenen, içeriği Ek-1’de tanımlanan, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren ceza infaz kurumları, kontrollü özgürlük müdürlükleri ile ceza infaz kurumları ve tutukevleri çalışanı eğitim merkezlerinde infaz ve müdafaa memuru unvanlı takım ve konumlarda istihdam edilecekler ile infaz ve muhafaza memurluğu öğrencileri hakkında düzenlenmesi mecburî olan raporu,

ç) İnfaz ve müdafaa memuru öğrencisi: İnfaz ve müdafaa memurluğu öğrenciliği imtihanını kazanarak hizmet öncesi eğitime alınanları,

d) e-Rapor Sistemi: Sıhhat heyeti raporlarının elektronik olarak düzenlenip e-imza ile onaylanabildiği Sıhhat Bakanlığı tarafından kurulan elektronik sistemi,

e) Sıhhat Şurası: Tek tabibin yetkisi dışında kalan konularda yahut mevzuatta sıhhat heyeti raporu öngörüldüğü hallerde, bu Yönetmelik kapsamındaki işçinin sıhhat durumları hakkında karar vermeye yetkili konseyi,

f) Sıhhat hizmet sunucusu: Sıhhat Bakanlığınca sıhhat şurası raporu düzenleme yetkisi verilen tam teşekküllü Devlet hastanelerini, Devlet eğitim ve araştırma hastanelerini ve üniversitelere bağlı hastaneleri (özel hastaneler ile özel yahut vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç),

g) Sıhhat kaideleri: Hastalıkların ve yaralanmaların bedendeki seyrinde geçirdiği safhalarına ve bıraktığı sekellerinin derecelerine nazaran Ek-1’de belirtilen hastalık branşlarının sınıflandırılmasındaki sıhhat durumlarını,

söz eder.

İKİNCİ KISIM

Sıhhat Konseyi Raporlarının Düzenlenmesine Ait Temeller,

İtiraz Süreci ve Genel Kararlar

Sıhhat heyeti raporlarının düzenlenmesi ve değerlendirilmesindeki asıllar

UNSUR 5 – (1) Sıhhat şurası raporuna temel yapılan muayenelerde her branş doktoru muayene sonrası elde ettiği teşhis, bulgu ve kararı; e-Rapor Sistemi üzerinden elektronik ortamda yahut fiziki olarak düzenlenen sıhhat heyeti raporunda belirtir. Bu Yönetmelik ve ekinde yer alan sıhhat kurallarına uygun olmayan adayların sıhhat heyeti raporunun karar kısmına unvanı da belirtilerek “Adalet Bakanlığı Memur İmtihan, Atama ve Nakil Yönetmeliği ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü İnfaz ve Muhafaza Memuru Unvanına Atanacaklarda Aranan Sıhhat Kaideleri Yönetmeliği ve ekine nazaran ilgili unvanda vazife yapamaz.” ibaresi yazılır.

(2) Başvurduğu unvana nazaran sıhhat kurallarını haiz olan adayın sıhhat şurası raporu karar kısmına “Adalet Bakanlığı Memur İmtihan, Atama ve Nakil Yönetmeliği ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü İnfaz ve Müdafaa Memuru Unvanına Atanacaklarda Aranan Sıhhat Kaideleri Yönetmeliği ve ekine nazaran ilgili unvanda yurdun her yerinde misyon yapabilir.” ibaresi yazılır.

(3) Kişinin hastalığı, mevcut durumu belirlenen hastalık branşlarının sınıflandırılmasındaki kriterlerden hiçbirine uymadığında, hudut hadiselerde, hastalığın seyri ve derinliği dikkate alınarak kişinin mevcut durumuna nazaran uygun olabilecek en yakın tanıya nazaran hastanın sonuçlarını pahalandıran sıhhat heyeti tarafından karar verilir. Sıhhat konseyi bu kararı, adayın yapacağı misyon için gerekli sıhhat kaidelerini mesleksel tecrübeyle kıymetlendirerek alır. Sıhhat heyetinin uygun gördüğü karara nazaran süreç yapılır.

(4) Bulgu ve teşhis tarafından verilen kararın; Genel Müdürlükçe yahut İsimli Yargı Birinci Derece Mahkemesi Adalet Komitesi Başkanlığınca uygun bulunmaması halinde; aday yeni sıhhat konseyi raporu alınması için vilayet sıhhat müdürlüğü aracılığıyla Sıhhat Bakanlığının belirlediği hakem hastanelerden birine sevk edilir. Birinci iki sıhhat heyeti raporundaki kararların tıpkı tarafta olması halinde karar mutlaklaşır. Birinci iki sıhhat konseyi raporu kararları ortasında çelişki bulunması halinde aday vilayet sıhhat müdürlüğü aracılığıyla Sıhhat Bakanlığının belirlediği bölge hakem hastanelerinden birine sevk edilir. Bu durumda bölge hakem hastanesinin verdiği karara nazaran süreç tesis edilir. Sıhhat heyeti raporundaki yazım yanılgıları, imza eksikliği, doldurulması gereken alanların doldurulmaması, kişi bilgilerinin kusurlu olması üzere eksikliklerin yahut yol kusurlarının bulunduğu durumlarda sıhhat heyeti raporu, raporu tanzim eden sıhhat hizmet sunucusuna iade edilir. İlgili sıhhat hizmet sunucusu, sıhhat şurası raporu iadesinin nedenlerini kıymetlendirerek eksik ve kusurları giderir.

Tam teşekküllü hastanelerde yapılacak süreçler

UNSUR 6 – (1) İnfaz ve müdafaa memuru öğrencisi ile infaz ve muhafaza memuru adayları, yerleştirmesini yapacak ünitenin düzenleyeceği resmi yazı ile sıhhat heyeti raporu almak üzere tam teşekküllü hastanelere müracaat ederler.

(2) Resmi yazı ile istenen sıhhat şurası raporlarının sonuçları, talepte bulunan üniteye tam teşekküllü hastane tarafından gönderilir.

İşçi sıhhat evrakı oluşturulması

UNSUR 7 – (1) İstihdam edilecek infaz ve muhafaza memuru unvanlı işçi için sıhhat evrakı oluşturulur ve özlük evrakında koruma edilir. Oluşturulan bu sıhhat evrakında; hastalık raporları, sıhhat şurası raporları, kişinin sıhhat geçmişini tanımlayan tüm evrak, sıhhat durumları ile ilgili taleplerini belirten dilekçeler ve ilgili yazışmalar koruma edilir.

Tekrar misyona atanacaklara ait sıhhat şurası raporu aldırılması

UNSUR 8 – (1) Kendi isteği ile infaz ve müdafaa memuru misyonundan ayrılanlardan altı aydan sonra yine mesleğe dönecek olanlar sıhhat durumlarını sıhhat heyeti raporu ile belgelemek zorundadırlar.

Sıhhat şurası raporlarının düzenlenmesinde temel alınacak mevzuat

HUSUS 9 – (1) Sıhhat heyeti raporlarının düzenlenmesinde uyulacak temel ve tarzlar ile sıhhat heyeti raporlarına itiraz süreçleri ve bu Yönetmelikte karar bulunmayan başka konularda Sıhhat Bakanlığının yürürlükte olan mevzuatı temel alınır.

ÜÇÜNCÜ KISIM

Son Kararlar

Yürürlük

UNSUR 10 – (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

HUSUS 11 – (1) Bu Yönetmelik kararlarını Adalet Bakanı yürütür.

EK- BELGEYİ İNDİRMEK İÇİN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.