DOLAR
32,2925
EURO
35,0453
ALTIN
2.399,62
BIST
10.165,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
33°C
Ankara
33°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
30°C

MEB Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik

12 Haziran 2021 CUMARTESİ Resmi Gazete Sayı : 31509 YÖNETMELİK Ulusal Eğitim Bakanlığından: ULUSAL EĞİTİM BAKANLIĞI HAYAT UZUNLUĞU ÖĞRENME …

MEB Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik
12.06.2021 05:00
0
A+
A-

12 Haziran 2021 CUMARTESİ

Resmi Gazete

Sayı : 31509

YÖNETMELİK

Ulusal Eğitim Bakanlığından:

ULUSAL EĞİTİM BAKANLIĞI HAYAT UZUNLUĞU ÖĞRENME KURUMLARI

YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

UNSUR 1 – 11/4/2018 tarihli ve 30388 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Kurumları Yönetmeliğinin 22 nci unsurunun birinci fıkrasının (ç), (d), (e) ve (f) bentleri aşağıdaki biçimde değiştirilmiş ve tıpkı fıkraya aşağıdaki bentler eklenmiştir.

“ç) Gebe öğretmenlere, hamileliğin yirmi dördüncü haftasından itibaren doğum sonrası analık müsaadesi müddetinin bitimini takip eden bir yıllık mühletin sonuna kadar istememesi halinde nöbet misyonu verilmez.

d) Nöbet vazifesi, birinci dersten 15 dakika evvel başlar, son ders bitiminden 15 dakika sonra biter. Okul öncesi eğitim uygulaması bulunan kurumlarda nöbet vazifesi ile ilgili olarak Ulusal Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği kararlarına nazaran süreç yapılır.

e) Nöbet vazifesine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen üzere süreç yapılır.

f) Öğretmenlerden; engelli olanlar, engelli çocuğu bulunanlar yahut bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyi bulunanlara nöbet misyonu verilmez. Fakat bu durumdaki öğretmenlere istemeleri halinde, gün tercihlerine öncelik verilerek nöbet vazifesi verilir.”

“g) Nöbet misyonunda uyulması gereken asıllar öğretmenler konseyinde görüşülür, kararlaştırılır ve kurum müdürünün onayından sonra öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

ğ) Özel eğitim kurslarında misyon yapan özel eğitim öğretmenleri nöbet vazifesini Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin ilgili kararlarına nazaran yerine getirirler.”

HUSUS 2 – Birebir Yönetmeliğin 26 ncı unsurunun üçüncü fıkrasının (b) bendi yürürlükten kaldırılmış, birebir hususun yedinci fıkrası, dokuzuncu fıkrasının (a) ve (c) bentleri ile on üçüncü fıkrası aşağıdaki biçimde değiştirilmiş, dokuzuncu fıkrasının (ç) bendi yürürlükten kaldırılmış ve tıpkı hususa aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(7) Fiyatlı usta öğretici müracaatları her yıl ağustos ayı içerisinde ulusal eğitim müdürlükleri ve kurum müdürlüklerinin internet sitesi ve ilan panolarında Ek-1’deki ilan örneği ile en az 15 gün vadeli duyuru yapılarak müracaat takvimine nazaran alınır. Müracaatlar, direkt kurum müdürlüklerine yahut e-Yaygın sistemi üzerinden yapılır.”

“a) Misyon verilecek fiyatlı usta öğreticiler, Ek-2’deki Fiyatlı Usta Öğretici Müracaat Kıymetlendirme Formuna nazaran belirlenir. Müracaat sonuçları eylül ayının 15’ine kadar ilan edilir. Bu sıralama bir yıl müddetle geçerlidir.”

“c) Yeni kurs talebi olması halinde, sıralamada bulunan fiyatlı usta öğreticilerden görevlendirme yapılır. Sıralamada kâfi fiyatlı usta öğretici bulunmaması durumunda, kursun açılmasından 7 gün evvel duyuru yapılması koşuluyla komitece gerekli iş ve süreçler tekrarlanarak e-Yaygın sistemi üzerinden sıralama yapılır.”

“(13) Üçüncü ve dördüncü fıkrada sayılanlarla gereksinimin karşılanamaması durumunda emekli bireyler, Ek-2’deki Fiyatlı Usta Öğretici Müracaat Kıymetlendirme Formuna nazaran sıralanarak usta öğretici olarak görevlendirilir.”

“(15) Üçüncü fıkranın (a) bendi kapsamında yapılacak görevlendirmelerde öncelik sırası, sırasıyla alanında eğitim düzeyi ve hizmet puanına nazaran belirlenir. Tıpkı fıkranın (b) ve (c) bendi kapsamında yapılacak görevlendirmelerde öncelik sırası, Ek-2’deki Fiyatlı Usta Öğretici Müracaat Kıymetlendirme Formuna nazaran belirlenir.”

UNSUR 3 – Birebir Yönetmeliğin 27 nci unsurunun altıncı fıkrasında yer alan “iptal edilir.” ibaresi “iptal edilir ve bu durum e-Yaygın sistemine işlenir.” olarak değiştirilmiş ve birebir unsura aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(7) Zorlayıcı sebepler haricinde kurs onayından sonra misyona başlamayanlar ile verilen vazifesi bırakanlar için bir yıl müddetle kurslarda görevlendirilmez ve bu durum e-Yaygın Sistemine işlenir.”

HUSUS 4 – Birebir Yönetmeliğin 35 inci unsurunun ikinci fıkrasında yer alan “gençlik hizmetleri ve spor vilayet müdürü” ibaresi “gençlik ve spor vilayet müdürü” olarak, üçüncü fıkrasında yer alan “yılda en az iki sefer vali tarafından belirlenen tarihlerde” ibaresi “her yıl ağustos ayı içerisinde” olarak değiştirilmiştir.

HUSUS 5 – Birebir Yönetmeliğin 36 ncı hususunun üçüncü fıkrasında yer alan “yılda en az iki defa” ibaresi “her yıl temmuz ayı içerisinde” olarak değiştirilmiştir.

UNSUR 6 – Birebir Yönetmeliğin 43 üncü unsurunun dördüncü fıkrasının (a) bendi aşağıdaki biçimde değiştirilmiş, tıpkı fıkranın (b) bendi yürürlükten kaldırılmış ve altıncı fıkrası aşağıdaki biçimde değiştirilmiştir.

“a) Kurs mühletinin 1/5 oranını geçmemek kaidesiyle kurs başlama tarihinden itibaren 10 uncu günün sonunda sona erer.”

“(6) Bireyler muvaffakiyet değerlendirmesi yapılmayan kurslara bir kez katılabilirler. Lakin muvaffakiyet değerlendirmesi yapılan kurslarda başarısız olanlar tıpkı kursa en fazla bir kez daha katılabilirler. Zarurî durumlarda Bakanlıkça belirlenen kurslarda bu koşullar aranmaz.”

UNSUR 7 – Birebir Yönetmeliğin 45 inci unsurunun dördüncü fıkrasının (g) bendi yürürlükten kaldırılmış ve birebir hususa aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(6) Vilayet ve ilçedeki gereksinimler kıymetlendirilerek zarurî durumlarda her bir kurs için farklı başka mülki yönetim amiri onayı alınarak 7 kişilik kümeye kurs açılabilir.”

HUSUS 8 – Tıpkı Yönetmeliğin 46 ncı hususunun birinci fıkrasında yer alan “ilkokul” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

UNSUR 9 – Tıpkı Yönetmeliğin 54 üncü hususunun birinci fıkrası aşağıdaki formda değiştirilmiştir.

“(1) Kurslar, birey ve toplumun eğitim seviyesi ve öğrenme muhtaçlıkları doğrultusunda yaygın eğitim kurs programlarına uygun olarak açılır. Kurs çeşitleri mesleksel ve teknik kurslar ile genel kurslar olarak sınıflandırılır.”

UNSUR 10 – Tıpkı Yönetmeliğin 57 nci unsurunun ikinci ve on birinci fıkraları aşağıdaki formda değiştirilmiştir.

“(2) Özel, resmi kurum/kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaparak il/ilçe genelinde düzenlenecek faaliyetler için Genel Müdürlük görüşü alınarak, mülki yönetim amirinin onayı ile ulusal eğitim müdürlüğünce, ülke genelinde öteki Bakanlık ve ilgili kurum yahut kuruluşlar ortasındaki faaliyetler için Genel Müdürlük yahut Bakanlıkça iş birliği evrakı düzenlenir. Açık Öğretim Okulları ile Olgunlaşma Enstitülerinin iş birliği faaliyetleri Genel Müdürlükçe yürütülür.”

“(11) Resmi kurum/kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerdeki eğitim masraflarının hangi tarafça nasıl karşılanacağı ve eğitici görevlendirme yol ve temelleri iş birliği dokümanında açıkça belirtilir.”

HUSUS 11 – Tıpkı Yönetmeliğin 58 inci hususunun dördüncü fıkrasının (a), (b) ve (ç) bentleri aşağıdaki biçimde değiştirilmiştir.

“a) Özel eğitim muhtaçlığı olan bireyleri mesleksel, teknik, toplumsal ve kültürel alanda bilgi ve marifet sahibi yapmak, onları hayata kazandırmak, üretken bireyler haline getirmek hedefiyle açılacak kurslar, gereksinim halinde Bakanlık Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlarla iş birliği yapılarak da açılabilir.

b) Özel eğitim muhtaçlığı olan bireyler için özel sınıf ve kümeler oluşturulabileceği üzere kaynaştırma/bütünleştirme yolu ile başka kurslardan da faydalanmaları sağlanabilir.”

“ç) Özel eğitim muhtaçlığı olan bireyler için açılacak her bir kursta bir alan öğretmeni/usta öğretici ile birlikte bir özel eğitim öğretmeninin görevlendirilmesi temeldir. Alan öğretmeni/usta öğreticilerin ek ders fiyatı karşılığı özel eğitim alanında çalışma yeterliliğine sahip olması durumunda ise ayrıyeten özel eğitim öğretmeni görevlendirilmez.”

HUSUS 12 – Birebir Yönetmeliğin 59 uncu unsurunun birinci fıkrası aşağıdaki halde değiştirilmiş, ikinci ve üçüncü fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.

“(1) Örgün yahut açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlara yönelik halk eğitimi merkezlerinde açılan destekleme ve yetiştirme kursları, Bakanlıkça belirlenen adap ve asıllara nazaran yürütülür.”

HUSUS 13 – Tıpkı Yönetmeliğin 66 ncı hususuna aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(4) Olgunlaşma enstitülerinin öğrencisi/kursiyeri bulunmayan araştırma, tasarım ve üretim ve tanıtım ve pazarlama kısımlarında vazifeli öğretmenlerin çalışma müddetleri bir iş saati 60 dakika olmak üzere haftalık 30 iş saatidir.”

UNSUR 14 – Birebir Yönetmeliğin 67 nci unsurunun ikinci fıkrası aşağıdaki biçimde değiştirilmiştir.

“(2) Haftalık ders dağıtım çizelgesi düzenlenirken dersler, özellikleri dikkate alınarak blok yahut haftanın muhakkak günlerinde işlenecek formda planlanır. Öğretmenlerden; engelli olanlar, engelli çocuğu yahut bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyi bulunanlar ile süt müsaadesi kullananların ders programı gün ve saatleri kurumun genel işleyişini bozmayacak formda, ilgili öğretmenlerin tercihleri dikkate alınarak hazırlanır.”

UNSUR 15 – Tıpkı Yönetmeliğin 68 inci hususunun ikinci fıkrasında yer alan “derse girmeden evvel ders” ibaresi “aylık” olarak değiştirilmiştir.

HUSUS 16 – Birebir Yönetmeliğin 69 uncu unsurunun birinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki halde değiştirilmiştir.

“(1) Kurumlarda bir ders saati mühleti 40 dakikadır. Dersler ortasındaki dinlenme mühleti 10 dakikadan, öğlen ortası dinlenme mühleti ise 45 dakikadan az olamaz.”

“(3) Kurslar, günlük 2 saatten az, 8 saatten çok olmamak üzere saat 07.00 – 22.00 saatleri ortasında planlanır.”

UNSUR 17 – Tıpkı Yönetmeliğin 83 üncü unsurunun birinci fıkrasının (b) bendi ile ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki formda değiştirilmiş, birebir unsurun birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“b) Ulusal ve lokal seviyede özel ve resmi kurum ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği halinde düzenlenen kursları tamamlayanlara Ek-7’deki Kurs Bitirme Evrakı ile Ek-11’deki İştirak Dokümanı,”

“(2) Kurs bitirme dokümanlarının iş ve süreçleri e-Yaygın sistemi üzerinden tamamlanır. Dokümanlar kursiyerlere e-Devlet üzerinden de verilebilir.

(3) Birinci fıkranın (b) bendinde belirtilen Ek-7’deki Kurs Bitirme Evrakı ile Ek-11’deki İştirak Evrakındaki logolar ve imza kısımları iş birliği protokolüne nazaran düzenlenebilir.”

“d) Olgunlaşma enstitülerinin mesleksel ve teknik ortaöğretim denklik programını bitirenlere Ek-12’deki Olgunlaşma Enstitüsü Bitirme Evrakı,”

HUSUS 18 – Birebir Yönetmeliğin 84 üncü hususunun ikinci fıkrasında yer alan “bilgi ve belgelerden” ibaresinden sonra gelmek üzere “belge defteri, not listesi ile” ibaresi eklenmiştir.

HUSUS 19 – Birebir Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-2, Ek-6, Ek-7, Ek-8 ve Ek-9 ekteki halde değiştirilmiş, Yönetmeliğe ekteki Ek-11 ve Ek-12 eklenmiştir.

HUSUS 20 – Bu Yönetmeliğin 2 nci unsuru ile 19 uncu hususu ile değiştirilen Ek-2 1/8/2021 tarihinde, başka hususları yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

HUSUS 21 – Bu Yönetmelik kararlarını Ulusal Eğitim Bakanı yürütür.

Ekleri için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.