DOLAR
32,3035
EURO
35,1526
ALTIN
2.403,43
BIST
10.165,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
33°C
Ankara
33°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
30°C

Memurken yükseköğretim görenler Erasmus kapsamında yurtdışına gidebilir mi?

Soru: 657’ye tabi Memur olan birinin örgün üniversite eğitimi gördüğü esnada Erasmus vb. aracılığıyla yurtdışında bir yahut birkaç periyot …

Memurken yükseköğretim görenler Erasmus kapsamında yurtdışına gidebilir mi?
15.03.2021 03:00
0
A+
A-

Soru: 657’ye tabi Memur olan birinin örgün üniversite eğitimi gördüğü esnada Erasmus vb. aracılığıyla yurtdışında bir yahut birkaç periyot eğitim alma imkanı bulunuyor mu? Şayet o denli bir imkan tanınırsa süreç nasıl işler? Memur olan kişinin özlük hakları devam eder mi? Yurtdışı eğitimi konusunda kolaylık sağlanıyor mu? Yurtdışından döndüğünde işine devam edebilir mi? Bu mevzularda derin merak içindeyim.

Yanıt: Erasmus programı, Avrupa birliği tarafından yürütülen bir öğrenci değişim programıdır. Programda değişim müddeti en fazla 12 ay olarak uygulanmakta olup; önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki bütün öğrenciler Erasmus öğrenci değişim programından yararlanabilmektedir. Programdan yararlanan öğrencilere ise ülkeden ülkeye değişen meblağlarda hibe (300-600 Euro arası) ödenmektedir.

Devlet memurlarının yurt dışında eğitimi ve yetiştirilmesine dair düzenlemeler 657 sayılı Kanunun 78 ve 79. hususlarında yer almakta olup, Kanunun 80. hususunda ise hususa ait ikincil düzenlemer konusunda Yönetmelik çıkarılmasına yetki verilmiştir. Bu kapsamda Yetiştirilmek Hedefiyle Yurt Dışına Gönderilecek Devlet Memurları Hakkında Yönetmelik yürürlüğe konulmuş olup hala uygulanmaktadır.

657 sayılı Kanunun 78. hususunda, “Mesleklerine ilişkin tahsilini bitirerek Devlet memurluğuna alınmış ve asli memur olarak atanmış olanlardan mesleklerine ilişkin hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak yahut staj yapmak üzere dış memleketlere:
a) Kurumlarınca açılacak seçme yahut müsabaka imtihanlarında muvaffakiyet gösterenlere,
b) Dış burslara dayanılarak gönderilenlere,
İki yıla kadar ayrılma müsaadesi verilebilir.
Gerekirse bu mühlet en çok bir kat uzatılabilir.” denilmektedir.

Kanunun 79. hususunda ise, yetiştirilmek emeliyle yurt dışına gönderilecek memurların mali haklarına ait konular düzenlenmiştir.

Kanun kararları ve ilgili Yönetmelik dikkate alındığında memurlar yurt dışına yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim yapma, milletlerarası kuruluşlarda staj ve meslekleriyle ilgili alanlarda ihtisas hedefiyle gönderilmektedir. Gönderilme hali ise ya bütçe imkanlarıyla yahut şahsen sağlanan özel burs kapsamında gerçekleşmektedir. Bütçe imkanlarıyla gönderilenler takımlarında bırakılmakta, şahsen özel burs ile gideceklere ise aylıksız müsaade verilmektedir.

Erasmus kapsamında yurt dışına gidenler temelde ülkemizdeki bir yükseköğretim kurumunun önlisans, lisans yahut lisansüstü seviyede kayıtlı öğrencisidir. Erasmus ile bir yıla kadar bir müddet değişim programı uygulanmakta, bu kapsamda öğrenci eğitim sürecinin bir kısmını yurt dışında geçirmektedir. Bahsi geçen Yönetmeliğin 6. hususunda yabancı ülkelere gönderileceklerde aranılacak koşullar belirlenmiş olup, bu kurallardan biri de memurun yükseköğretimini bitirmiş olmasıdır.

Bu kapsamda ülkemizde bir yükseköğretim kurumunun kayıtlı öğrencisi olan bir memurun Erasmus programıyla yurt dışına gitmesi 657 sayılı Kanunun ilgili kararları ve bahsi geçen Yönetmelik kapsamına girmediğinden kurumlarca memuriyetin devamı müddetince bu kapsamda müsaade verilmesi de kelam konusu olamayacaktır.

Öbür taraftan 657 sayılı Kanunun 108/E unsurunda, “Memura, yıllık izinde temel alınan mühletler prestijiyle beş hizmet yılını tamamlamış olması ve isteği halinde memuriyeti boyunca ve en fazla iki seferde kullanılmak üzere, toplam bir yıla kadar aylıksız müsaade verilebilir. Fakat, fevkalâde hal yahut genel hayata müessir afet hali ilan edilen bölgelere 72 nci unsur yeterince belirli bir mühlet vazife yapmak üzere zarurî olarak daima vazifeyle atananlar hakkında bu bölgelerdeki misyon mühletleri içinde bu fıkra kararı uygulanmaz.” kararı yer almaktadır. Bu hususta yer alan aylıksız müsaade hakkından yararlanabilmek müsaade 5 hizmet yılının tamamlanmış olması kâfi olup, ayrıyeten özel bir mazeretin bulunması gerekli değildir.

Sonuç olarak, tıpkı vakitte yükseköğrenim gören memurlara Erasmus kapsamında yurt dışına gitmek için müsaade verilemeyeceğini, lakin 108/E unsuru kapsamında aylıksız müsaade verilen memurun aylıksız müsaade devrinde programa katılabileceğini, aylıksız müsaadenin bitiminde de misyonuna başlatılacağını değerlendirmekteyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.