DOLAR
27,2096
EURO
28,8292
ALTIN
1.675,20
BIST
8.304,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
29°C
Ankara
29°C
Açık
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Az Bulutlu
25°C
Cuma Az Bulutlu
22°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan yapay zekâ açıklaması

Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi çalışmalarına dair önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, son yıllarda dijitalleşmenin …

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan yapay zekâ açıklaması
19.06.2022 19:00
0
A+
A-

Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi çalışmalarına dair önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, son yıllarda dijitalleşmenin başta ekonomik faaliyetler olmak üzere tüm alanlara derin şekilde nüfuz ederek bu alanları şekillendirdiğini belirterek “Güvenilir Yapay Zekâ Damgası ile yapay zekâ teknolojilerinin asgari güven standartlarına uymasını hedeflemekteyiz.” açıklamasında bulundu.

Oktay, dijital verilerin oluşturulması ve üretkenliği artıracak şekilde işlenmesinin ülkelerin ekonomik büyüme politikalarının ana odaklarından biri haline gelmeye başladığını belirterek, “Dijital veriyi işlemek ve ondan anlam çıkararak değer üretmek adına yapay zekâ teknolojilerinden daha fazla faydalanabilmek için birçok ülkenin ulusal ölçekte politikalar geliştirip uygulamaya aldığını ve bu alanda küresel bir yarışın da yaşanmakta olduğunu görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yapay zekâ teknolojilerinin önümüzdeki dönemde küresel düzenin kurallarının yeniden belirlenmesi açısından önemli bir faktör olacağının altını çizen Oktay, bu teknolojilerin imalat, savunma, sağlık, tarım, eğitim, finans gibi pek çok sektördeki üretkenliği ve veriye dayalı yenilikçiliği giderek arttıracağını ifade etti.

GÜVENİLİR YAPA ZEKÂ RİSKİN DOĞRU YÖNETİLMESİNE KATKI SAĞLAYACAK 

Yapay zekâ teknolojilerinin göstermekte olduğu hızlı gelişimin güven konusunda bir takım kaygıları da beraberinde getirdiğine dikkati çeken Oktay, bu teknolojilerin bilim kurgu konseptinden çıkıp gerçek dünyaya entegre olduğunu, başta insan hayatı, iş dünyası ve sağlık üzerinde etki oluşturacak bir konuma geldiğini vurguladı.

Fuat Oktay, sağlık sistemlerinden, e-ticarete birçok alanda yapay zekâ ve ilişkili teknolojiler ile karşılaşıldığını kaydederek, “Modern yaşamın neredeyse her noktasında karşımıza çıkan algoritmaların yanlış davranma riskleri güven ihtiyacını doğurmaktadır. Bu ihtiyaç üzerine ortaya çıkan ‘güvenilir yapay zekâ’ kavramı, riskin doğru yönetilmesine büyük oranda katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.

GÜVENİLİR YAPAY ZEK  İÇİN ADIMLAR ATACAĞIZ 

Güvenilir yapay zekâ geliştirmeye dair önemli açıklamalarda bulunan Oktay, şöyle devam etti:

“Yapay zekâ teknolojilerinde güven konusunda sistemlerin tarafsız, etik, açıklanabilir, denetlenebilir ve emniyetli olması bir çerçeve oluşturmaktadır. Gelinen noktada, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de güvenilir yapay zekâ en önemli konulardan biri haline gelmiştir. Stratejimiz güvenilir yapay zekâ geliştirilmesine ilişkin adımları çok yönlü bir şekilde ele almaktadır. Bu bağlamda Ulusal Yapay Zekâ Stratejimizde bir yandan güvenilir yapay zekâ geliştirilmesiyle ilgili etik ve hukuki çerçevenin oluşturulmasına yönelik tedbirler oluşturulurken, diğer taraftan da güvenilir yapay zekânın denetimine ilişkin ulusal bir çerçevenin hazırlanması için tedbirlere yer verilmiştir.

Süreçteki ilk hedefimiz ülkemizin yapay zekâ risk haritasını oluşturarak, yapay zekâ risk yönetimine ilişkin tavsiyelerin hazırlanması olacaktır. Oluşturulan tavsiye gerek geliştiriciler gerekse son kullanıcılar tarafında bir farkındalık sağlarken, güvenilir yapay zekâ denetimi mekanizmasının kontrol listesine de altlık oluşturacaktır. Bu çerçevede, hayata geçirmeyi planladığımız ‘Güvenilir Yapay Zekâ Damgası’ ile yapay zekâ işaretlemesine dönük ciddi bir adım atıyoruz. Güvenilir Yapay Zekâ Damgası ile yapay zekâ teknolojilerinin asgari güven standartlarına uymasını hedeflemekteyiz. Güvenilir Yapay Zekâ Damgası ile yapay zekâ teknolojilerine asgari güven standartları oluşturularak, kamu kurumları veri temelli organizasyonlara dönüştüreceğiz

50 KAMU KURUMU 2025 YILINA KADAR KAMU VERİ ALANINA DAHİL EDİLİYOR

Oktay, Ulusal Yapay Zekâ Stratejisinin önceliklerinden birinin de “kaliteli veriye ve teknik altyapıya erişim” imkanlarını genişletmek olduğunun altını çizerek, bu öncelik kapsamında yapay zekâ ve ileri analitik araştırmalarında verilerin güvenli bir şekilde paylaşımını sağlayacak mekanizmaların oluşturulacağını dile getirdi.

Oktay, bugüne kadar “Dijital Türkiye” çalışmalarında atılan adımlar ve uygulamaya alınan dijital kamu hizmetleri ile gelinen noktada kamunun büyük verisinin oluşturulduğunu ifade ederek, artık “veriden değer üretme” konusunda da adımların hızla atılmaya başlandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi uhdesinde hazırlıkların başladığını belirten Oktay, “Kamu Veri Alanı” projesinin tam da bu amaca hizmet edecek projelerden biri olduğunu söyledi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yapay zekâ ve ileri analitik çalışmaları geliştirerek sürdürebilmek için kaliteli veriye ve teknik altyapıya erişimin önemli bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Oktay daha sonra “Dijital dünya düzeninde kamu kurumları da hizmet sunumları ve ürün geliştirme safhalarında veri odaklı bir yaklaşım benimsemek durumundadır. Örneğin, AB’nin de hayata geçirmek üzere benimsemiş olduğu ‘veri uzayları’ konseptinden yola çıkarak kamu kurumlarının sahip olduğu verilerden daha yüksek değer üretmesinin, verimliliğin ve üretkenliğinin artırılmasının yolu açılacaktır. ‘Kamu Veri Alanı’ projesi ile veri paylaşımına ilişkin zorlukların önüne geçerek kamu kurumlarımızı ‘veri temelli organizasyona’ dönüştürüyoruz. Bu dönüşümü kolaylaştırmak için hazırlanacak geçiş planı doğrultusunda ihtiyaç duyulacak rehberlik ve eğitim gibi çalışmalarla veri yönetişimine ilişkin müşterek uzmanlığın geliştirilmesini sağlıyoruz. Stratejimiz doğrultusunda 2025 yılına kadar 50 kamu kurumumuzun Kamu Veri Alanı Projesine dahil olması için çalışıyoruz” sözleriyle kamu veri alanını projesinden bahsetti.

KAYNAK: AA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.